Pavasario nuojauta, arba Atėjo metas sulieknėti

Pavasario nuojauta, arba Atėjo metas sulieknėti

Pavasaris pirmiausiai ateina į moterų širdis, ir iš jų pasklidusi šiluma ištirpdo ledus - ir upėse, ir praeivių akyse... Kiek skambių žodžių esame girdėjusios apie tikrąjį moters grožį, sklindantį iš sielos gelmių (o ne iš žurnalų, proteguojančių tobulas formas ir kitą tuštumą). Juk, anot poeto, pražydusioms rytmečio rožėms papuošti pakanka tik vieno rasos lašo... Ir kuri iš mūsų pultų ginčytis su tokiu švelniu grožio apibūdinimu? Kuri prieštarautų, kad tikrasis grožis - tai šiluma, sklindanti iš sielos gelmių? Bet, sakykite, kodėl gi toji šiluma neištirpdo per žiemą susikaupusių kilogramų?!.

Poezija yra gerai, tačiau būkime atviros: pavasarį, ledams ištirpus ir storiems megztiniams nukeliavus į tolimiausią drabužinės kampą, visai nepoetišku, bet, deja, pačiu autoritetingiausiu mūsų "dvasios guru" tampa... svarstyklės. Nuo jų prasideda tikroji proza: dienoms šiltėjant vis sunkiau pavyksta paslėpti tai, ko neturėtų būti. Kad ir kokie jaunatviški pavasario apdarai - atsikišęs pilvas pridės dešimtį metų ir sugadins visą vaizdą, o efektingas makiažas vargu ar užmaskuos putlų pagurklį. Net ir stilinga šukuosena vargiai privers patikėti melu, kurį gana ilgai sau kartojome: "Grožio turi būti daug..."

Blogiausia - kad tas per žiemą susikaupęs "grožis" nepraeis savaime. Atvirkščiai - jis turi tendenciją didėti. Tad be griežtų priemonių nieko čia nepaveiksi...

Iki tikrosios šilumos dar turime laiko. Kovas - tinkamiausias metas pradėti lieknėjimo programą.

Judėjimas. Dvasinė harmonija. Sveika mityba.

Nuo Aristotelio ir Senekos

Fiziniai pratimai gali pakeisti daugelį vaistų, bet joks pasaulio vaistas negali pakeisti fizinių pratimų. Alfredas de Miusė (Alfred de Musset)

Dar senovės Graikijoje, Likėjyje, 335 pr. m. e., Aristotelis kūrė peripatetikų mokyklas (graikiškai "peripatetikos" reiškia "vaikštinėjantis") ir vedė pamokas vaikštinėdamas kartu su mokiniais. Peripatetikai manė, kad tai kur kas produktyvesnė mokymosi forma: "Mintis tampa gyvesnė, kai kūnas sušildytas pasivaikščiojimo."

Seneka savo "Laiškuose Liucijui" rekomenduoja: "Yra... pratimų lengvų ir neilgų, kurie greitai nuvargina kūną ir daug laiko neatima... Galima bėgioti, kilnoti rankas su svarmenimis, galima šokinėti pametėjant kūną aukštyn ar siunčiant jį toli į priekį... Rinkis kurį nori pratimą, įprotis jį padarys lengvą."

Vaisingą pasivaikščiojimų poveikį pripažino ir Ž. Ž. Ruso, kuris sakė: judėjimas skatina smegenų darbą! Prisiminkime ir kitus didžius žmones, kurių gyvenimas buvo susietas su racionaliu fiziniu aktyvumu: Verdi, Getė, Mikelandželas... Iki žilos senatvės jie buvo labai darbingi ir savo ilgaamžiškumo šaltiniu laikė darbą bei fizinį judrumą.

Laimingas veidas visada gražus

Smegenys sudaro 2 proc. viso kūno svorio, o vartoja 20 proc. kraujo deguonies. Sustojus kraujotakai, po 3 minučių galvos smegenų žievė žūva. Hipodinamija, arba nuo nejudrumo sumažėjusi raumenų jėga, mažina ir kraujotakos intensyvumą, taigi kenčia ir galvos smegenų medžiagų apytaka.

Psichologas M. E. Litvakas savo studentams sako: "Jeigu teks rinktis, ar mokytis psichologijos, ar pajudėti - rinkitės fizinį aktyvumą: ir nuotaika pagerės, ir naujos mintys į galvą ateis."

Mokslininkai mano, jog fiziniai pratimai pagerina smegenų darbą todėl, kad judant išsiplečia kraujagyslės ir padaugėja jungčių tarp neuronų.

Mokslininkų apskaičiavimu, 30 minučių mankšta jums padidins "laimės hormonų" endorfinų kiekį penketą kartų. O tai reiškia, kad penkis kartus pagerės jūsų nuotaika. Į pradinę padėtį šis rodiklis grįžta tik maždaug po pusantros valandos. Be to, fizinis aktyvumas "sudegins" streso hormono - adrenalino - perteklių, o tai taip pat naudinga ne tik dvasinei būklei, bet ir grožiui.

Fiziniai pratimai pagal temperamentą

Įgimti centrinės nervų sistemos ypatumai, kuriuos vadiname temperamentu, lemia žmogaus psichikos procesų eigos greitį ir jėgą. Psichikos procesus lydi raumenų tonuso pokyčiai, ir atvirkščiai: keisdami savo raumenų tonusą, mes keičiame savo nervų sistemos tonusą.

Pagal Džeimso - Langės (James - Lange) emocijų teoriją*, "mes liūdime, nes verkiame, pykstame, nes puolame, bijome, nes drebame, mums linksma todėl, kad juokiamės."

Pavyzdžiui, kad cholerikas galėtų kontroliuoti savo įgimtą impulsyvumą, jam vertėtų užsiimti fiziniais pratimais, kuriuos sudaro lėti, plaukiantys judesiai (tiktų, pavyzdžiui, kinų tai či gimnastika).

Melancholikui, kuris iš išorės atrodo emociškai santūrus ir turi polinkį "nueiti į save", būtų gerai užsiimti sportu, kur to padaryti nepavyks. Tai galėtų būti komandiniai žaidimai - futbolas, krepšinis, tenisas etc. arba sporto rūšys, reikalaujančios greitos atsakomosios reakcijos (pavyzdžiui, kovinis sportas).

Komandinės sporto rūšys tiks ir flegmatikui.

Sangvininkui, kuriam sunku padaryti darbą, reikalaujantį vienodų pastangų, vertėtų imtis ilgalaikių treniruočių ir pagaliau įveikti bėgimo maratoną.

Temperamento korekcijai psichologas M. Litvakas taip pat rekomenduoja veido raumenų pratimus, ypač "juoko kaukę".

Kaip judėjimas veikia charakterį

Charakteris - tai asmenybės bruožai, kurie apibrėžia žmogaus santykį su savimi (pozicija Aš), su artimais žmonėmis (Jūs), apskritai žmonėmis (Jie) ir su darbu (darbas), sako psichoterapeutas S. Levitas.

NAUDA. Mokslininkų apskaičiavimu, 30 minučių fizinė mankšta padidina "laimės hormonų" endorfinų kiekį penketą kartų.

Harmoningas sveikas charakteris ("sveika siela")turi formulę: ""Aš geras ("Aš+"), "Mano artimieji - geri" ("Jūs+"), "Nepažįstami žmonės - geri" ("Jie+"), "Tai, ką aš darau, man teikia malonumo" ("Darbas+").

Fiziniai pratimai, kurie mieli jūsų širdžiai, prilygsta kūrybiniam darbui ("Darbas+"). Dirbant tokį darbą pagerėja santykis su pačiu savimi ("Aš+"). Jeigu treniruotės vyksta grupėje, ypač kai tai komandiniai žaidimai - pagerėja komunikacija su kitais žmonėmis ("Jūs+", "Jie+").

Charakteris, žinia, mums lemia likimą (gyvenimo scenarijų). Pavyzdžiui, Sizifo scenarijuje ("Beveik", "Ir vėl") suprogramuota tai, kad žmogus nepadaro pradėto darbo iki galo (1 Sizifo tipas) arba, padaręs iki galo, negali pasidžiaugti savo pasiekimais, juos nuvertina (2 Sizifo tipas).

Tikslingas fizinis aktyvumas, fiksuojant savo pasiekimus dienoraštyje, džiaugiantis savo mažomis pergalėmis - tai kelias iš pražūtingo scenarijaus.

Vinstonas Čerčilis sakė: "Sėkmė - tai gebėjimas judėti nuo vienos nesėkmės prie kitos neprarandant entuziazmo." Šis entuziazmas vadinamas aktyviu ieškojimu - aktyvia problemų sprendimo paieška, net kai nėra jokių garantijų, kad pasiseks. Sporto varžybos ar dvikova - tai ypatingas tokio ieškojimo atvejis.

Ieškojimai kaip procesas, nepriklausomai nuo rezultato, didina ir organizmo pasipriešinimą ligoms ("Kas mūsų neužmuša - padaro stipresnius". Nyčė).

Atminkite, jog aktyvumas turi tendenciją plisti į visas gyvenimo sritis, todėl jūsų laimėjimai lengvojo kultūrizmo srityje atsilieps ir sprendimų paieškai sunkiose gyvenimiškose situacijose.

Kaip atrasti laiko fizinei treniruotei?

1 būdas. Atsikelti anksčiau.

Jei atsikelsite 20-30 min. anksčiau ir padarysite mankštą, visą dieną jausitės žvali ir geros nuotaikos.

2 būdas. Sutrumpinti laiką, praleidžiamą prie interneto ir televizoriaus. Padarykite eksperimentą: užsirašinėkite, kiek laiko praleidžiate socialiniuose tinkluose, žiūrėdami TV, žaisdami kompiuterinius žaidimus ir pan. Tą laiką galite praleisti sportuodamos.

3 būdas. Jeigu negalite atsisakyti TV laidų, žiūrėkite darydami fizinius pratimus. Mankštinkitės priešais ekraną: šokinėkite per virvutę, sukite lanką, darykite atsispaudimus arba jogos pratimus.

4 būdas. Vaikščiokite. Eikite pėsčiomis į darbą (bent jau dalį kelio), užbėkite laiptais, o ne kilkite liftu ir pan.

Pradėkite - ir fizinis aktyvumas palaipsniui taps įpročiu. Pasėsi įprotį - likimą pjausi.

Dietos

Kokia mityba (dieta) yra sveikiausia ir veiksmingiausia lieknėjimo procese? Ta, kuri sveikiausia ir veiksmingiausia būtent jums. Galbūt japoniška, galbūt kiniška. O gal angliška arba tibetietiška. Susipažinkime su visomis.

Sveika mityba pagal tibetiečius

Sveiko maisto vartojimas saikingomis porcijomis padeda užkirsti kelią trijų došų (vata, pita ir kapha) disbalansui, pagerina virškinimą, suteikia kūnui lengvumo, jausmams - aiškumo, teikia jėgų, taip pat skatina organizmo valymosi procesus. Tokio požiūrio laikosi tibetiečiai.

Tibeto medicinos tantrose trys dalys skiriamos sveikai mitybai. Aptarkime trečiąją, kuri aiškina, kiek maisto reikia gerai sveikatai palaikyti.

Pasak tibetiečių, kiekvienas turi pats nuspręsti, kiek jam būtina suvartoti maisto, atsižvelgdamas į būdingą virškinimo tempą.

Sunkų ir riebų maistą būtina vartoti saikingai, nes jis virškinamas ilgai ir sunkiai.

Mitybos įpročiai yra ne tik lemiamas ilgaamžiškumo faktorius, bet ir turi daug įtakos grožiui. Jeigu valgysite naudingą kiekį sunkaus ir lengvo maisto atsižvelgdami į virškinimo galimybes, tai padidins jūsų kūno jėgas, pagerins veido spalvą ir pailgins gyvenimą. Šis patarimas tinka visais metų laikais, nors vasarą geriau rinktis lengvus patiekalus.

Kita vertus, mažas maisto kiekis taip pat turi trūkumų: fizinės jėgos mąžta, pablogėja veido odos spalva, ir tai priveda prie įvairių sutrikimų. Be to, jeigu rinksimės maistą tik pagal skonį (pavyzdžiui, saldumynai, jei jų per daug, silpnina virškinimą ir sutrikdo gleivių funkcijas). Jeigu nežinosite, koks maisto ir skysčių kiekis jums naudingas, puldinėsite tai į vieną kraštutinumą, tai į kitą.

Trumpiau tariant, pagal tibetiečius, per mažas maisto kiekis sukelia liūdesį, depresiją ir kitus psichinius negalavimus; per didelis maisto kiekis sutrikdo virškinimo sistemos gleivių funkcijas. Taigi maistą reikia rinktis ne tik pagal mėgstamą skonį, bet pirmiausiai - pagal savo sugebėjimą jį pasisavinti.

Kaip lieknėja Holivudo žvaigždės?

Klaudija Šifer (Claudia Schiffer)

"Deja, aš nepriklausau toms moterims, kurios valgo ir nestorėja. Visą laiką kontroliuoju savo valgiaraštį. Visiškai negeriu alkoholio - net per šventes. Pusryčiams - vaisiai ir arbata su medumi, pietums - daržovių salotos arba sriuba, vakarienei - tunas arba vištiena su daržovėmis. Tačiau tai ne tik dėl grožio. Kuo lieknesnė - tuo energingesnė."

Meraja Keri (Mariah Carey)

"Sriuba ir žuvis be druskos ir prieskonių. Žiauru. Užtat veikia."

Sindi Krouford (Cindy Crawford)

"Liaukitės badavusios. Tiesiog palaikykite savo energijos lygį ir gerkite daug vandens."

Bejonsė (Beyonce)

"Jokio alkoholio, jokios duonos ir jokios raudonos mėsos. Valgau vištieną, paruoštą kepsninėje, špinatus, brokolius, išvirtus garuose, o desertui - želė be cukraus."

Britni Spyrs (Britney Spears)

"Kai lieknėju, net sultys ir vaisiai yra draudžiami - nes jie turi cukraus. Valgau vištieną, ryžius, lašišą. Stengiuosi suvartoti iki 1 200 kalorijų per dieną. Iš tiesų tai nemažai, jeigu valgai tinkamą maistą."

Ketrin Zeta-Džons (Catherine Zeta Jones)

"Aš geriu neriebų pieną, o angliavandeniai - tik iki 17 val. Ir viskas."

Kristina Agilera (Christina Aguilera)

"Jeigu man reikia numesti svorio, aš imu stebėti, kiek valgau angliavandenių, ir smarkiai jų sumažinu."

Eva Longorija (Eva Longoria)

"Formą palaikyti visada padeda žuvis. Ji naudinga ir energijos suteikia ne mažiau nei mėsa."

Keli Osborn (Kelly Osbourne)

"Pirmiausiau atsikratykite mikrobangės. Tada nesišildysite joje greito maisto ir pradėsite valgyti ką nors šviežia. Aš dievinu viską, kas traška, ir atpratinau save triaukšti ne traškučius, o salierus."

Keit Vinslet (Kate Winslet)

"Aš stengiuosi kuo rečiau valgyti restoranų maistą: jame daug priedų ir man nežinomų ingredientų. Dar aš stengiuosi negerti alkoholio. Nebent pažadu sau taurę šardonė už sunkią treniruotę sporto salėje."

Dženifer Lopes (Jennifer Lopez)

"Nesu dietų fanatikė. Žmonės, kurie valgo tik namuose ir atsisako pieno produktų, man atrodo keisti. Aš valgau viską. Bet lėtai. Klausau savo organizmo. Kūnas būtinai pasakys, jeigu suvalgiau ką nors nereikalingo."

Haidi Klum (Heidi Klum)

"Jokios duonos - tai įstatymas. Norisi angliavandenių - valgykite lęšius. Nuo septintos ryto iki septintos vakaro turite pavalgyti 5 kartus. Paskui - šiukštu."

Andželina Džoli (Angelina Jolie)

"Po gimdymo valgydavau daug žuvies - lašišos su pomidorais ir javais pusryčiams, pietums ir vakarienei - skumbrės arba tuno salotų. Išbraukdavau iš raciono cukrų, valgydavau žuvį arba jautieną, paruoštą garuose, daržoves, gerdavau sojos pieną."

Liz Herli (Liz Hurley)

"Svarbiausia - valgyti dažnai ir mažomis porcijomis. Ant grotelių kepta žuvis, šiek tiek laukinių ryžių ir daržovių - idealu."

Tęsinys

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder