Keisti radiatorius?
Keisti senus radiatorius į naujus reikia remontuojant būstą šiltuoju metų sezonu. Bet ką daryti, jei tą laiką pražiopsojome ir susizgribome tik dabar? - paklausėme šildymo sistemų specialisto, UAB "Kerpita" projektų vadovo Gintaro Kuzavo.
Jeigu žmogus šiuo metu sumanė pasikeisti radiatorius, ką jam patartumėte?
Ne veltui sakoma, jog roges reikia ruošti žiemą, tad ir geresniu šildymu namuose būtina pasirūpinti dar iki šildymo sezono pradžios - kad nesukeltume nepatogumų sau bei kaimynams. Vis dėlto jeigu taip nutiko, kad sumanėte senus radiatorius į ekonomiškesnius pasikeisti dabar, tai turite padaryti kuo skubiau, tiesiog šiomis dienomis - kol neprasidėjo šalčiai.
Čia nepamirškime svarbiausio dalyko. Nuosavame name jūs galite keisti radiatorius kada norite ir įrengti jų kiek tik norite - kad ir per visą sieną. Daugiabučiuose to daryti savavališkai negalima. Jūs negalite atimti šilumos iš kaimynų, nes radiatoriai yra bendros šildymo sistemos dalis. Todėl prieš keičiant reikia turėti projektą.
Kur žmogui kreiptis?
Į projektavimo centrą. Projektuotojas parengs planą, koks naujas radiatorius jūsų bute yra tinkamas. Tuomet galima pirkti.
Kiek trunka naujų radiatorių įrengimas?
Vieną dieną.
Kokios rūšies radiatoriai geriau šildys patalpą: aliumininiai, plieniniai, ketaus?
Plieniniai (kitaip dar vadinami skardiniais arba metaliniais) radiatoriai šilumą nukreipia į viršų, tad jų nerekomenduojama rinktis, jeigu bute palangės labai plačios - tokiu atveju jos taps kliūtimi šilumai sklisti. Tačiau jeigu palangės mažos, kaip yra daugumoje šiuolaikinių butų, plieniniai radiatoriai yra tinkami.
Aliumininiai palangę "apeina" - jie šilumą spinduliuoja ir paskirsto kambariuose tolygiai; kitaip tariant, šiluma cirkuliuoja po visą patalpą, o ne tik sklinda į viršų.
Ketaus radiatoriai dideli ir užima daug vietos, tačiau čia gal labiau skonio reikalas: dabar dizaineriai yra sukūrę naujoviškų, spalvotų variantų...
Kokia temperatūra turi vyrauti bute, kad gerai jaustumėmės ir neperšaltume?
Turėtų būti apie 21 laipsnį šilumos.
O kaip taupyti šilumą? Ar padeda speciali plėvelė, priklijuota už radiatorių, arba virš jų pakabinta lentyna? Gal yra dar kitų gudrybių?
Tokių "gudrybių" tikrai nerekomenduotume, jos jau atgyvenusios, - šypsosi pokalbininkas. - Dabar, renovuojant būstą, prie radiatorių įrengiamos tam tikros stotelės - skaitikliai, kurie perduoda informaciją į bendrą imtuvą; juos galima reguliuoti, o tai reiškia, kad gyventojas pats reguliuoja ir taupo savo šildymo kaštus.
Ką dar svarbaus turime žinoti apie radiatorius?
Neapkraukite jų įvairiais daiktais, sugeriančiais šilumą, pavyzdžiui, užuolaidomis, neužstatykite jų foteliais ir lovomis. Visa tai neleidžia sklisti šilumai.
Sušilti be ugnies
Nuo seno žmonės šildosi prie ugnies, dažnas ir šiandien svajoja žvarbų žiemos vakarą praleisti sėdėdamas prie židinio ir žiūrėdamas į atvirą ugnį. Židinys namams suteikia išskirtinio jaukumo. Deja, židinius bei krosneles įrengti galima tik ten, kur yra kaminas arba kur galima jį pristatyti. Jeigu tokios galimybės neturite, išeitis galėtų būti elektrinis, dekoratyvinis arba biožidinys.
SPALVOS. Pripildykite namus spalvingų dekoratyvinių detalių - jos šildys jus šaltuoju metų laiku ir veiks kaip antidepresantai.
Elektrinis židinys gali tapti šilumos šaltiniu, tik, gaila, tikros ugnies jame nepamatysite.
Jeigu pasirinksite biožidinį, matysite tikrą laužo liepsą ir net girdėsite malkų spragsėjimą. Tokiam židiniui nereikia kamino nei dūmtraukio, jam naudojamas ekologiškas biokuras - gelis arba biokoncentratas, jų esama įvairaus dizaino. Naudotis nesudėtinga: nuimate dangtelį ir specialiu žiebtuvėliu įžiebiate ugnį.
Specialistai teigia, jog biožidinio liepsna degdama išskiria iki 40 proc. didesnį energijos kiekį nei deginamos medžio malkos. Tiesa, nors jie neskleidžia kvapo nei dūmų, biožidiniai negali būti įrengiami nevėdinamose ir mažesnėse nei 20 kv. m ploto patalpose.
Dekoratyvinis židinys bute primena nišą. Jis gali būti padarytas iš medžio, akmens, plytelių, imitacinių plytų, gipskartonio. Jį galima pasidaryti savarankiškai arba įsigyti gatavą. Kartais dekoratyviniai židiniai puošiami lipdiniais, tradicine lentyna ir kitais atributais. Dekoratyvinio židinio tipas priklauso nuo viso interjero stiliaus.
Ar gali sušildyti namus toks židinys? Taip, nes jis suteikia jaukumo, ypač kai jame dega dekoratyvinės žvakės. Jų spindesį galima paryškinti galinę kaimino sieną padarius iš tamsinto veidrodžio.
Moderniame bute, kuris įrengtas vintažo - eklektikos stiliumi, tokio tipo židinyje gali puikuotis ir tikri medžio rąsteliai, sukrauti iki viršaus. Skonio reikalas.
Šilumos bei romantikos kambariui suteiks ant židinio sudėtos gėlių kompozicijos, statulėlės, kiti mieli namų aksesuarai, knygos. Nišoje galima įrengti lentynėles. Jeigu šalia pastatysite patogų fotelį ir toršerą, sukursite šiltą jaukų skaitymo kampelį.
DEKORATYVINIS židinys gali būti padarytas iš medžio, akmens, plytelių, imitacinių plytų, gipskartonio, puoštas lipdiniais, tradicine lentyna ir kitais atributais.
Šiluma iš smulkmenų
Kinai turi tokią patarlę: "Jeigu norite atsikratyti liūdesio, savo namuose perstatykite 27 daiktus."
Šis būdas naudingas įvairiais aspektais: sujudina nusistovėjusią namų energiją, perstatant daiktus mūsų smegenys pailsi nuo problemų, be to, pasikeitus sezonui, fiziologiškai jaučiame šilumos poreikį, o ją sukurti padeda tam tikri pokyčiai interjere.
Spalvų psichologija tvirtina, jog raudona padeda gyti peršalus, oranžinė šildo bei tonizuoja, geltona saugo nuo išsekimo, žalia - nuo gripo. Pripildykite šių spalvų visus namus: pridėkite dekoratyvinių pagalvėlių, pakeiskite toršero gaubtą, įsigykite naujų vazelių, žvakių etc.
Dėmesio: raudona spalva, jeigu ja nudažysite visą sieną, vizualiai sumažins erdvę. Taip pat manoma, kad ji skleidžia agresiją ir žadina kitas neigiamas emocijas. Jeigu turite problemų dėl nervų, didelių jos dozių geriau venkite. Elkitės su ja vadovaudamiesi homeopatų principu: didelėmis dozėmis - nuodai, mažomis - vaistai.
Interjeras gali ne tik šildyti, bauginti, džiuginti arba slėgti. Jis kompensuoja ir asmens temperamento silpnybes. Pavyzdžiui, jeigu laikote save sangviniku, jums patariama erdvę pasididinti didžiuliais veidrodžiais ir šviesiomis spalvomis, taip pat įsirengti ryškų apšvietimą. Cholerikams verčiau rinktis minimalistinį inovatyvų stilių ir nepadauginti ryškių spalvų (rusva, smėlio ir pan. apramins, tačiau neslopins emocijų). Melancholikai, kad namuose jaustųsi jaukiai, turi turėti savo privatų kampelį - poilsio oazę, kuriame vyrautų švelnios gelsvos, rusvos spalvos. Flegmatikams reikia žiemos sodo ir ramių atspalvių - melsvų, pilkšvų, žalsvų.
Jeigu jūsų virtuvė didelė ir vėsi, sušildykite ją geltonais, oranžiniais indais bei natiurmortais.
Šiltas spalvas būtina "atskiesti" neutraliomis. Geltona puikiai dera su mėlyna ir žalia.
Susikurkite oranžeriją iš kambarinių augalų. Gėlės išskiria daugiau nei 300 lakiųjų medžiagų, darančių teigiamą įtaką žmogaus organizmui.
Vonioje sudėliokite kompoziciją iš spalvotų rankšluosčių, pintų krepšelių, žvakių bei džiovintų gėlių, kurios primins vasarą, - pamatysite, kaip atmosfera patalpoje iškart sušils.
Namus galima sušildyti ant grindų paklojus ne vieną kilimą, bet keletą spalvingų natūralaus pluošto kilimėlių.
Natūralios medžiagos šilumą laiko geriau už dirbtines, todėl, rinkdamiesi tiek naują baldą, tiek naują aksesuarą, pirmenybę teikite natūralioms medžiagoms.
Virtuvėje ant palangės turėkite orą valančių gėlių, kurios neutralizuos toksinus - pavyzdžiui, draceną, pelargoniją ar chlorofitą.
Rudenį namuose naudokite daugiau vilnos, šilko, aksomo, flanelės, velveto - švelnių ir "pūkuotų" audinių, taip pat megztų, nertų detalių.
Paveikslai turėtų skleisti pozityvią nuotaiką, o nuotraukos rėmeliuose - malonius prisiminimus. Namus ypač sušildo vaikų kūryba.
Pasirūpinkite geru namų apšvietimu: į prieblandą organizmas reaguoja fiziškai, ir tai stipriai veikia mūsų emocinę būklę.
Aromaterapijos specialistai rekomenduoja žiemos periodu namuose paskleisti gardenijų, pačiuolių, pelargonijų kvapus.
Įsigykite oro drėkintuvą - dekoratyvinį fontanėlį. Kai patalpos šildomos, oras pasidaro sausas, todėl džiūsta gerklė, skirsta lūpos, daiktai ima "trankytis" dėl elektros iškrovos.
Rašyti komentarą