Ir šis seimas mėgsta imti
Ir šis seimas mėgsta imti

Rinkėjai iš naujojo Seimo laukė žadėtų teigiamų pokyčių, tačiau, pasirodo, bent jau pinigų leidimo srityje šis Seimas toks pat, kaip ir visi ankstesnieji. Ir šis mėgsta imti, jei tik duoda. Per pirmus tris šių metų mėnesius seimūnai išleido beveik ketvirtį milijono eurų (245,6 tūkst. eurų), skirtų vadinamosioms parlamentinėms išlaidoms. 10 jų sąskaitas išlaižė iki dugno - išleido lygiai po 2409 eurus ir 40 euro centų ir skundžiasi, kad buvo per mažai (o vienas įsigudrino ir dugną pragraužti). Juos galima nuraminti: pieštukams ir trintukams nuo sausio bus leidžiama išleisti beveik dvigubai daugiau.

Uoliausi iš uoliausių

Parlamentarams kiekvieną mėnesį skiriama atitinkama pinigų suma, skirta vadinamosioms parlamentinėms išlaidoms. Jei per ketvirtį visos lėšos neišleidžiamos, jos grįžta į Seimo kanceliarijos biudžetą. Tačiau paprastai grįžta mažai. Per ketvirtį kiekvienam parlamentarui galima išleisti sumą, lygią Statistikos departamento apskaičiuotam šalies vidutiniam mėnesiniam darbo užmokesčiui (VMDU). Kadangi už sausį ir vasarį kiekvienam parlamentarui apskaičiuota po 793,30 euro (toks VMDU buvo praėjusių metų III ketvirtį), o kovą - po 822,80 euro (toks VMDU buvo paskutinį praėjusių metų ketvirtį), per tris mėnesius susidarė solidi suma - 2409,40 euro.

Net 11 parlamentarų garbingai įvykdė savo misiją ir viską išleido iki cento: Kęstutis Masiulis, Alfredas Stasys Nausėda, Monika Navickienė, Gintautas Kindurys, Vytautas Kamblevičius, Juozas Imbrasas, Vytautas Rastenis, Dovilė Šakalienė, Gediminas Vasiliauskas, Petras Valiūnas, Audrys Šimas. Tiesa, pastarojo ataskaitoje netgi nurodyta 2410,21 euro suma, kitaip tariant, jis viršijo limitą. Vitalijus Gailius paliko 6 eurus, Andrius Palionis - 2,41 euro, kiti - šiek tiek daugiau. Sąskaitų nė nepalietė tik 3 parlamentarai: Gediminas Kirkilas, Gabrielius Landsbergis ir Ingrida Šimonytė.

Per mažai


Negana to, Seime sudaryta Parlamento vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus vadovauta darbo grupė siūlo „kišenpinigius“ grąžinti į prieš krizę buvusį lygį - 1,7 VMDU. Tai būtų jau 1398,76 euro per mėnesį, arba 4196,28 euro per ketvirtį. Ir tai tik tuo atveju, jei VMDU nesikeis, o jis nuolat didėja. Bent jau statistiškai. Reikia nepamiršti, kad eilinis seimūnas, be priedų, gauna ir 2531 euro algą, o Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas netgi siūlo dar didinti visų politikų ir valstybės pareigūnų atlyginimus. Tokiu atveju parlamentarai gautų jau po 2871 eurą.

Taksi - už 830 eurų!

Žiūrint į išklotines, kur parlamentarai leidžia visų mūsų pinigus, esą skirtus parlamentinėms išlaidoms, minėtų ponų fantazija negali nestebinti. Anksčiau liūto dalį pinigų seimūnai išleisdavo automobilių nuomai, dabar tai uždrausta. Tačiau parlamentarai vis tiek randa būdų (gal net patariant patarėjams, nes vienas žmogus tiek visko sugalvoti ir negali), kaip kuo mažiau pinigų grąžinti į biudžetą.

Pavyzdžiui, Aušrinė Armonaitė deklaravo pinigus leidusi banko sąskaitos tvarkymui, kanceliarinėms prekėms, išduotoms iš Seimo sandėlio, pašto paslaugoms, suvenyrams ir panašiai. Dar už 286,63 euro prisipirko knygų ir net 830,38 euro išleido taksi paslaugoms bei viešojo transporto bilietams. Jei jau žmogus neturi automobilio, gal vertėtų įsigyti „Vilniečio kortelę“ ir pasipildyti ją mėnesiniu bilietu? Būtų 28 kartais pigiau. Beje, nemažai Seimo narių deklaruoja ir transporto priemonės eksploatavimo išlaidas, ir taksi paslaugų bei viešojo transporto bilietų išlaidas. Taip pat daugybė parlamentarų už šimtus eurų pirko gėlių. Matyt, kovo 8-osios proga, nes juk reikia pasveikinti žmonas, seseris, mamas. Jos gi irgi rinkėjos.

Bent jau pakeliavo


Arba štai Dovilė Šakalienė. Nėra keista, kad ji viską išsėmė iki dugno, nes vien jos apgyvendinimas ir kelionės išlaidos užsienyje kainavo 709 eurus (pasirodo, ir tam galima leisti „kišenpinigius“), o dar reikėjo ir automobiliu važinėti, ir taksi, ir suvenyrų, ir vizitinių kortelių, ir kitų itin svarbių dalykėlių.

Įdomiausia, kaip įmanoma sąskaitą ištuštinti lygiai iki dugno. Tai dalis parlamentarų sugeba, tačiau nesugeba paaiškinti, kaip. Jie įsitikinę, kad tai sutapimas. A.Šimas leistiną limitą net viršijo, todėl sako išleisiantis mažiau šį ketvirtį.

Netgi įsiskolino

Štai G.Vasiliauskas guodžiasi, kad įsiskolino. Pasirodo, jis Seimo pusrūsyje esančioje parduotuvėlėje, seimūnų meiliai vadinamoje sandėliuku, prisipirko įvairių prekių, tačiau nuo parlamentinių išlaidų kortelės pinigus jam nuskaičiavo ne iš karto, o vėliau žmogus apsižiūrėjo, kad sąskaita jau tuščia.

„Ta parduotuvėlė labai patogi, yra gerų prekių dovanoms: suvenyrų, saldainių, palaidų ir dėžutėse, ir t.t. Aš daug pirkau, bet nuo kortelės nuskaitė ne kiekvieną mėnesį, o vienu kartu. Tai man sąskaitoje pinigų net pritrūko. Automobilį tik dviem mėnesiams apsidraudžiau, net neužteko metams. Taip pat kurui pinigų neliko, kolegos pylė kuro. Tai kitą ketvirtį aš kolegoms pilsiu“, - guodėsi G.Vasiliauskas.

Kadangi sąskaitą ištuštino per greitai, parlamentaras nemažai prekių pirko už nuosavas lėšas, tačiau pasiėmė sąskaitas faktūras ir sako jas pateiksiantis Seimo kanceliarijai kaip šio ketvirčio pirkinius.

Nesusivokia


„Ar gali būti, kad mano sąskaitoje liko nulis? Sutapimas, taip negali būti, neįmanomas dalykas. Net degalinėje pirkdamas benzino taip tiksliai nenutaikysi. Paprasčiausiai būna tokių sutapimų. Juk ir „Teleloto“ kai kas išlošia. Tikrai sutapimas, kitaip negaliu paaiškinti“, - situacijos nesupranta Seimo naujokas P.Valiūnas, kuris vien transporto priemonės eksploatavimui išleido daugiau nei 2 tūkst. eurų. Parlamentaras sakė buvęs kritikuojamas, kad pirko brangias padangas, tačiau tvirtino, kad jas naudos visus ketverius metus.

Monika Navickienė, parlamentinių išlaidų sąskaitą iki dugno ištuštinusi parlamentarė


Nors M.Navickienė irgi yra Seimo naujokė, parlamentinių išlaidų naudojimo subtilybes ji jau puikiai išmano ir paaiškino, kaip galima pasiekti, kad sąskaitoje būtų lygiai nulis centų - nei daugiau, nei mažiau.

„Už maketavimo paslaugas, kurias pirkome pirmąjį ketvirtį, mes padengėme tik dalį kainos, nes sąskaitoje nebeužteko pinigų, ir susitarėme, kad likusią dalį apmokėsime iš šio ketvirčio sąskaitos“, - kaip tai daroma, atskleidė M.Navickienė.

Politikė atskleidė, kaip sugebėjo ištuštinti sąskaitą iki galo.

„Žinau, kad išleisti visas parlamentinėms išlaidoms skirtas lėšas yra nepopuliaru, tačiau aš nesugalvoju kito būdo, kaip komunikuoti su rinkėjais. Kadangi aš esu Naujosios Vilnios vienmandatininkė, žinau, kad ne visi rinkėjai skaito elektroninius laiškus. Todėl stengiuosi jiems rašyti spausdintiną informaciją ir naudojuosi pašto paslaugomis. Medžiagos rengimas, spausdinimas ir platinimas sudaro didžiausią mano išlaidų dalį“, - sakė Seimo narė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai
Sidebar placeholder