Darbo partijos teisme - pirmoje instancijoje neapklausti liudytojai ir specialistai
Pirmadienio posėdyje, kuriame toliau tiriami įrodymai, numatyta apklausti kelis pirmosios instancijos teisme neapklaustus svarbius liudytojus, tarp kurių ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistai.
Vos prasidėjus teismo posėdžiui, į kurį atvyko visi nuteistieji - Viktoras Uspaskichas, Vytautas Gapšys, Vitalija Vonžutaitė ir Marina Liutkevičienė - teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja Violeta Ražinskaitė pranešė, kad Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, atstovauti paskirta nauja advokatė.
V. Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis iškėlė versiją, kad galbūt advokatė per mėnesį nespėjo susipažinti su bylos medžiaga, jai tam reikia daugiau laiko ir dėl to esą posėdis gali neįvykti. Teisėjai replikavus, kad advokatei advokatauja kitas advokatas, advokatė nemanė, kad posėdį reikia atidėti.
"Abejoti, kad nežinau bylos medžiagos, nėra pagrindo", - sakė naujoji darbo partijos gynėja. Kad liudyti būtų iškviesti buvęs Darbo partijos būstinės vadovas Saulius Makselis, verslininkas Romas Ruškulis ir jo žmona, kuri pirmadienį nepasirodė, dar savo baigiamojoje kalboje pernai birželį pageidavo pats Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas.
Politikas yra sakęs, kad šiuos asmenis "gali imti graužti sąžinė, ir jie teismui prisipažintų davę nurodymus buhalterėms klastoti finansinius dokumentus". Teisme pirmadienį numatoma apklausti du liudytojus ir du specialistus.
Teisme pirmojo parodymus davusio buvusio bendrovės "Kartonas" vadovo R. Ruškulio vadovaujamoje įmonėje dirbo Darbo partijos byloje figūruojanti finansininkė ir teisėsaugininkams Darbo partijos juodąją buhalteriją atskleidusi Nijolė Steponavičiūtė. Vėliau R. Ruškulis N. Steponavičiūtę, kuri buvo neoficialioji Darbo partijos buhalterė, rekomendavo "darbiečiui" Viktorui Muntianui.
Teisme R. Ruškulis negalėjo paaiškinti, kaip N. Steponavičiūtės, tvarkiusios ne tik jo įmonės, bet ir asmeninę buhalteriją, prižiūrėti dokumentai atsidūrė Darbo partijos buhalterijoje, iš kur atsirado kai kurie kasos pajamų orderiai su milijoninėmis sumomis.
Liudytojas pasakojo, kad jam buvo žinoma, jog N. Steponavičiūtė vedė kelių įmonių buhalterijas, tiesa, kaip tai darė - nežino. Kartais pats V. Uspaskichas atvažiuodavo į "Kartoną", kur jam konsultacijas teikdavo N. Steponavičiūtė.
R. Ruškulis taip pat buvo įkūręs įmonę "Agomina", leidusį laikraštį Darbo partijos laikraštį "Laikas" - nors šio laikraščio akcininke buvo R. Ruškulio žmona, tačiau jis nurodė visus reikalus tvarkęs pats.
R. Ruškulis prisipažino buvęs vienas iš Darbo partijos kūrimo iniciatorių.
Pirmos instancijos teismas V. Upaskichui yra skyręs skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmę, V. Vonžutaitė nuteista kalėti 3 metus, M. Liutkevičienė kalės 1 metus, o V. Gapšys laisvės atėmimo bausmės negavo, tačiau jis turės sumokėti 275 MGL (35 tūkst. 750 litų) dydžio baudą, primena ELTA.
Reorganizavus Darbo partiją, teismas nutraukė baudžiamąją bylą dėl jos, kaip juridinio asmens.
Aukštesnės instancijos teismui sprendimą, kuriuo "darbiečiai" pripažinti kaltais dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, apskundė tiek nuteistieji, tiek prokurorai.
Prokurorai apeliaciniu skundu Lietuvos apeliacinio teismo prašo pakeisti VAT nuosprendžio dalį, kuria nustatyta, kad nuteistieji nusikalstamas veikas padarė bendrininkų grupėje. Veikimas organizuotoje grupuotėje vertintinas kaip atsakomybę sunkinanti aplinkybė.
Taip pat prašoma panaikinti minėtojo nuosprendžio dalį dėl V. Uspaskicho, V. Vonžutaitės išteisinimo dėl sukčiavimo apgaule įgyjant didelės vertės Darbo partijos turtinę teisę gauti valstybės dotacijas ir kompensaciją. Prokuroras prašo juos pripažinti padarius šią nusikalstamą veiką. Už ją norima skirti V. Uspaskichui penkerių, V. Vonžutaitei - ketverių metų laisvės atėmimo bausmes. Minėtąsias bausmes prašoma subendrinti su Vilniaus apygardos teismo nuosprendžio bausmėmis ir skirti V. Uspaskichui - šešerių, o V. Vonžutaitei - penkerių metų galutines laisvės atėmimo bausmes.
Rašyti komentarą