Gerai nuotaikai - tinkamas apšvietimas

Gerai nuotaikai - tinkamas apšvietimas

Nusprendėte įsigyti sietyną? Užduotis iš tiesų nelengva, nes dizainerių idėjų ir stilių įvairovė yra stulbinama. Vis dėlto nederėtų pamiršti, jog sietynas - ne tik namų puošmena, bet ir šviesos šaltinis, todėl jį rinktis reikėtų atidžiai.

Juk nuo apšvietimo kokybės priklauso ir tai, kaip atrodys interjeras, ir netgi jūsų nuotaika. Apytamsėse patalpose apima mieguistumas, o pernelyg ryški šviesa vargina.

Rinktis reikėtų pradėti nuo sietyno galingumo, tiksliau - atkreipti dėmesį į šviesos srautą. Skirtingų lempų šviesos srautas gali gerokai skirtis, nes skiriasi jų naudingumo koeficientas.

Patogiausia - reguliuojama

Šiuolaikiniuose sietynuose gali būti naudojamos kaitrinės, halogeninės, liuminescencinės lemputės. Kaitrinės - tai klasika. Jų skleidžiama šviesa švelni ir šilta, maloni žmogaus akiai. Sietynus su tokiomis lemputėmis geriausia kabinti svetainėje ir miegamajame. Didžiausias kaitrinės lemputės trūkumas - mažas, apie 5 proc. siekiantis naudingumo koeficientas. Jį kompensuoja maža kaina. Kaitrinės lemputės gali būti skirtingų formų, matinės arba skaidrios. Matinių skleidžiama šviesa yra švelnesnė.

Nepamirškite, kad kaitrinės lemputės stipriai įkaista. Jeigu į sietyną įsuksite didesnio nei numatyta galingumo lemputes, gali aptirpti jo plastmasinės dalys.

Halogeninės lemputės kur kas dažniau naudojamos ne sietynams, o žibintams ir įvairiems ypač galingiems šviestuvams.

Image removed.Liuminescencinės lempos išsiskiria aukštu naudingumo koeficientu. 11 vatų liuminescencinė lemputė skleidžia tokį patį šviesos srautą kaip ir 60 vatų galingumo kaitrinė. Senosios liuminescencinės lempos buvo inertiškos, burzgė ir blykčiojo, bet šiuolaikinės šių bėdų jau neturi. Didžiausias trūkumas - jų skleidžiama šviesa yra balta ir šalta. Tai vargina akis. Tokias lempas geriau įkurdinti patalpose, kur reikia gero apšvietimo, pavyzdžiui, virtuvėje. Dar vienas jų trūkumas - nemaža kaina.

Kokio galingumo turėtų būti sietynas? Jo galia lygi visų lempučių galios sumai. Tikrai ne ant visų lempų nurodyta, kokį šviesos srautą jos skleidžia. Renkantis būtų galima remtis tokiomis rekomendacijomis: vonios kambariui užtektų 80-100 W kaitrinių lempučių, vidutinio dydžio virtuvei - 120-150 W, erdviai svetainei - 150-300 W. Jeigu renkatės liuminescencines lempas, remkitės ant pakuotės nurodytu galingumo ekvivalentu.

Jeigu nesate tikri, geriau rinkitės galingesnį apšvietimą ir įsitaisykite jungiklį, kuriuo galima reguliuoti apšvietimą. Beje, toks jungiklis būtų rekomenduotinas bet kokiu atveju. Pavyzdžiui, žiūrėdami televizorių arba dirbdami kompiuteriu patalpą galėtumėte pritemdyti, o skaitydami įsijungtumėte maksimalų apšvietimą. Vaikų kambaryje apšvietimo galingumą reguliuojantis jungiklis yra tiesiog būtinas - tada šviestuvą galima naudoti ir kaip naktinę lempelę.

Spalvoti iškreips spalvas

Apšvietimą geriausia planuoti vienu ypu. Be kombinuoto apšvietimo neapsieisite. Ten, kur reikia ryškesnės šviesos, galima įkurdinti papildomą šviestuvą, pakabinti bra arba pastatyti stalinę lempą.

Papildomos šviesos dažniausiai prireikia virtuvėje virš stalo, prie rašomojo stalo, šalia veidrodžio prieškambaryje (šviesa turėtų kristi ne ant veidrodžio, o apšviesti priešais jį stovintį žmogų), šalia lovos (čia labiausiai tiktų bra).

Taigi nebūtina visą kambarį apšviesti ryškia, akinančia šviesa - užtenka įkurdinti papildomus šviesos šaltinius reikalingiausiose vietose.

Šviestuvai būna klasikiniai ir montuojami prie lubų. Klasikiniai sietynai visada atrodo gremėzdiškesni. Jie labiau tinka dideliuose kambariuose su aukštomis lubomis. Kambaryje su žemomis lubomis klasikinis sietynas užims pernelyg daug erdvės.

Lubų šviestuvai būna lėkštės arba nedidelio plafono pavidalo. Rekomenduojami mažiems kambariams žemomis lubomis.

Renkantis šviestuvo dizainą galima duoti tik bendro pobūdžio rekomendacijas. Svarbiausia, kad jis derėtų prie patalpos interjero.

Nepamirškite, kad šviestuvai su spalvotais plafonais skleis spalvotą šviesą. Tokioje šviesoje daiktai, sienų apmušalai ir baldai gali keisti spalvą. Tokių šviestuvų patartina vengti. Dėl tos pačios priežasties geriau nesirinkti ir metančiųjų šešėlius.

Atkreipkite dėmesį į lempos pagrindą. Kartais šviestuvams naudoja lempas su nestandartiniu pagrindu - paskui vargsite tokių ieškodami. Tas pat pasakytina ir apie šviestuvus su įmantrių formų lemputėmis.

Vaikų kambaryje geriau vengti klasikinių sietynų su stiklo dalimis. Mažieji padaužos juos paprasčiausiai sudaužys. Geriausiai tiktų prie lubų montuojamas šviestuvas su minimaliu stiklinių dalių skaičiumi.

Į pigius kiniškus šviestuvus geriau nesukite galingesnių nei 80 W lempučių. Tokių šviestuvų patronai dažniausiai būna prastos kokybės ir gali sudegti.

Vonioje naudokite tik uždarus, dar geriau - turinčius vandeniui nelaidų korpusą šviestuvus.

Parengė Olga BELEIČEVA

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder