Ekonomiška buitis: kaip sutaupyti?

Ekonomiška buitis: kaip sutaupyti?

Kiekviena kilovatvalandė virsta pinigais...Kaip sumažinti naudojamos energijos kiekį namuose? Tai visiems mums aktualus klausimas. Jei kiekvieną mėnesį išgąsdina didžiulės sąskaitos už sunaudotą elektros energiją, galbūt reikėtų atlikti "reviziją": kurgi ji dingsta? O galbūt atėjo metas atsikratyti pinigus švaistančios senos buitinės technikos?

Beje, taupyti verta ne vien todėl, kad sumažintume išlaidas ir mažiau nukentėtų šeimos biudžetas, bet ir tam, kad apsaugotume mus supančią aplinką nuo sunaikinimo - juk kuo racionaliau naudojame elektros ir šilumos energiją, tuo mažiau eikvojame žaliavų atsargas.


LAIKAS pernelyg brangus, kad jį visą praleistume virtuvėje. Specialistai apskaičiavo, kad naudodamiesi indaplove suteikiame sau net 2 savaites papildomo laisvalaikio per metus.

 

Paprasti būdai taupyti šilumą

1. Neišmeskite pinigų pro langus.

Langai, valandų valandas palikti vos praverti, vargu ar įleis pakankamai šviežio oro, tačiau garantuotai išleis daug šilumos. Geriau vėdinkite dažniau plačiai pravėręs langą keletui minučių (tuo metu išjungę radiatoriaus termostatinį ventilių).

2. Neužkirskite kelio šilumai.

Nors be apdailos radiatoriai neatrodo taip estetiškai, užtat šiluma nekliudoma patenka į patalpas. Ilgos užuolaidos, netinkamai pastatyti baldai, drabužių džiovyklės praryja apie 20 proc. šilumos.

3. Neišleiskite šilumos.

Nakčiai nuleiskite žaliuzes, užtraukite užuolaidas, kad sumažintume šilumos ištekėjimą pro langus.

4. Šildykite būstą, ne gatvę.

Tarp radiatoriaus ir sienos patalpinkite iš folijos pagamintą ekraną. Folija atspindi šilumą ir nukreipia ją į patalpas. Taip galima sutaupyti apie 4 proc. šilumos energijos.

Kur dingsta elektra?

1. Naudokite elektros energiją taupančias lemputes - liuminescencines ir šviesos diodų.

Taip energijos sunaudojama net 80 proc. mažiau, o pačios lemputės naudojamos 8-10 kartų ilgiau. Geriau rinkitės vieną stipriau šviečiančią lemputę nei keletą silpnesnių.

2. Rinkitės ekonomišką buitinę techniką.

Dauguma šiuolaikinių buities įrenginių naudoja perpus mažiau energijos nei jų pirmtakės.

Jei kiekvieną mėnesį išgąsdina didžiulės sąskaitos už sunaudotą elektros energiją, pagalvokite apie buitinės technikos atnaujinimą.

3. Elektriniame vandens šildytuve palaikykite apie 45 laipsn. C temperatūrą.

Taip nepakenksite sveikatai ir sutaupysite energijos.

4. Skalbimo mašina naudokitės taupiai.

Skalbkite nelabai suteptus drabužius - galėsite pasirinkti žemesnę temperatūrą ir ekonomiškesnę programą. Pasistenkite optimaliai užpildyti skalbiniais būgną (pvz., per mažai pripildžius, energijos sąnaudos padidėja 10-15 proc.).

5. Išjunkite nenaudojamus prietaisus.

Televizorius ir kitus prietaisus, turinčius budėjimo režimą, verta išjungti, ypač nakčiai. Pakrovę mobiliųjų telefonų baterijas, nepamirškite laido ištraukti ir iš lizdo.

6. Kur įmanoma, įsirenkite judesio daviklius.

Šviesa automatiškai bus įjungiama, kai patalpos užimtos, ir išjungiama, kai jos tuščios - taigi elektros energija naudojama tik tada, kai ji reikalinga.

7. Kuo daugiau natūralios šviesos!

Rinkitės šviesesnių spalvų apdailą, reguliariai valykite langus ir pan.

Taupykite gamindami maistą

* Kaitvietė ir puodas turėtų būti panašių parametrų, kad optimaliai būtų naudojama šiluma.

* Indukcinės viryklės leidžia maistą pagaminti greičiau bei padeda sutaupyti energijos, kadangi, lyginant su kitomis, kaitinami tik puodai, o ne pačios kaitlentės. Susižavėjusieji indukcinėmis viryklėmis turėtų žinoti, kad joms tinka tik tokie indai, kurių dugnas įsimagnetina.

* Pasirinkite lygaus ir storo dugno puodus bei gerai priglundančius jų dangčius. Kai tik galima, virkite uždarame puode.

* Elektrinę viryklę ir orkaitę išjunkite bent keliomis minutėmis anksčiau, iki maistas bus paruoštas - kurį laiką prietaisai dar išlaiko šilumą.

* Gamindami daug laiko reikalaujančius patiekalus naudokite greitpuodžius - sutaupysite ne tik energijos, bet ir laiko.

* Kai nebūtina, sumažinkite liepsną ar karštį - dažnai pakanka mažesnės temperatūros, nei mes manome.

* Vienu metu orkaitėje galite paruošti ir mėsą, ir garnyrą, ir daržoves - taip energijos naudojimas bus optimalus. Jei gaminate nedidelį kiekį patiekalo, pavyzdžiui, kepamos mėsos gabalas nesiekia nė kilogramo - geriau rinkitės gaminimą ant viryklės.

* Orkaitės dureles atidarykite tik tada, jei būtina.

* Vandens kavai kaiskite tik tiek, kiek jo iš tiesų reikia.

Šaldome taupiai

* Nestatykite šaldytuvo prie viryklės: dėl nuo jos sklindančios šilumos jam reikės daugiau energijos. Šaldytuvą reikėtų statyti kiek atokiau ir nuo sienos.

* Geriau pirkie šaldiklį-dėžę nei šaldiklį-spintą, nes dėžė ekonomiškesnė.

* Pagalvokite ir apie dydį - pustuštis šaldiklis sunaudoja beveik tiek pat elektros energijos kiek ir pilnas.

* Šaldytuvo duris atidarykite trumpam ir tik tada, kai reikia. Jokiu būdu nedėkite dar šiltų patiekalų, reguliariai atitirpinkite, jei nėra savaiminio atitirpimo funkcijos.

* Nustatykite tinkamą temperatūrą: šaldytuve +7 laipsn. C, šaldiklyje - ne daugiau nei -18 laipsn. C. To visiškai pakanka.

Šaldytuvas išeikvos mažiau energijos, jei reguliariai jį atitirpinsite ir nuvalysite nuo galinės sienelės dulkes

Kaip taupyti vandenį

1. Vietoje vonios rinkitės dušą.

Pilnai voniai reikia apie 140-160 l vandens, naudojantis dušu jo išleidžiama apie 30-50 l. Jei viena keturių asmenų šeima dukart per savaitę atsisakytų vonios ir pasirinktų dušą, tai per metus sutaupytų apie 46 kub. m vandens!

2. Pasirinkite vandenį taupančius maišytuvus arba įmontuokite į juos srovės reguliatorius.

Pasak specialistų, daug vandens sutaupo bekontakčiai maišytuvai, kurie srovę paleidžia tik pakišus rankas ir sustabdo jas atitraukus. Beje, esant nesandariems čiaupams per valandą gali išvarvėti net apie 1 litrą vandens!

3. Įrenkite vandenį taupančius klozetų bakelius.

Tradicinis klozeto bakelis vienu nuleidimu sunaudoja 9 l vandens, ekonomiškas - nuo 3 iki 6 l. Įrengus pastarąjį, 4 asmenų šeima gali sutaupyti apie 21 kub. m vandens per metus. Išlaidas taupantis sprendimas - į bakelį įdėtas plastikinis butelis, pripiltas vandens. Tokiu būdu galimai sutaupyti atitinkamą kiekį vandens atsižvelgiant į butelio tūrį.

4. Prieš pirkdami naują buitinį prietaisą atkreipkite dėmesį ne tik į elektros energijos taupymo klasę, bet ir į sunaudojamo vandens kiekį.

Indaplovė taupo laiką, elektrą ir vandenį

* Nesvarbu kiek puodų, keptuvių, dubenėlių, šaukštų, plaktuvų ar kitų virtuvės reikmenų teko panaudoti ruošiant maistą ir valgant, indaplovė juos gali išplauti. Šis įrenginys taupo ne tik jūsų laisvalaikį, bet ir vandenį.

Naudojantis indaplove, galima sunaudoti iki 37 proc. mažiau vandens nei plaunant rankomis.

* Jeigu į indaplovę tieksite karštą vandenį, elektros energijos galite sutaupyti iki 60 proc.

* Jei pasirinksite indaplovę, kuri turi galimybę sutrumpinti džiovinimo fazės trukmę ir sumažinti temperatūrą - sutaupysite iki 25 proc. energijos.

* Geriausių rezultatų pasieksite energijos taupymo funkciją naudodami su automatine, intensyviąja, ekonomiška ir stiklo plovimo programomis.

* Jei prieš sudėdami indus išvalysite maisto likčius, galėsite rinktis ekonomiško plovimo programą ir sutaupysite apie 20 procentų indų plovimo priemonių, vandens bei elektros energijos.

* Indaplovės, turinčios automatinio išsijungimo funkciją, nenaudos elektros energijos net budėjimo režimu.

Specialisto komentaras
Tadas Jankauskas
UAB "Avitelos prekyba" generalinis direktorius

Gyvenu viena ir neturiu daug laisvos vietos virtuvėje. Kokia indaplovė man tinkamiausia?

Galite pasirinkti kompaktišką (6 komplektų) laisvai pastatomą arba įmontuojamą indaplovę. Turintieji mažas virtuves dažniausiai renkasi 45 cm pločio indaploves, o esant daugiau vietos didesniam prietaisui pastatyti (arba esant gausesnei šeimynai) - 60 cm indaploves (jose telpa net iki 15 komplektų indų).

Esu taupus žmogus. Kokią indaplovę man rinktis - didesnę ar mažesnę? Ar dydis turi reikšmės?

Mažesnių indaplovių energetinėse lentelėse galėsite pamatyti mažesnius vandens bei elektros sunaudojimo skaičius, nes į jas galima sudėti mažiau indų. Tačiau gamintojai stengiasi nušauti du zuikius vienu šūviu: kad vartotojas galėtų įdėti kuo daugiau indų, bet ir turėti mažesnes vandens bei elektros sąnaudas. Šiandien jau turime indaplovę, kurioje telpa 13 komplektų indų, o vandens sąnaudos - tik 6 L. Tokių modelių galima rasti tiek stacionarių, tiek įmontuojamų.

Bet ar tokioje mažoje indaplovėje tilps didieji virtuvės reikmenys?

Tuo tikslu yra padidintas indaplovių tūris, galima reguliuoti viršutinį krepšį, todėl vienu kartu galima išplauti puodus, skardas, keptuvę ir t. t. Be to, gamintojai siūlo indaploves su trečiuoju stalčiumi: stalo įrankiai išdėstomi taip, kad nėra galimybės jiems susiglausti - ir plovimo rezultatas tobulas. Taip pat šiuos stalčius galime išimti ir dėti į savo stalčių kaip stalo įrankių laikiklį. Druskos papildymo talpa įmontuota durelėse, greta plovimo priemonių skyriaus: lengviau papildyti.

Kai kuriose indaplovėse įdiegtas invertorinis variklis: indai plaunami tyliau, indaplovė tarnauja ilgiau ir suvartoja mažiau elektros energijos.

Be taupumo, kokiais dar "sugebėjimais" pasižymi šiuolaikinės indaplovės?

Jų daugybė ir įvairių. Pavyzdžiui, automatinė įvairiapusė programa pati įvertina, kiek sudėta plaunamų indų, ar jie labai nešvarūs - ir pagal tai parenka programos eigą.

Ekoprograma, pailgindama veikimo trukmę esant žemai temperatūrai, iki minimumo sumažina vandens ir energijos sąnaudas. Jeigu skubate - galite įjungti greitojo plovimo programą.

Higieniška programa šalina bakterijas. Dar esama plovimo garais, naktinio režimo, skirtingų temperatūrų krepšiuose programos, netgi speciali programa plastikui plauti...

Ko negalima dėti į indaplovę?

Nerekomenduojama plauti tik medinių, kaulinių, aliuminio, žalvario bei sidabro indų (arba pastaruosius sudėti taip, kad nesiliestų su kitais metaliniais daiktais - antraip sidabras pajuodos).

Kokias plovimo priemones patartumėte rinktis?

Daugelis gamintojų rekomenduoja naudoti plovimo miltelius, druską biriuoju pavidalu bei skalavimo skystį. Šios konsistencijos priemonės geriausiai ištirpsta vandenyje. Jei naudosite plovimo tabletes ar gelį, tuomet įjunkite specialią funkciją "Multitab" - ji pritaiko indaplovės parametrus būtent tabletėms. Beje, bet kurios priemonės nereikia perdozuoti, nes ant indų liks baltos dėmelės.

Ar galiu tikėtis, kad indaplovė man tarnaus ne vieną dešimtmetį?

Vidutiniškai indaplovė tarnauja apie 7-10 metų, bet yra indaplovių, kurios tarnauja net 20 metų. Žinoma, jeigu ji tinkamai prižiūrima.

3 būdai tausoti indaplovę

1. Neatidarinėkite indaplovės, kai ji įjungta.

2. Nuriebalinkite ir nukalkinkite (tam yra specialios priemonės), nes susikaupus riebalams ir kalkėms apatinio purkštuko skylutėse, didėja vandens sąnaudos bei prastėja plovimas. Nepriklausomų tyrimų duomenimis, net 80 proc. gedimų būna būtent dėl šios priežasties.

Kiek reikėtų investuoti į šį buities prietaisą, kuris taupys mano laiką bei pinigus?

Kaina priklauso nuo gamintojo bei indaplovės funkcionalumo: stacionari kainuoja nuo 899 iki 2200, įmontuojama - nuo 989 iki 8300. Tiek stacionarios, tiek įmontuojamos indaplovės ekonomiškesnį variantą galima įsigyti nuo 1400 litų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder