Dalia Grybauskaitė: "Norvegija - Lietuvos energetinio saugumo partnerė"
Dalia Grybauskaitė: "Norvegija - Lietuvos energetinio saugumo partnerė"

Galimybes importuoti norvegiškas dujas ir elektrą į Lietuvą bei Europos Sąjungos (ES) ir Norvegijos bendradarbiavimą Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai laikotarpiu Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė su Lietuvoje viešinčiu Norvegijos Ministru Pirmininku Jensu Stoltenbergu (Jens Stoltenberg).

"Norvegija yra svarbi Baltijos regiono ir NATO partnerė, kuri visada padėjo Lietuvai siekti strateginių tikslų. Dabar Norvegija mums padeda užsitikrinti energetinį savarankiškumą", - pabrėžė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, 2014 m. pradėjus veikti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalui Klaipėdoje, kuriam specialų laivą stato norvegų įmonė "Hoegh LNG", bus užtikrintas saugus ir alternatyvus dujų tiekimas konkurencingomis kainomis. Norvegija, kuri yra viena didžiausių suskystintų dujų eksportuotojų pasaulyje, taip pat galėtų tiekti dujas ir į Klaipėdos SGD terminalą.

Lietuva yra prisijungusi prie Šiaurės Europos "Nord Pool Spot" elektros biržos ir jau perka Norvegijos hidroelektrinių elektrą, kuri yra viena pigiausių pasaulyje. Nutiesus jungtį su Švedija, skandinaviškos elektros energijos importas gali sudaryti iki 50 proc. viso Lietuvos elektros poreikio, iš jų iki 40 proc. - elektros, pagamintos Norvegijoje.

Prezidentė su Norvegijos Premjeru taip pat aptarė ES ir Norvegijos bendradarbiavimą Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu.

Pasak šalies vadovės, Norvegija yra itin glaudžiai susijusi su ES - priklauso Europos ekonominei erdvei (EEE) ir aktyviai dalyvauja ES vidaus rinkoje.

Lietuvos vadovės teigimu, užbaigta ir efektyviai veikianti ES vidaus rinka yra būtina Europos ekonomikos augimui ir konkurencingumui užtikrinti. Tai vienas pagrindinių Lietuvos pirmininkavimo prioritetų.

Prezidentė taip pat padėkojo už Norvegijos paramą Lietuvai siekiant tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos nare. Būtent pirmininkaujant Norvegijai, Lietuva pakviesta pradėti derybas dėl narystės šioje organizacijoje. Ji taip pat remia Lietuvos siekį tapti nenuolatine Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nare 2014-2015 m.

Susitikime antradienį aptartos ir dvišalio bendradarbiavimo galimybės, Lietuvos ir Norvegijos verslo ryšiai. Norvegija yra 5-a didžiausia užsienio investuotoja Lietuvoje. Mūsų šalyje veikia daugiau nei 200 norvegų įmonių, yra įsteigti Lietuvos ir Norvegijos prekybos rūmai.

Lietuvai yra reikšminga Norvegijos finansinės parama. 2009-2014 m. iš Norvegijos finansinio mechanizmo mūsų šaliai skirta 42 milijonai eurų projektams sveikatos apsaugos, vaikų priežiūros, kultūros paveldo ir regioninės politikos srityse finansuoti.

Šiomis lėšomis restauruotas Liubavo dvaras yra pripažintas Europos kultūros paveldo pavyzdys ir apdovanotas tarptautine "Europa Nostra" premija.

Sidebar placeholder