Asmeninės infliacijos skaičiuoklė

Statistikos departamento interneto svetainėje penktadienį pradėjo veikti  asmeninio vartojimo prekių ir paslaugų kainų indekso skaičiuoklė.

Nuo šiol kiekvienas asmuo, turintis interneto prieigą, galės apsiskaičiuoti savo ar savo šeimos patiriamą infliaciją.

Asmeninio kainų indekso (AKI) skaičiuoklė sukurta norint patenkinti gyventojų smalsumą ir paaiškinti, kaip Statistikos departamentas apskaičiuoja vartotojų kainų indeksą (VKI) ir infliaciją. Sudarydamas VKI Statistikos departamentas naudoja vidutinio namų ūkio vartojimo išlaidų struktūrą. Tačiau atskiruose namų ūkiuose vartojimo išlaidų struktūra gali pastebimai skirtis, nes perkamos skirtingos prekės ir paslaugos, skirtingais kiekiais, skirtingose vietovėse ir parduotuvėse. Taigi ir pinigų nuvertėjimas dėl infliacijos namų ūkiuose patiriamas skirtingai.

Skaičiuoklėje visos vartojimo prekės ir paslaugos, atrinktos VKI skaičiuoti, yra sugrupuotos į 17 pagrindinių prekių ir paslaugų grupių. Vartotojas skaičiuoklėje gali nurodyti, kokios buvo jo asmeninės arba šeimos išlaidos skaičiuoklėje nurodytų grupių prekėms ir paslaugoms įsigyti. Išlaidos prekėms ir paslaugoms, kurių negalima priskirti skaičiuoklėje nurodytoms grupėms, turi būti nurodomos kaip išlaidos „Kitoms nepaminėtoms prekėms ir paslaugoms“.

Į skaičiuoklę asmeninių vartojimo išlaidų duomenis galima įvesti dviem būdais, t. y. išreikštas procentais arba litais. Įvedant savo išlaidas litais, skaičiuoklė apskaičiuos, kokią asmeninių piniginių vartojimo išlaidų dalį sudaro išlaidos vienos ar kitos grupės prekėms ir paslaugoms įsigyti, taip pat leis palyginti savo vartojimo išlaidų struktūrą su vidutinio šalies namų ūkio vartojimo struktūra, naudojama bendrajam VKI skaičiuoti.

Norint gauti kuo tikslesnę asmeninės infliacijos reikšmę, reikia nurodyti vidutines metines išlaidas ne tik kasdien naudojamoms, bet ir rečiau perkamoms prekėms ir paslaugoms. Skaičiuoklė padės apskaičiuoti asmeninę infliaciją nuo metų pradžios, per metus ir per vieną mėnesį.

Skaičiuoklę rasite adresu www.stat.gov.lt/lt/vki.

"Vakarų ekspreso" informacija

Sidebar placeholder