Restauracija - antrasis daiktų gimimas

Restauracija - antrasis daiktų gimimas

"Dabar žmonės savo būstą nori papuošti antikvariniais, senoviniais mediniais ir minkštais baldais - tokiais, kurie artimi sielai ir turi savo išliekamąją vertę. Baldai ar daiktai, atvežti iš kaimo, paveldėti arba tiesiog nupirkti sendaikčių turguje, tampa interjero centras, akcentas. Mūsų darbas - juos restauruoti autentiškai, padaryti praktiškus, arba atvirkščiai, pritaikyti prie norimos stilistikos, sukurti žaismingą, originalų akcentą", - sakė A. Drutel-Loginova.

Image removed.
IŠLIEKAMOJI VERTĖ. Vertingiausi yra natūralios medienos baldai, baldai su brangia, gražia faneruote, taip pat su inkrustacija, metalo, perlamutro intarpais.

Nenorintiems tikros restauracijos ar žaidimų, o tiesiog pageidaujantiems mylimą daiktą, baldą ar interjero detalę šiek tiek atnaujinti, padaryti praktišką, naudojamą buityje, taip pat nesunku pagelbėti. Tokiu atveju daiktas kuo mažiau keičiamas. Kartais paliekamos net kirvarpų skylutės. Stengiamasi ne pakeisti, o išsaugoti sutrūkinėjusią ir atšokusią faneruotę, parinkti panašų audinį.

Be baldų, gali būti restauruojami patys įvairiausi daiktai ar interjero elementai. Pasak A. Drutel-Loginovos, dažniausiai tai visokie rakandai, mediniai ratai, siuvimo mašinos, šviestuvų gaubtai, paveikslų rėmai, įvairios medinės dėžutės, šukos, senoviniai lagaminai, gramofonai ir kiti mediniai muzikiniai instrumentai.

Restauratorių darbas visiškai priklauso nuo užsakovo pageidavimų. Iš pradžių išsiaiškinama, kokio rezultato jis tikisi, ir paaiškinama, kokiais būdais bei sąnaudomis to galima pasiekti. Toliau sprendžia užsakovas. Restauruoti galima praktiškai bet ką, išskyrus tarybines sekcijas - tiesiog neverta, ir laminuotus baldus, kadangi plastiko restauruoti neįmanoma.

Image removed.
Restauruoti galima ne tik baldus, bet ir kitus pačius įvairiausius daiktus bei interjero elementus.

Iš šieno ir arklio plaukų

A. Drutel-Loginovos teigimu, norimam restauruoti daiktui taikomi keli kriterijai. Pirmiausia reikia apsispręsti, ko tikimasi iš daikto - ar naudos, ar autentiškos išvaizdos. Antras svarbus kriterijus - užsakovo apsisprendimas, kiek jis pasiryžęs mokėti už rezultatą, nes, pavyzdžiui, autentiška restauracija paprastai kainuoja tris kartus brangiau. Na, o trečiasis, ne menkiau svarbus kriterijus - paties baldo būklė ir amžius, nes ne visada verta į šiuolaikinę supuvusią medinę kėdę investuoti daug darbo ir pinigų.

Restauravimo kaina daugiausiai priklauso nuo restauravimo būdo - autentiškai ar panaudojant šiuolaikines priemones, ir darbo kiekio - supuvusi mediena, trūksta detalių, lūžęs rėmas ir panašiai. Daikto amžius didelės įtakos kainai neturi.

Vertingiausi yra natūralios medienos baldai, baldai su brangia, gražia faneruote (riešuto, raudonmedžio, egzotinių medžių šakų ir pan.). Taip pat vertingi baldai su inkrustacija, metalo, perlamutro intarpais, vienetinės gamybos baldai, žymių gamyklų ar dizainerių sukurti baldai. Iš minkštų baldų vertingiausi baldai su tvirtu, iš medžio masyvo pagamintu rėmu, minkšti senoviniai baldai su senovinėmis spyruoklėmis, "kapitone" įtraukimais, papuošti vinutėmis, sagutėmis ar juostelėmis.

Patikėjus savo seną ir širdžiai brangų daiktą restauratoriams, jie gali nuvalyti nuo medinio baldo paviršiaus seną laką, beicą ar dažus, impregnuoti jį siekiant išvengti blogų kvapų ar kirvarpų, pagaminti sugadintus ar prarastus elementus, sutvarkyti arba pakeisti pažeistą faneruotę, pakeisti bei suremontuoti veidrodžius, stiklus, spynas bei mechanizmus. Galų gale beicuoti, lakuoti, dažyti, vaškuoti ar dengti baldą aliejumi - viską, ko klientas pageidauja.

Minkštus senovinius ar antikvarinius baldus kliento pageidavimu galima restauruoti autentiškai: surišti senovines žalvarines spyruokles, minkštą dalį formuoti iš šieno, arklio plaukų, kokoso plaušo ar kitokių medžiagų. Gali būti naudojamas natūralus vatinas, drobė ar linas.

Jei žmogus nepageidauja minkšto baldo restauruoti autentiškai, galima viską išmesti ir suformuoti iš naujo visą minkštą dalį iš šiuolaikiškų medžiagų - šiuolaikinių spyruoklių, porolono, sintepono.

Image removed.
Minkštus senovinius baldus kliento pageidavimu galima restauruoti autentiškai: surišti senovines žalvarines spyruokles, minkštą dalį formuoti iš šieno, arklio plaukų, kokoso plaušo.

Restauruojant baldą sunkumų dažniausiai iškyla, kai tenka remontuoti šiuolaikinius minkštus baldus, kurių karkasas ar rėmas padarytas iš plokštės ar gamybinių atliekų - tuomet reikia perdaryti baldo konstrukciją, pakeisti mechanizmą, o jį pritaikyti labai sunku.

Medinius baldus restauruoti sunku, kuomet baldas papuvęs ar ilgai stovėjęs drėgmėje. Taip pat sudėtinga, kada baldas padarytas iš prastos medienos ar kelių medienos rūšių, mat skirtinga mediena skirtingai sugeria beicą, ir baldas tampa margas.

Pasidaryk pats

Ar įmanoma pačiam žmogui restauruoti baldą ar daiktą? "Šiais laikais viskas yra įmanoma. Tiesiog be tam tikros patirties, sudėtingų staklių, restauravimo priemonių ir medžiagų išmanymo sunku pasiekti norimo rezultato, ypač jeigu baldas reikalauja ne tik paviršiaus plovimo, bet ir trūkstamų detalių gamybos, perfaneravimo, klijavimo ar impregnavimo", - sako A. Drutel-Loginova.

Restauravimui reikia ir tinkamų sąlygų, nes daugelis lakų ir beicų yra kenksmingi, todėl reikia tinkamų lakavimui bei vėdinimui kambarių ir įrangos.

Tačiau jeigu norima šiek tiek atnaujinti kėdutę, veidrodžio rėmelį ar kažką panašaus, reikia tik kruopštumo, daug laiko bei šiek tiek žinių ir rezultatas gali būti stulbinamas.

Norint atnaujinti bet kokį daiktą pravartu būtų pasikonsultuoti su žmogumi, turinčiu restauravimo patirties, nes ir paprasčiausias paviršiaus valymas gali būti labai komplikuotas, jeigu pasirenkama netinkama priemonė.

Pagrindinė mėgėjų klaida restauruojant daiktus - blogai ar visai nenuvalytas paviršius - tuomet susidaro naujo ir seno lako reakcija. Taip pat didelė klaida - tam tikrai medienai netinkamai parinktas beicas ar lakavimo būdas - tuomet išeina dėmėtas, o ne tolygiai nuspalvintas paviršius.

Atnaujinti minkštus baldus mėgėjui gali tapti neįveikiama užduotis, nes reikia daug įrangos ir specifinių žinių. Galima nebent apkalti seną paviršių nauja medžiaga, bet tuomet ir rezultatas bus atitinkamas.

Na, o jei pabandžius restauruoti daiktą nepavyko ir jį sugadinote, A. Drutel-Loginova pataria nedvejoti ir nešti daiktą pas profesionalą, kuris pasistengs baldą prikelti naujam gyvenimui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder