Akinukai mokinukams: kaip išrinkti?

Akinukai mokinukams: kaip išrinkti?

Kiekvienas vaikas, atėjęs į mokyklą, orientuojasi į savo bendraamžius ir vyresnius mokinius: kaip jie elgiasi, kaip atrodo, ką mėgsta... Ar gydytojo paskirti nešioti akinukai jam pridės pasitikėjimo savimi, ar sukels didžiulį stresą, priklauso nuo vyraujančių madų, tėvų supratingumo bei optikos salono konsultanto profesionalumo.

Oftalmologai, iki kol eis į mokyklą, vaikų regėjimą tikrina jiems dar nesulaukus vienerių metų, vėliau - trejų ir šešerių. Jeigu tarp šių patikrinimų tėvai pastebi, jog atžala neprimato, reikia suskubti ir kreiptis patiems. Laiku pradėjus gydyti, galima užkirsti kelią regos blogėjimui arba ją visiškai atkurti. Taigi jei vaikas kartą užsidėjo akinukus, nenusiminkite: tai dar nereiškia, jog nebenusiims jų visą gyvenimą. Vaiko akis - permaininga struktūra, kuri gali aplenkti visą augantį organizmą arba atsilikti nuo jo. Priklausomai nuo to ir formuojasi toliaregystė arba trumparegystė.

Kaip suaugusieji

Jei akinių prireikia mokinukui, nepamirškime, jog, be pagrindinės paskirties, labai svarbi tampa ir jų išvaizda.

Beveik visus trūkumus galima paversti pranašumais, taip pat ir būtinus dėvėti akinius - puošiančiu aksesuaru. Labai svarbu neversti vaiko nešioti akinių, kurie jam nepatinka.

Dabar jau pradinukas puikiai žino, kas yra madinga, o kas senamadiška (ką jau kalbėti apie paauglius), todėl atėjus į optikos saloną vargu ar verta su atžalomis ginčytis dėl skonio.

TENDENCIJOS. Apskriti vaikiški akinukai a la Haris Poteris užleidžia vietą stačiakampiams ir ovaliems - "kaip suaugusiųjų".

Čia gali iškilti daug rimtesnė problema: vaikas atsisako eiti prie vaikiškų akinių lentynos ir reikalauja modelių iš suaugusiųjų skyriaus. Nesvarbu, kad "fiziologiškai" jie neteisūs.

Tėvams verta atminti, kad vaikai yra labai imlūs reklamai, tad neverta ant jų pykti, jei labiau už patogumą jie vertina akinių išvaizdą ir "brendą". Reikalas tas, kad jie pirmiausiai siekia pripažinimo tarp savo bendraamžių. Paauglio jau neįtikinsite sakydami: "... bet ir Haris Poteris nešiojo tokius!" Paaugles mergaites, kurioms rūpi kuo greičiau užaugti, labiau vilioja akiniai, kokius dėvi garsios aktorės ir dainininkės. Vaikinai taip pat turi savo dievaičius - nuo filmų herojų iki kietų "hakerių"... Šiaip ar taip, šie dievaičiai dažniausiai priklauso suaugusiųjų pasauliui.

Suaugusių akiniai vaikui netinka pagal dydį, o vaikiški - pagal modelį. Laimei, optikos gamintojai greitai susizgribo, ir šiandien jau dažniau siūlo akinius specialiai paaugliams. Jų dydžiai ir konstrukcijos atitinka amžių, o dizainas - suaugusiųjų stilių.

Praktiški patarimai

Ką tėvams dera žinoti parenkant mokyklinukui akinius, pasiteiravome "Fielmann" optikos salonų tinklo Klaipėdos filialo konsultantės administratorės Jūratės Raškauskienės.

Ar turite duomenų, kokio amžiaus vaikams dabar dažniausiai prasideda trumparegystė?

Jau pradinukams - vos pradėjus eiti į mokyklą. Per privalomąją gydytojų patikrą ir išryškėja, kad nemažai vaikų turi problemų dėl regėjimo.

Kiek nusilpusios turi būti akys, kad vaikui jau būtinai reiktų nešioti akinius?

Tai nusprendžia gydytojas kiekvienu individualiu atveju. Priklauso nuo akių būklės.

Akinių paskirtis būna įvairi: ir skirti dėvėti nuolat, ir periodiškai - pavyzdžiui, dirbti su kompiuteriu, žiūrėti televizorių. Akiniai gali būti gydomieji - kaip vaistai.

Kokie akinių lęšiai labiau tinkami vaikams - stikliniai ar plastmasiniai?

Rekomenduotini plastmasiniai. Jie saugūs, neskyla ir nedūžta, turi kietinamąją dangą, yra lengvi.

Ką daryti tokioje situacijoje: vaikas užsispyręs reikalauja vienokių rėmelių, o tėvams atrodo, kad reiktų kitų?

Manau, reiktų atsižvelgti ir į vaiko skonį - antraip jis tų akinukų nenešios, tačiau pirmiausiai akiniai turi būti patogūs ir tinkami, t. y. lęšių dydis turi būti pakankamas, kad akytės žiūrėtų į centrą, todėl nepatariame rinktis per siaurų akinukų. Dėl estetikos - rėmeliai neturėtų uždengti antakių. Kiekvienu atveju konsultantas padeda išsirinkti atsižvelgdamas ir į sveikatą, ir į grožį, ir į vaiko nuomonę.

Praūžė Hario Poterio akinukų mada, paskui - moksliukiškų akinių, o kas dabar madinga tarp vaikų?

Ryškios naujos tendencijos nepastebėjau, tačiau rėmelių, skirtų vaikams, įvairovė šiandien tokia didžiulė, kad tikrai yra iš ko rinktis.

Na, o jeigu vaikas apskritai nenori dėtis akinukų, ar galima juos pakeisti kontaktiniais lęšiais? Nuo kurio amžiaus leistina?

Jie skiriami ir kūdikiams, tačiau tai vėlgi sprendžia specialistas. Be vaikų gydytojo recepto kontaktiniai lęšiai mažiesiems neparduodami. Jei tėvai turi receptą, mes rekomenduojame vaikui pirkti vienadienius lęšius: jie yra saugiausi. Tačiau vis tiek yra būtina turėti akinius, nes visą laiką nešioti lęšius nepatartina, reikia, kad akytės pailsėtų. Jeigu mokykloje vaikas su lęšiais - tuomet namuose tegu būna su akinukais.

Jeigu paaugliuko akys geros, tačiau dėl stiliaus jis nori nešioti akinius?

Tuomet patartina rinktis akinius su apsauginiais lęšiais, turinčiais antirefleksinę dangą. Ji padidina šviesos pralaidumą, ir šviesa nebeatsispindi nuo lęšio paviršiaus, todėl vaikas mato ypač ryškų vaizdą.

Kokia priemonė geriausiai nuvalo akinius?

Vanduo. Galima ir su muilu. Yra ir specialių priemonių - skysčių, servetėlių. Salone akinukus "išmaudome" ultragarso vonelėje - tuomet ir "pažaliavę" rėmeliai tampa kaip nauji.

Kaip vaikui parinkti akinius nuo saulės: kokia lęšių spalva sveikiausia akims?

Natūrali. Pilka, pilkai žalia, ruda. Ji neiškreipia vaizdo.

Kas yra vaikų akių priešai, mes žinome: televizorius ir kompiuteris. O kas draugai?

Grynas oras, sveikas maistas, geras miegas, mankšta, gera nuotaika, gyvas bendravimas ir žaidimai su draugais... Jei reikia - ir tinkamai parinkti akinukai.

GRAŽIAU. Jeigu lęšiai stiproki (daugiau dioptrijų), rinkitės mažesnius rėmelius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder