Vaistažolės liepos mėnesį

Vaistažolės liepos mėnesį

Štai ir kone liepos vidurys, graži vasaros pusiaukelė. Rytoj - Septyni miegantys broliai. Sakoma, kad jei tądien lyja, lietus nesiliaus septynias dienas, o gal net ir savaites. O jei broliai ramiai sau snaus, būtinai išsiruoškite žoliauti.

Prisiskinkite liepžiedžių...

Šiuo laikotarpiu, atrodo, net pats oras kvepia medumi. Taip yra dėl to, kad žydi mažalapė liepa.

Kartu su pažiedlapiais nuskinti žiedai greitai džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje. Negalima perdžiovinti.

Liepžiedžiuose yra eterinio aliejaus, iki 10 proc. polisacharidų, iki 4 proc. flavanoidų, fenolkarboninių rūgščių bei vitamino C.

Pasižymi raminančiu, šlapimą varančiu, prakaitavimą skatinančiu, karščiavimą mažinančiu, atsikosėjimą gerinančiu, antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Vartojama sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, bronchitu, gripu, burnos ertmei skalauti esant gleivinės uždegimams, anginai, stomatitui.

Nevartoti lytinio brendimo ir klimakteriniu laikotarpiu, sutrikus lytinei funkcijai.

...ir populiariojo čiobrelio

Rinkti šiuo metu galima ir itin populiarųjį paparastąjį čiobrelį. Žirklėmis kerpama nesumedėjusi antžeminė augalo dalis. Džiovinama paskleidus plonu sluoksniu, pavėsyje. Tinkamai išdžiovinta žolė kvapni, aštraus skonio.

Čiobrelių žolėje yra eterinio aliejaus, flavonoidų, rauginių medžiagų, vitamino C, mineralinių medžiagų.

Šis augalas dažnai įeina į atsikosėjimą lengvinančių vaistažolių mišinių sudėtį. Čiobrelis lengvina atsikosėjimą, gerina virškinimą, skatina šlapimo išsiskyrimą, kiek malšina sausmą ir ramina.

Čiobrelis nepakeičiamas peršalus, sergant bronchitu, laringitu, tracheitu. Šios žolės nuoviras vartojamas virškinamojo trakto sutrikimams šalinti. Aromatinėmis voniomis ir kompresais mažinami radikulito, sąnarių skausmai.

Nereikėtų vartoti nėštumo metu, sergant inkstų, kepenų ligomis.

Nepamirškite ir trikertės žvaginės...

Trikertė žvaginė

Laukuose, dirvonuose, pakrantėse ir daržuose želia trikertė žvaginė - mažutė ir neišvaizdi, daugelio nemėgstama ir laikoma tiesiog daržo piktžole.

Vaistinė augalinė žaliava - visa žolė, vaisiai, lapai, žiedai. Ji renkama žydėjimo metu. Žaliava gali būti pjaunama, bet geriausia išrauti.

Pirmojo pasaulinio karo metais tai buvo populiariausias augalas žaizdų kraujavimui stabdyti.

Ilgą laiką šis augalas buvo vartojamas gimdos kraujavimams stabdyti. Trikertė žvaginė yra mažiau veiksminga nei paprastoji skalsė, tačiau ji mažiau nuodinga ir geriau organizmo toleruojama. Žvaginė gali būti vartojama visų rūšių kraujavimams stabdyti: nosies, plaučių, inkstų. Ji gali būti taikoma gydant hemorojų. Turi rauginių medžiagų, pasižyminčių sutraukiamuoju poveikiu, todėl stabdo viduriavimą, dezinfekuoja šlapimo takus.

Žvaginė taip pat lengvai skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl vartojama esant vandens susilaikymui dėl inkstų funkcijos sutrikimo.

Nereikėtų vartoti nėštumo metu, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus.


...bei paprastosios kraujažolės

Paprastoji kraujažolė - plačiai paplitęs augalas. Kraujažolės žolė renkama vos pradėjus augalui žydėti. Pjaunamos 15 cm stiebų viršūnės.

Kraujažolės žaliavoje yra eterinio aliejaus, inulino, karčiųjų ir mineralinių medžiagų, fitoncidų, alkaloidų, organinių rūgščių, vitamino C, karotino, flavonoidų ir kt.

Kraujažolė nuo seno vartojama žaizdoms ir kraujavimui gydyti. Taip pat žadina apetitą, gerina skrandžio liaukų veiklą, gydo sumažėjusio rūgštingumo gastritą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, kolitą, hemorojų, greitina kraujo krešumą. Taip pat atpalaiduoja žarnyno, tulžies latakų lygiuosius raumenis, gerina tulžies skyrimąsi į dvylikapirštę žarną, virškinimą. Be to, kraujažolė veikia baktericidiškai, slopina uždegimus, mažina alergiją. Ji padeda gyti žaizdoms, kepenų ir tulžies latakams, trauktis gimdai, o kartu mažina jos kraujavimą.

Padeda ligoniams, linkusiems į akmenligę. Patariama gerti šviežias augalo sultis lygiomis dalimis su medumi po arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną.

KRAUJAŽOLĖ - tai moterų vaistažolė. Jos daug bėdų išvengtų, jei retkarčiais prisimintų šią žolę.

Kai kurių autorių nuomone, kraujažolė - tai moterų vaistažolė. Jos daug bėdų išvengtų, jei retkarčiais prisimintų šią žolę.

Kraujažolių arbata padeda šalinti iš kraujo, kepenų, inkstų, tulžies ir šlapimo pūslės medžiagų apykaitos produktus. Gydomas peršalimas, taip pat kosulys, sloga, nevalingas šlapinimasis ir t.t.

Norint gydytis kraujažole, reikia pasitarti su gydytoju, nes ji gali pakenkti asmenims su padidėjusiu kraujo krešumu.

Mėnesio pabaigoje - vaistinis šalavijas

Liepos pabaigoje prisirinkite ir vaistinių šalavijų. Augalui pradėjus žydėti pjaunama antžeminė dalis - šalavijo žolė, kuri džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.

Šalavijų lapuose yra iki 2,5 proc. eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, flavonoidų, vitaminų, organinių rūgščių, fitoncidų.

Pasižymi uždegimą mažinančiu, sutraukiamuoju, dezinfekuojamu poveikiu.

Į vidų vartojami šalavijo preparatai gydo kvėpavimo takų ligas, išoriškai (skalavimai nuoviru) - dantenų, gleivinės uždegimus, pavilgais gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, opos. Šalavijo preparatai taip pat vartojami kaip prakaitavimą mažinanti priemonė rankoms ir kojoms mirkyti, pasižymi nervų sistemą raminančiu poveikiu.

Šalavijas įeina į viduriavimą stabdančių, atsikosėjimą gerinančių ir dezinfekuojančiųjų vaistažolių mišinių sudėtis.

Slopina pieno liaukų sekreciją, todėl vartojama nutraukiant kūdikių maitinimą krūtimi.

Nereikėtų vartoti nėštumo metu, sergant epilepsija, cholecistitu, hipertonija.

Bet kuriuo atveju, prieš pradėdami gydytis augaliniais preparatais, pasitarkite su savo gydytoju.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder