Įsiliejimas į Šengeną gali vėluoti

Lietuva ES

Dešimčiai naujųjų Europos Sąjungos (ES) narių, siekiančių nuo 2007-ųjų spalio įsilieti į Šengeno erdvę, - blogos naujienos iš Briuselio.

Teisingumo komisaras Frankas Fratinis ES vidaus reikalų ministrų susitikime pareiškė, kad naujosios bloko narės dėl techninių problemų ES sostinėje laiku neprisijungs prie vidinės Sąjungos erdvės be sienų.


Tačiau "Vakarų ekspreso" kalbintas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas tokiomis prognozėmis netiki ir teigia, kad Lietuva stengsis įvykdyti visus būtinus reikalavimus.


F. Fratinis apeliavo į tai, kad sudėtinga kompiuterinė sistema, kuria siekiama užtikrinti saugią vidaus erdvę be sienų, nebus įdiegta laiku - ji esą pradės veikti ne 2007 metų kovą, kaip planuota, o tik lapkritį.


Anot pranešimų, tai reikštų, kad naujų ES narių oro uostų sienos kontrolė anksčiausiai bus panaikinta tik 2008-ųjų pavasarį. Kita vertus, pasak F. Fratinio, ES naujokės gali panaikinti pasų kontrolę laipsniškai, pradėdamos nuo sausumos sienos kontrolės panaikinimo.


A. Sadeckas teigė, kad ir kompiuterinė, ir informacinė sistemos Lietuvoje turėtų pradėti veikti laiku, tačiau nerimo ženklų esama.


"Mes neatleidžiame vadžių, kad neįvyktų taip, kaip ir su euro įvedimu. Kita vertus, reikėtų išsiaiškinti, ar viską padarė Europos Komisija, atsakingos institucijos Briuselyje. Gali būti, kad naujųjų narių dar nenorima taip greitai įsileisti į Šengeno erdvę", - sakė parlamentaras.


Jis pabrėžė, kad dramatizuoti situacijos nereikėtų, tačiau pripažino, jog 2007-ųjų spalį neįsiliejus į Šengeną, Lietuva, kaip ir kitos ES naujokės, prarastų judėjimo laisvę, tai atsilieptų ir politiškai, ir ekonomiškai.


Kol kas labiausiai stringa tie darbai, kuriuos privalo įvykdyti Valstybinė sienos apsaugos tarnyba.


1985 metais pasirašyta Šengeno sutartis panaikino vidinės sienos kontrolę tarp daugelio ES valstybių, bet išlaiko griežtą išorinės sienos kontrolę, ypač - blokui pasistūmėjus į Rytus.


Denisas NIKITENKA

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sidebar placeholder