Aplinkos ministerijoje – prieštaringas projektas: tarp saugomų teritorijų gali iškilti „Minijos naftos“ bokšteliai
Alfa.lt duomenimis, „Minijos nafta“ prašo leidimo naudoti prie pat Kuršių marių, žemiau kintų esančioje teritorijoje galinčius būti dujų ir naftos išteklius. Į šią teritoriją patenka dalis Kuršių marių, taip pat ir dalis Nemuno deltos regioninio parko, kuriame gausu saugomų teritorijų – šalia Muižės ir Stankiškių esančios žemės.
Aplinkos ministerija patvirtino, kad „Minijos nafta“ praėjusį pavasarį kreipėsi su prašymu praplėsti turimas teritorijas, kuriose gali naudoti angliavandenilių išteklius. Lietuvos geologijos tarnybos parengtame atsakyme rašoma, kad bendrovė šalimais jau vykdo panašią veiklą, todėl turi teisę prašyti be konkurso prijungti kitas teritorijas, kurios ribojasi su jau naudojama teritorija.
„UAB „Minijos nafta“ š. m. kovą pateikė prašymą išduoti leidimą.
Leidimų naudoti angliavandenilių išteklius išdavimo tvarkos aprašu nustatyta, kad „Leidimo turėtojas gali bet kuriuo metu kreiptis į Lietuvos geologijos tarnybą prie Aplinkos ministerijos su motyvuotu prašymu be konkurso išduoti jam leidimą naudoti angliavandenilių išteklius papildomame plote, besiribojančiame su leidimo turėtojo leidime ir (ar) naudojimo sutartyje nurodytu plotu (toliau – papildomas plotas), kai leidimo turėtojo plote esančio angliavandenilių telkinio dalis patenka į besiribojantį plotą, kuriame jokiam ūkio subjektui leidimas nesuteiktas.
Šis prašymas turi būti pagrįstas geologinėmis ar su angliavandenilių išteklių gavyba susijusiomis priežastimis.“
Atliktais 2D ir 3D seisminės žvalgybos metodais buvo išskirtos Kintų angliavandenilių kaupavietės šiaurinė ir šiaurės-rytinė dalis, kuri patenka į UAB „Minijos nafta“ turimo leidimo plotą, tad yra pagrįstų geologinių priežasčių be konkurso išduoti leidimą naudoti tradicinių angliavandenilių išteklius greta besiribojančiame plote su leidimo turėtojo plotu“, – rašoma Aplinkos ministerijos pateiktame atsakyme.
Anot Lietuvos geologijos tarnybos, leidimas tirti, žvalgyti ir naudoti angliavandenilių išteklius naujoje teritorijoje „Minijos naftai“ dar nėra išduotas, šiuo metu parengtas ir nustatyta darbo tvarka derinamas Vyriausybės nutarimo projektas dėl leidimo išdavimo.
Į šį Aplinkos ministerijoje ruošiamą nutarimą portalo dėmesį atkreipę aplinkosaugos darbuotojai, panorę likti anonimiškais, sako nerimaujantys, kadangi beatodairiškai išduotas leidimas gali pakenkti saugomoms teritorijoms, būti naudingas tik „Minijos naftos“ interesams.
Klausimų aplinkosaugininkams kelia ir tai, kad leidimą stengiamasi išduoti besibaigiant ministro K. Mažeikos kadencijai.
Tuo tarpu Lietuvos geologijos tarnyba teigia, kad „Minijos nafta“ galės veikti tik toje teritorijoje, kurioje nėra draudžiamas angliavandenilių naudojimas.
„Angliavandenilių išteklių tyrimas ir naudojimas leidimu suteiktame plote bus vykdomas laikantis įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų. Angliavandenilių tyrimo ir naudojimo gręžinių aikštelių įrengimas leidimo plote bus galimas tik teritorijoje, kurioje tokia veikla nėra draudžiama pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą.
Prieš vykdant šią veiklą, turės būti atliktos Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatytos procedūros“, – rašoma tarnybos atsakyme.
Nemuno deltos regioninio parko direktorius Žilvinas Čėsna portalui teigė neturintis žinių apie „Minijos naftos“ ketinimus ieškoti gamtinių išteklių parko teritorijoje, tačiau teigė, kad pastaroji bendrovė turi ilgą istoriją, susijusią su šalimais esančiais Kintais. Pastarojo miestelio gyventojai 2003 metais buvo sukilę prieš „Minijos naftos“ planus šalia Kintų statyti naftos gręžimo bokštelius.
Ž. Čėsna teigė, kad parko teritorijoje saugomų vietovių netrūksta. „Parke draustinių yra daugiau nei 20, o zonų skirtingų dar daugiau“, – sakė parko direktorius.
Rašyti komentarą