"Ar ketinate juo dirbti (rašyti tekstus, atlikti skaičiavimus)? Žaisti nesudėtingus žaidimus? Kartais žiūrėti DVD filmus? Naudotis kompiuteriniais žodynais ar enciklopedijomis? Tuomet techniniai kompiuterio parametrai neturi būti aukščiausių standartų", - teigia "Varle.lt" IT skyriaus vadovas Armandas Kiauleikis. - Išrankesnis turite būti, jeigu norite užsiimti fotografija, žaisti aukščiausio lygio žaidimus, naudotis naujausiomis grafinėmis programomis ir panašiai..."
Taigi praktiškas pirkėjas ieško kompiuterio pagal poreikius, pomėgius ir tokio, kad pinigai būtų investuoti sėkmingai. Į ką jam atkreipti dėmesį pirmiausiai? - paklausėme informacinių technologijų specialisto pono Armando.
Manau, pirmiausiai reikėtų pasidomėti, ar pirkinys turi 3 metų garantiją - kad nepatirtų papildomų išlaidų remontui.
Taip pat itin svarbus yra kompiuterio procesorius - jį galima palyginti su širdimi, kuri dirba pagrindinį darbą.
Kad tinkamai pasirinktumėte procesorių, privalote apibrėžti savo poreikius. Jeigu ruošiatės naudotis sudėtingomis programomis, atlikti pažangius inžinerinius skaičiavimus, tuomet patarčiau investuoti į gerą ir greitą procesorių, pavyzdžiui, "Intel Core i7" serijos.
Procesoriaus greitis turi didžiulės reikšmės, jeigu ruošiatės žaisti sudėtingus žaidimus.
Atkreipkite dėmesį į procesoriaus darbo intensyvumą. Naršyti internete ar atlikti biuro darbus užteks 1.5 GHz-2.0 GHz, o norint žaisti žaidimus reikia pasirinkti procesorių, kurio dažnumas aukštesnis - apie 2.0 GHz-3.8 GHz. Taip pat svarbu, kad procesorius būtų pagamintas naudojant naujausią architektūrą.
KURIS GERESNIS? "Kad techninių parametrų atžvilgiu stacionarūs kompiuteriai - geresni ir pigesni, buvo tiesa prieš kelerius metus, bet dabar - jau ne", - apie spartų technologijų progresą pasakojo IT specialistas Armandas Kiauleikis.
Prieš perkant kompiuterį taip pat būtina pasidomėti standžiojo disko talpa. Dažniausiai pasitaiko kompiuteriai, turintys nuo 320 iki 1000 GB talpos diskus. Šiuolaikiškiausia technika gali turėti ir 2000 GB. Jeigu norite diske laikyti daug duomenų, filmų, MP3 - jums reikia didelės talpos.
Be didelės talpos, svarbūs ir kiti parametrai, pvz., disko sūkiai per minutę. Standartiškai būna 5400 aps./min. arba 7200 aps./min. Norintiems ypač didelio greičio ir patikimumo rekomenduojame atkreipti dėmesį į kompiuterius su SSD tipo diskais, kurie yra net iki 10 kartų greitesni nei standartiniai bei daug atsparesni smūgiams ar kitokiam fiziniam poveikiui.
Ar nešiojamasis kompiuteris, įsigytas už palyginti nedidelę kainą, pagal funkcijas gali prilygti stacionariajam?
Nešiojamieji kompiuteriai visą laiką gerėja - tampa funkcionalesni, paprastesni naudoti. Ir pinga! Šiandien nesunkiai rasite tokį, kuris prilygsta stacionariajam, turi ilgai veikiančią bateriją.
Kad techninių parametrų atžvilgiu stacionarūs kompiuteriai yra geresni ir pigesni, buvo tiesa prieš kelerius metus, bet ne dabar. Tik patys pigiausi nešiojamieji kompiuteriai gali nusileisti stacionariems, ir tai ne visi. Tam tikros papildomos programos šį skirtumą gali kompensuoti.
Tarp gausybės variantų nespecialistui sunku nepaklysti. Gal galėtumėte įvardyti konkrečius variantus, kurie garantuotų ir aukštą kokybę, ir patogumą, ir prieinamą kainą?
Paminėčiau "Asus X502" - tai plonas, lengvas (apie 1,8 kg), gracingas kompiuteris, turintis naują būtiną portatyvumą ir intuityviojo naudojimo funkciją. Kainuoja 1049 Lt. Patogu nešiotis, savininkas su juo atrodys stilingai ir gerai jausis.
KAINA. Nešiojamasis kompiuteris dažniausiai kainuoja brangiau nei stacionarus. Mažos detalės daug brangesnės - todėl didesnė ir kaina.
Kitas variantas, kurį kaip specialistas rekomenduočiau, yra "Asus X550". Jis sukurtas kasdieniam darbui ir pramogoms, skirtas protingiems ir praktiškiems žmonėms. Jo apdaila sudaro besisukančio rato įspūdį, yra raštuota vieta delnams pailsinti... "X550" serijos prideda elegancijos ir rafinuotumo. Komplektuojamas su "i3" ir "i5" procesoriais, turi galingą "GeForce GT720 2Gb" vaizdo plokštę, RAM - nuo 4 iki 16GB, kietasis diskas - nuo 500 iki 750 GB. "X550" serijos kompiuterių kaina prasideda nuo 1599 Lt.
Negaliu nepaminėti ir "ASUS K56", kuris išsiskiria elegancija, grakščiu dizainu ir paprastu valdymu. Šio kompiuterio korpusas plonas, jis sveria mažai, tačiau turi ypač galingą "Core i7" procesorių bei "GeForce" grafinę plokštę. Kainuoja 2299 Lt.
Minėti "Asus" kompiuteriai turi ir daug išskirtinių technologinių parametrų: tai "IceCool", užtikrinantis, kad net po ilgo darbo pirštai ir delnai liks vėsūs; "Super Hybrid Engine II" technologija pabudins kompiuterį iš miego vos per dvi sekundes - kaip išmaniajame telefone; "Smart Gesture" technologija pagreitina gestų detekciją ir daro ją tikslesnę, taip pat padidina atpažįstamų judesių spektrą: tapšnojimas, slankiojimas, tempimas, spaudimas ir daugiau.
Jeigu norėčiau kompiuterio iki tūkstančio litų...
"Dell Inspiron 15 (3521)" - viskas viename: kompiuteris, turintis talpų 500 GB diską, ilgai veikiančią bateriją, patogią skaičių klaviatūrą. Su šiuo kompiuteriu galėsite dirbti "Office" programomis, naršyti internete, žiūrėti filmus, klausytis muzikos. Veikia interneto kamera ir mikrofonas, tad netrukdomi galėsite bendrauti su draugais. Kainuoja 999 litus.
Kas yra RAM atmintis, koks jos vaidmuo ir kokia ji būtų pakankama, tarkime, "buitiniam naudojimui"?
RAM yra specifinė elektroninė sankloda, skirta informacijai saugoti. Procesorius iš atminties ją skaito bei įrašo. Kompiuterio funkcionalumas priklauso būtent nuo atminties, nes visas procesoriaus atliekamas darbas įrašomas joje. Tai labai svarbu, jeigu norite, kad kompiuteris gerai veiktų.
SMEGENYS. Kompiuterio procesorių galima palyginti su širdimi arba smegenimis: jis dirba pagrindinį darbą.
Dabar nešiojamuosiuose kompiuteriuose yra "DDRIII (DDR3) RAM" atmintis. Naudoti kasdien (internetas, darbas biure, paštas ir pan.) užtenka 2-3 GB, jei domina specialus nuotraukų apdorojimas, gerai būtų surasti bent jau 4-6 GB. Specialioms užduotims galima rasti modelį su 8-16 GB, tačiau tokią atmintį gali apdoroti tik 64 bitų sistemos.
Kuo didesnė atmintis, tuo didesnė kaina?
Nebūtinai. Yra kompiuterių, turinčių didelę atmintį ir palankias kainas.
Į ką atkreipti dėmesį pasirenkant, kad neapsiriktume?
Tam tikros kortos skiriasi tarpusavyje greičiu bei RAM atminties dydžiu, taip pat vaizdo padalijimu bei spalvomis. Jeigu nežaisite žaidimų, tai užteks integruotos grafikos, kuri neturi savo atminties ir naudojasi kompiuterio atmintimi. Tačiau jeigu patinka kompiuteriniai žaidimai (ypač naujausi), tai reikia atkreipti dėmesį į modelius su nepriklausomomis grafinėmis sistemomis, kurios turi savo atmintį.
Atkreipkite dėmesį ir į mobilias grafines kortas, skirtas stacionariems kompiuteriams. Turėkite omenyje, kad tada ši sistema reikalaus daugiau energijos ir tai turės neigiamos įtakos nešiojamojo kompiuterio darbui, jo naudojimo laikui ir baterijai.
Ko reikia, kad kompiuterį būtų galima prijungti prie televizoriaus?
Lizdo "HDMI" arba jungties "TV-out". Verta atkreipti dėmesį ir į kitas jungtis, pavyzdžiui, "USB" - kad galėtumėte prijungti pelę, "Mp3" grotuvus, spausdintuvus, kameras, kitą kompiuterį... Korta "Wi-Fi" - kad galėtumėte naudotis belaidžiu internetu. "Bluetooth" - naudinga jungtis, jei turite mobilųjį telefoną su tokia sistema: galėsite perrašinėti duomenis iš telefono į kompiuterį arba naudoti telefoną kaip modemą ir prisijungti prie interneto. Prie svarbesnių jungčių priskirčiau ir IRDA - jei norite naudotis multimedija, ji leis kontroliuoti kompiuterį specialiu nuotolinio valdymo pultu (dažnai mobilieji telefonai turi tokias funkcijas, todėl lengva susijungti su kompiuteriu); LAN leidžia prisijungti prie tinklo, modemas - prie kitų kompiuterių pasinaudojant telefono ryšiu... Dar yra "Fire-Wire", vadinamoji greitoji transmisija, reikalinga, pavyzdžiui, perrašinėti duomenis iš kameros, naudojama keičiantis duomenimis.
VISKAS VIENAME: talpus diskas, ilgai veikianti baterija, patogi skaičių klaviatūra, galima dirbti "Office" programomis, naršyti internete, žiūrėti filmus, klausytis muzikos, bendrauti su draugais - veikia interneto kamera ir mikrofonas. Klaviatūra pasaugota nuo skysčio poveikio. Kaina nesiekia tūkstančio litų.
Lizdas PCMCIA reikalingas, jeigu norite pakeisti savo nešiojamojo kompiuterio funkcionalumą, pvz., įdėti papildomą atminties kortą. Kortų atmintinių skaitytuvas - jeigu turite skaitmeninį fotoaparatą: kompiuteris nuotraukas galės nuskaityti bet kurioje vietoje.
Kuo daugiau sąsajų, tuo geriau.
Ar yra dar kas nors svarbaus, ko parametrų apraše nenurodo gamintojai?
Jeigu jums svarbus svoris, patikrinkite, ar gamintojai nurodo kompiuterio svorį su baterija, ar be jos.
Vis dėlto išsirinkti optimalų variantą nelengva: technika tobulėja ne dienom, o valandom...
Iš tikrųjų žmogui, neturinčiam techninių žinių, tinkamai pasirinkti gana sudėtinga, o visų kompiuterių - stacionarių, nešiojamųjų, planšetinių - parametrų trumpai apžvelgti neįmanoma. Todėl siūlyčiau iškart ateiti į parduotuvę "Varle.lt" (Taikos pr. 17): čia gausite visą reikiamą informaciją. Galite paskambinti ir telefonu 8 647 33113. Šiuo metu mūsų salone yra didžiulis nešiojamųjų kompiuterių asortimentas, visi jie turi HDMI prievadą (galima prijungti prie plačiaformačio televizoriaus ar monitoriaus) ir integruotą "USB 3.O" jungtį (bene 10 kartų spartesnė nei įprasta "USB 2.0") - tai leis jums perkelti duomenis ypač greitai.
ERGONOMIKA. Kompiuterio darbastalis turi būti įrengtas taip, kad nevargtų akys, kaklas, nugara, rankos, riešai. Ilgai dirbantiems vienoje vietoje patartina turėti klaviatūrą ir pelę. Jei norite monitoriuje sudėlioti daugiau programų, apsvarstykite galimybę įsigyti papildomą monitorių.
Kompiuteris turi atitikti žmogaus gyvenimo būdą, poreikius ir neturi atsilikti nuo techninių naujovių.
Nešiojamųjų kompiuterių pranašumai
* Užima mažiau vietos, yra lengvesni.
* Mobilumas: galite naudotis bet kur.
* Estetiška išvaizda.
* Vis geresnė kokybė.
* Vis mažesnės kainos.
ŽINOSI - PRAVERS
Rinkdamiesi nešiojamąjį kompiuterį atkreipkite dėmesį į keletą pagrindinių elementų:
* procesorius,
* standusis diskas,
* RAM (operacinė) atmintis,
* operacinė sistema,
* baterija,
* grafinė korta,
* jutiklinis kilimėlis ("touchpad"),
* monitorius,
* "Wi-Fi" korta.
Atsiminkite, kad jokia dalis pavieniui neveikia. Tik viskas kartu yra tinkamos galios, todėl gamintojo ir markės pasirinkimas negali būti atsitiktinis!
"Varle.lt" nuotr.
Rašyti komentarą