Keletą metų gyventojai prašė, kaulijo, reikalavo, galiausiai maldavo pakelti algas, pensijas, išmokas, kad bent būtų įmanoma oriai gyventi, reikalingiausių maisto produktų ir higienos priemonių nusipirkti, už komunalines paslaugas sumokėti. Bet politikai vis grasė pirštu ir liepė veržtis diržus, mat valstybėje ne patys geriausi laikai. Laikai geresni tik patiems politikieriams, jie susigrąžino sumažintus atlyginimus ir dabar sočiais pilvais jau visai nesupranta ne tik minimalų atlyginimą uždirbančių, bet ir vos kelis šimtus pensijos gaunančių žmonių.
Ne tik pilnas pilvas, bet ir laiko stoka trukdo susimąstyti apie savo šalies gyventojų gerovę, nes visas darbas ir pastangos skiriami euro įvedimo planavimui, kuris taip pat kainuos ne vieną milijardą litų. Kad tautiečiai visiškai nesupyktų ir nesusikrautų lagaminų į užsienį, pastarosiomis dienomis buvo nuspręsta ir mums trupinėlių numesti - padidinti MMA ir pensijas. Tik tas žodis „padidinti“ nelabai tinka.
Ne logika, o reklama
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas teigia, kad minimalus užmokestis Lietuvoje kol kas tik juokina užsienio piliečius, nors ilgą laiką su Vyriausybe Trišalėje taryboje tartasi dėl šios sumos didinimo. „Kol kas Trišalėje taryboje buvo nuspręsta, kad nuo spalio 1 d. minimumas būtų didinamas 35 litais, o nuo sausio MMA turi siekti 305 eurus (1053,10 lito). Mus toks sprendimas tenkintų, tačiau neatmetame, kad kitais metais suma vėl turėtų didėti. Tikimės, kad Vyriausybė mūsų siūlymui pritars“, - sako A.Černiauskas.
Jis primena, kad apie minimalios algos didėjimą nedidelėmis dalimis Trišalėje taryboje su Vyriausybe jau kalbėta gerokai anksčiau, tuomet scenarijus buvo šiek tiek kitoks: 10 eurų dabar ir dar 40 eurų kovo mėnesį. Jo manymu, staigus Vyriausybės sprendimas pakelti minimalią algą 35 litais tėra priešrinkiminė akcija, mat tokie sprendimai reikalauja realių ekonominių rodiklių ir skaičiavimų, tačiau politikai nėra mėgėjai jų atlikti.
A.Černiausko teigimu, ir pats minimalios algos dydis Lietuvoje turėtų būti nustatomas pasitelkiant logiką ir skaičius: „ES vidutinis atlyginimas yra 2400 eurų (8286,72 lito). Pagal „Eurostat“ rodiklius lietuvio darbo našumas pasiekia vidutiniškai 72 proc. Europos darbo užmokesčio vidurkio. Taigi vidutinis darbo užmokestis pas mus turėtų būti 1708 eurai (5897,38 lito). Kadangi pagal rekomendacijas kaip vidutinį atlyginimą siūloma skaičiuoti 40-50 proc. nuo šios sumos, skaičiuojant 45 proc. tokio atlyginimo gauname 777 eurus (2682,28 lito).“
Du zuikiai vienu šūviu
Šiaulių universiteto Socialinių tyrimų instituto direktorė Diana Cibulskienė, paklausta, kaip reikėtų vertinti naują politikų sprendimą, atrėžia, kad tai nėra sveikintinas pasirinkimas, greičiau galintis tik supykdyti gyventojus: „Vienu šūviu nušauti du zuikiai: minimalus užmokestis pakeltas, nesvarbu, kad tik keliais litais, priekaištų neturėtų būti, pliusas uždėtas. Antras zuikis: gražesnė MMA suma, apvali, priekyje 3 (t.y. 300 eurų), geriau nei 290. Atsikvėpti tikrai nėra iš ko.“
Kitas aspektas, kad didinant minimumą proporcingai turi didėti ir kitų darbuotojų, ypač biudžetininkų, atlyginimai, kad būtų išvengta situacijos, kai aukštesnės kvalifikacijos darbuotojai gauna tą patį arba panašų darbo užmokestį kaip ir mažiau kvalifikuoti.
„Žinoma, nors ir šiek tiek didinant minimalų atlyginimą, išlošia valstybė, nes padidėja gyventojų pajamų mokesčio ir „Sodros“ įmokos. Šiuo atveju padidinus 35 litais bendrai sumokamų mokesčių į valstybės ir „Sodros“ biudžetus suma padidėja 20 litų, t.y. 4 proc.“, - teigia D.Cibulskienė.
Pasak jos, apie orų gyvenimą dar nėra nė kalbos. Žinant, kad vidutiniškai buto išlaikymas per mėnesį kainuoja apie 300-400 litų, maistui 3 asmenų šeimai mažiausiai reikia 400-500 litų per mėnesį, taigi jau susidaro 900 litų. O kur drabužiai, degalai, automobilio išlaikymas, buities reikmenys? Jeigu abu tėvai uždirba minimumą, į rankas gauna tik po 920 litų, t.y. kartu 1840 litų. Išgyventi labai sunku... Nenuostabu, kad Lietuvoje nemaži socialinių pašalpų gavėjų skaičiai, nes kartais dirbti už minimumą neapsimoka: negauni jokių lengvatų už butą, vaikų maitinimą ir pan.
Reikalautų 3000 litų
Kad minimalios algos nepakanka išgyventi, atrodo, supranta visi, išskyrus šalies valdžią. Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos valdybos narė Jolita Pukelienė net nusijuokė, paklausta, ar šeimose žmonės jau galės šiek tiek atsikvėpti: „Aišku, kad neatsipūsime. Juk sprendimas turi būti toks, kad šeimos realiai pajustų padidinimą. Tam reikėtų didinti neapmokestinamąsias minimalias pajamas. Tokiu atveju padidėjimą pajustų visos šeimos. O kai keliamas minimalus užmokestis, atsiranda vietų manipuliacijoms ir ne visada šeimos, gavusios naują atlyginimą, išlošia, kartais ir pralošia. Tokius darbuotojus darbdaviai kartais paskiria dirbti ne visą darbo dieną, taigi šeimos, auginančios mažus vaikus ir pretenduojančios į socialinę paramą, jos netenka, nes griežtai reglamentuojamas darbo laikas, kurį per mėnesį turi išdirbti paramos gavėjas.“
J.Pukelienės teigimu, politikų sprendimas padidinti MMA 35 litais yra populistinis priešrinkiminis veiksmas, nes nematyti realaus noro padėti.
„Norisi tikėti, kad kada nors susilyginsime su Europos atlyginimais. Tačiau valstybė turi investuoti į vaikų auginimą ir gimstamumą. Taip sparčiau kiltų ekonomika ir išsispręstų daugiau problemų. Šiandien žmogus, auginantis vaikus, negali išgyventi gaudamas minimalų atlyginimą. Norint išgyventi ir išlaikyti vaikus, jais tinkamai pasirūpinti taip, kaip reglamentuoja ir pati valstybė, minimali alga turėtų siekti kone 3000 litų“, - svarsto šeimų atstovė.
Turi atsakyti asmeniškai
Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makarevičienė, išgirdusi apie galimą pensijų didinimą 3,43 lito, kone pravirko. Pasak jos, tai visiškas pasityčiojimas iš savo piliečių, dėl šalies gerovės atidavusių visą savo gyvenimą ir pastangas.
„Nuolat kalbama su valdžios atstovais apie mūsų graudžiai juokingas pensijas. O tais 3 litais jas padidinti yra visiškas pasityčiojimas iš pensininkų. Nė viena pasaulio šalis krizės metu neatėmė iš pensininkų pajamų, kaip tai padarė Lietuva, ir jau kelinti metai negalima visko grąžinti į savo vėžes“, - apgailestauja G.Makarevičienė.
Pasak jos, pensininkų nusivylimas kasdien didėja, o politikų abejingumas tik rodo, kad savi žmonės iš tiesų valdžiai nerūpi. Pagyvenusių žmonių atstovė teigia, kad politikams turėtų būti gėda, kad į euro zoną atvedama nustekenta šalis, kurioje gyvena tokias mažas pajamas gaunantys gyventojai.
„Šiandien kai kurie iš mūsų jau savęs nebežiūri ir nieko nebeskaičiuoja, tačiau mums rūpi mūsų vaikų ir anūkų ateitis. Kas jų laukia, jei net minimalus atlyginimas yra toks gėdingai žemas? Kaip jie gali čia auginti šeimas, jeigu kupras slegia finansiniai įsipareigojimai už būstą, studijas? Norisi tikėti, kad valdžia dar ne akla“, - liūdesio neslepia G.Makarevičienė.
Vytautas Čepas, politikas, psichologas:
- Stebint kylančias kainas ir su baime laukiant euro, ar žmogus pajus minimalios algos padidinimą 35 litais?
- Tikrai, nieko gero čia nėra. Žinoma, skurdžiam žmogui ir šie 10 eurų yra pinigai, gal reikia džiaugtis, kad iš viso nėra mažinamas. Tačiau daug kas priklauso būtent nuo kainų. Negana to, kad dabar kainos apvalinamos, jos dar ir didėja. Tad šie 35 litai bus tik pagiringo vyro ašaros prieš žmoną - nenuoširdžios ir netikros. Už 10 eurų teišeis 6 pakeliai kontrabandinių cigarečių.
- Ar šis padidinimas leis gyventojams atsipūsti ir nebereikės veržti diržų?
- Vadinkime daiktus savais vardais. Juk negalima drambliu vadinti ruonio arba ruonio vadinti krokodilu. Mes nė kiek čia to atlyginimo nepadidiname. Atlyginimas padidėtų tada, jeigu perkamoji galia padidėtų. Dabar 20 proc. keliamos kainos, o atlyginimas padidinamas 2 proc. Taigi apie jokį didinimą negalima kalbėti, čia yra sumažėjimas. Šiandien nuėjęs į parduotuvę nusipirkti būtiniausių produktų: duonos, sviesto, sūrio ir pieno - visus tuos 35 litus ir išleisi. Tai koks čia padidėjimas?
Tai yra tik emocinis valdžios bandymas pademonstruoti, kad rūpinasi žmogumi. Iš tiesų tai yra viešųjų ryšių akcija. Dabar juk nesvarbu, ką padarai, svarbu, kas laimi informacinį karą. Taip ir čia: nesvarbu, kiek padidino, svarbu apsimesti, kad labai rūpiniesi. Bet iš tiesų visi matome, koks tas rūpinimasis yra.
- Politikams turbūt atrodo, kad iš minimumo mūsų šalyje galima oriai pragyventi.
- Tiesiai šviesiai pasakysiu - aš neįsivaizduoju, kaip žmonės gyvena gaudami tokį atlyginimą. Niekas nesako, kad iš šių pinigų galima gyventi, dažniausiai vartojama sąvoka „išgyventi“. Juk išgyventi reikia po karo, maro ar potvynio, o Lietuvoje mes jau daug metų bandome ne gyventi, o išgyventi. Kada mes pradėsime gyventi?
Šis 35 litų padidinimas tikrai nepadės išgyventi. Tai visiškas nulis. Tai kaip ir bandymas Baltijos jūrą pasaldinti šaukšteliu cukraus. Ir nereikia savęs girti bei aukštinti akcentuojant, esą taip yra gerinama padėtis.
- Į euro zoną žengsime turėdami mažiausią minimalų atlyginimą ir mažiausias pensijas. Ką tai reiškia kalbant apie valstybės valdymą?
- Euro įvedimas bankams, finansininkams yra naudingas dalykas, tačiau žmogui, manau, tikrai jokios naudos neatneš. Ką ir kalbėti apie tai, kokį tai turės moralinį ir nacionalinį smūgį, nes mes prarasime vieną iš valstybingumo atributų. O jei minimalią algą pakeltų bent 350 litų, ir tas euras ne taip baisiai atrodytų.
Žinoma, yra ruošiami projektai, kad kada nors su kaimyninių šalių atlyginimais ir pensijomis susilyginsime. Nors aš manau, kad tai būtų įmanoma padaryti ir per trumpesnį laką, jei valstybėje būtų tvarka įvedama greitesniu tempu. Reikia kalbėti apie kovą su šešėline ekonomika, mokesčių surinkimą ir protingą paskirstymą, taupymo programą.
Dabar situacija tokia, kad kokioje nors nedidelėje kontoroje sėdintis žmogelis lengvai gali uždirbti daugiau nei sostinės meras. Negali būti tokių nesuvokiamų atlyginimų skirtumų, kai esama žmonių, gaunančių kone šimtatūkstantinius atlyginimus, o šalia gyvena tie, kurių sąskaitas pasiekia vos keli šimtai litų atlyginimo per mėnesį.
- Kokio dydžio minimalus atlyginimas šiandien Lietuvoje būtų realus?
- Žinoma, valstybėje yra įvairių procesų ir viską suskirstyti labai sudėtinga, tačiau, mano galva, minimali alga turėtų būti toks, kad būtų galima ne išgyventi, o gyventi. Manau, kad tai galėtų būti apie 2000 litų siekianti suma.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą