Istorinis Europos Parlamento sprendimas: dėl Rolando Pakso bylos kviečiasi Evaldą Pašilį

Istorinis Europos Parlamento sprendimas: dėl Rolando Pakso bylos kviečiasi Evaldą Pašilį

Europos Parlamentas, svarstydamas Lietuvos generalinės prokuratūros prašymą panaikinti Rolando Pakso teisinę neliečiamybę, pirmą kartą istorijoje į savo posėdį kviečiasi kaltinančios šalies generalinį prokurorą Evaldą Pašilį. Norima išsiaiškinti, ar tai nėra politinis R.Pakso persekiojimas.

- Kokios buvo EP narių reakcijos, išklausius jūsų poziciją ir atsakius dėl prekybos poveikiu bylos, dėl kurios prašoma atimti iš jūsų neliečiamybę? - „Vakaro žinios“ paklausė Rolando PAKSO.

- Kai nacionalinės valstybės atitinkamos teisėsaugos institucijos, šiuo atveju - Lietuvos generalinė prokuratūra, kreipėsi į Europos parlamentą, tuo metu jam vadovavęs pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schultz) prašymą nukreipė į Teisės komitetą. Taip prasideda keturios oficialios Europos parlamento statute aprašytos procedūros: Teisės komitete pradedamas svarstymas, tuomet vyksta parlamentaro klausymas ir jo atsakymas į klausimus, vėliau komiteto balsavimas dėl neliečiamybės atėmimo, o po to galutinis balsavimas parlamentinėje salėje ir sprendžiama, ar atimti neliečiamybę.

Pirmadienį vyko antroji procedūra, kuri po mano pasisakymų pasibaigė labai netikėtai. Per visą Europos parlamento ir Europos Sąjungos istoriją pirmą kartą komiteto nariai nusprendė išsikviesti Lietuvos generalinį prokurorą. Jiems tapo neaišku, kas vyksta Lietuvoje visus šiuos 20 metų. Kad nepadarytų klaidos priimdami sprendimą, jie nutarė išsikviesti poną Evaldą Pašilį, kad jis atsakytų į iškilusius klausimus. Manau, tai yra labai gerai ir tai rodo, kad Europos parlamento nariai nenori būti paprasti pėstininkai, jie nori tiksliai žinoti situaciją Lietuvoje, ar tai nėra politinis persekiojimas. Aš savo pasisakyme aiškiai išdėsčiau, kad nuo 2004 metų vyksta politinis persekiojimas, kuris dabar įgyja tokias formas.

Tad džiaugiuosi, kad komiteto nariai priėmė tokį sprendimą, nors priklausau tokiai frakcijai, kuri nėra tarp didžiųjų frakcijų, o kaip tik yra nacionalinių valstybių „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ frakcija. Belieka laukti atvykstant generalinio prokuroro E.Pašilio ir matysime, kaip jis sugebės pagrįsti norą panaikinti R.Pakso neliečiamybę.

- Tačiau E.Pašilis jau nesugebėjo atvykti, kai pernai buvo kviečiamas Lietuvoje į Seimo frakcijos posėdį. Manote, kad į EP atvykti generalinis prokuroras ras laiko ir jėgų?

- Turbūt tai priklauso nuo žmogaus. Esu matęs daug EP narių, kuriems iškeliamos panašios istorijos ir jie pabijo ateiti į klausymus, surasdami milijonus priežasčių: vieni netikėtai suserga, kitiems netikėtai lėktuvai vėluoja, tretiems nutinka kitos bėdos. Kiti ateina ir pristato savo poziciją. Ir komiteto sprendimu esu patenkintas. Galiu pasakyti, kad pradėjau labiau tikėti ES teisingumu. O generaliniam prokurorui siūlyčiau šiek tiek pasiskaityti įstatymus prieš atvykstant čia.

- Kokio galutinio sprendimo tikitės?

- Mane gyvenimas išmokė trijų dalykų. Pirma, visuomet reikia įvertinti, kas yra blogiausia. Antras dalykas - susitaikyti su tuo. Trečias dalykas - stengtis, padaryti, kad taip nebūtų. Ir kai bet kurioje gyvenimo situacijoje apie šiuos tris dalykus susimąstai, atsakai į tuos klausimus, tuomet ir miegi gerai, ir problemos išsisprendžia, ir darbai gerai einasi. Jei atims neliečiamybę, prasidės teismai Lietuvoje, o procesas ilgas ir nuobodus, atimantis laiko, bet vis tiek mes jį laimėsime, nes neteisybė triumfuoti negali.

- Dažnai tokie procesai tik vilkinami, nepriimant jokių realių sprendimų, mainais už tai kaltinamas žmogus aukoja reputaciją.

- Bet jeigu galvoji, kad svarbiausias dalykas yra kitų žmonių nuomonė, jau yra blogai. Reikia galvoti, kaip rasti stiprybės elgtis padoriai ir teisingai. Visiems geras nebūsi, o, jei pirmiausia mokėsi viduje susitarti su savimi, būsi stiprus.

- Kaip neprarandate jėgų? Kitas gal jau būtų seniai nuleidęs rankas ir nebekovojęs, kai visos priemonės sutelkiamos susidoroti...

- Tikrai ne. Turime tiek planų, kad nėra kada prarasti jėgų. Matyt, toks yra likimas. Tiems, kuriuos myli, Dievas visuomet ant pečių užkrauna išbandymus ir žiūri, ar sugebėsi atsilaikyti. O atsilaikius vėl užkrauna.

Aš pritariu graikų stoikų filosofijai, kad, jei tau nukirto rankas, kaukis už Valstybę be jų, jei kojas nukirto - be kojų, jei balsą atėmė - judesiais kaukis, bet kaukis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Sidebar placeholder