Pavyzdžiui, anglai rytais tradiciškai valgo avižų dribsnius, minkštai virtus kiaušinius ir geria stiprią šviežiai užplikytą arbatą. Amerikiečiai dažniausiai pasisotina apelsinų sultimis bei skrebučiais su žemės riešutų sviestu. O štai prancūzai dienai išaušus užkanda kruasanų gurkšnodami kavą su pienu.
Italai, sakoma, valgo visur, visada ir daug, ir būtinai gražų maistą. Tačiau itališki pusryčiai - kuklūs: kava su pienu (caffe e latte) ir bandelė su gabalėliu sūrio ar dešros. Galbūt todėl, kad jų vakarienė sudaryta mažiausiai iš penkių patiekalų..?
Indijoje pusryčius, vadinamus, "nasta", sudaro keletas patiekalų: daržovės, neraugintos tešlos paplotėliai "čapati", ryžiai su prieskoniais (įvairiais metų laikais vartojami skirtingi, nes pagal ajurvedą jie, kaip ir kiti produktai, gali ir šildyti, ir šaldyti organizmą), bent vienas padažas. Galiausiai išgeriama arbatos ar kavos su pienu bei cukrumi.
"Čapati" receptas
Reikės 250 g rupių kvietinių miltų, šaukšto druskos, 180 g šilto vandens, 2 šaukštų ištirpinto sviesto.
Miltus suberkite į didelį indą, pilkite sviestą, šiltą vandenį ir maišykite. Tešlą dėkite ant stalo (pabarstykite ant jo miltų) ir kočiokite vis įmaišydami dar maždaug 35 g (1/4 puodelio) baltų miltų. Uždenkite tešlą rankšluosčiu ir palikite valandai. Tada padalinkite į 14 porcijų, iškočiokite jas maždaug 20 cm diametro blynais ir uždenkite rankšluosčiu. Palaikykite 10 minučių ir tada kepkite labai karštoje keptuvėje iš abiejų pusių. Kai "čapati" ims pūstis, išimkite iš keptuvės ir dar palaikykite virš atviros ugnies.
Ar reikia pusryčiauti?
Mitybos specialistų patarimu, idealūs pusryčiai turėtų būti sudaryti iš javų - kad gautume energijos; iš vaisių - kad gautume vitaminų; iš pieno produktų - kad gautume baltymų ir mineralinių medžiagų.
Sočiai pusryčiauti mėgstantiems "vyturiams" patariama atsisakyti kavos ir verčiau rinktis žaliąją arbatą. "Pelėdoms" - atvirkščiai: rekomenduojama gerti kavą ir tik lengvai užkąsti, o sočiau pavalgyti praėjus valandai ar dviem.
Kai kurių mokslininkų nuomone, suaugęs žmogus savo racioną gali pradėti tiesiog nuo pietų, o nuomonę, jog pusryčiauti - būtina, esą paskleidė amerikiečių kukurūzų dribsnių gamintojai... Taigi posakis "Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui" gali būti toli nuo tiesos, nes naktį pailsėjusiam mūsų organizmui nereikia iš karto daug maisto. Juo labiau kad jo virškinimas - sunkus procesas, trunkantis 3-4 valandas.
Tačiau ši pastaba neturėtų būti taikoma vaikams. JAV mokslininkai, atlikę tyrimus, priėjo prie išvados, kad vaikai ir paaugliai, kurie rytais pavalgo, demonstruoja kur kas daugiau protinių gebėjimų ir rečiau praleidinėja pamokas nei tie, kurie įpratę apsieiti be pusryčių. Be to, pusryčiai stiprina vaikų atmintį, o alkio jausmas jų neblaško pamokų metu, todėl jiems geriau sekasi mokytis.
Dietologai rekomenduoja dieną pradėti nuo stiklinės vandens, arbatos arba sulčių. Skysčiai padės organizmui atsibusti ir imtis virškinimo.
Verta žinoti
Brazilų mokslininkai nustatė įdomų faktą: žmonėms, kurie per dieną suvalgo bent vieną obuolį, krenta svoris. Reikalas tas, kad obuoliai turi daug skaidulų ir vandens, todėl kito maisto reikia mažiau.
Parengė Vaiva VAIDILAITĖ
Rašyti komentarą