Rinka
| Klaipėdos senajame turguje vaisių ir daržovių galima nusipirkti gerokai pigiau negu prekybos centruose ar apskrities rajonų turgeliuose |
Bėga paskutinės rudens dienelės, tirpsta ir užaugintas derlius. Palengva ima kilti šiemet mūsų ūkininkų užaugintų daržovių, vaisių kainos. Bet ir žiemos sezono metu turgūs išliks ta vieta, kur galima nusipirkti gerokai pigiau produktų negu prekybos centruose. Tačiau ir turgus turgui nelygu. Kaip bebūtų keista, mūsų apskrities rajonų turgeliuose kainos yra didesnės negu uostamiestyje. Atrodytų turėtų būti priešingai - miesteliai arčiau žemės, augintojų, kuriems toli nereikia vežti savo išaugintų bulvių ar obuolių.
Plungiškiai kremta brangiausius lašinius
Lietuviai savo gyvenimo neįsivaizduoja be lašinių. Klaipėdos senajame turguje kilogramų lašinių galima nusipirkti tik po 4,5 lito. Gargžduose šis skanėstas kainuoja jau 5,5 - 6,5 lito, Šilutėje ir Skuode - 6 - 6,5 lito. Tačiau brangiausiai lašinius perka kretingiškiai - už kilogramą čia turguje prašo jau net 7 litų. Tačiau pasižvalgius už mūsų apskrities ribų, lašinių kainos turguose dar didesnės. Žemaičiams lašiniai brangiai atsieina Telšiuose - po 8-9 litus, o plungiškiai jau moka 9,5 lito! Klaipėda nuo Plungės tik už 60 kilometrų, tačiau uostamiestyje lašiniai dvigubai pigesni.
Tas pats ir su kitomis mėsos produktų kainomis. Mažuose miesteliuose mėsos kainos vėl stebina, nes yra gerokai didesnės negu uostamiestyje. Pavyzdžiui, Klaipėdos senajame turguje karbonadas kainuoja 11 litų, kiauliena - 7-8 litai (kauliukai po 4-5 litus), jautiena - 8-9 litus. Gerai pasiderėjus galima nusipirkti ir dar šiek tiek pigiau. Tuo tarpu karbonadas Šilutėje kainuoja 12-13 litų, Kretingoje - 13-14, Skuode - 14,5, o Gargžduose jau prašoma net 15 litų. Kodėl taip skiriasi mėsos kainos, priežastis yra ne viena. Didmiestyje daugiau pasiūlos, prekybininkai, konkuruodami tarpusavyje, vilioja pirkėjus mažesnėmis kainomis. Tuo tarpu mažesniuose miesteliuose yra tik po vieną turgų, vieną kitą prekybos centrą, mažesnė apyvarta. Užtat yra daug tokių gargždiškių šeimų, kurios jau nuo seno įpratusios savaitgaliais apsipirkti Klaipėdoje, nes taip sutaupo ne viena litą. Bepigu gargždiškiams ir kretingiškiams, kai Klaipėda čia pat, bet iš Telšių ar Plungės neprivažinėsi, kad ir kaip tie pigūs lašiniai viliotų.
Nori pirk vietoje, nori - atveš į namus
Nors naktimis jau spaudžia šaltukas, Klaipėdos senajame turguje dar galima nusipirkti šviežių grybų - žaliuokių. Už kibiriuką grybautojai prašo 7 litų ir tvirtina, kad tai skanūs rudeniniai grybai, ypač tinkantys sriuboms pagardinti. Šį rudenį labai pigios bulvės. Jų kilogramą galima nusipirkti po 40-60 centų. Galima gauti ir po 30 centų. Didesnės, gražesnės kainuoja brangiau. Bulvėmis daugiausiai prekiaujantys šilutiškiai ir kiti pardavėjai pasisiūlo bulves atvežti tiesiog į namus, kad nereikėtų patiems maišą įsiręžus tempti. Tokia paslauga papildomai nekainuoja. Pigios bulvės ir kituose apskrities turguose.
Kitų mūsų ūkininkų išaugintų daržovių kainos turguose skiriasi. Štai kopūstai, burokėliai, morkos Klaipėdos senajame turguje kainuoja 40-60 centų (už morkas prašydavo ir po 70 centų). Kopūstų kilogramas Gargžduose, Šilutėje ir Kretingoje kainuoja panašiai - 40-50 centų, bet už morkas prašoma ir po visų litų. O štai telšiškiai ne tik už lašinius brangiai moka - turgininkai už morkas prašo net po 1-1,5 lito ir ne mažiau. Čia morkų kaina beveik dvigubai didesnė negu uostamiesčio turguose.
Klaipėdos senajame turguje gerokai pigesni ir pomidorai. Už kilogramą prašoma po 1,60-1,80, o štai Kretingoje, Skuode po 2-3 litus. Klaipėdos senajame turguje česnakų kilogramas kainuoja 5 litus, svogūnų - litų, skanių obuolių kilogramų galima gauti taip pat už vieną litą. Panašios kainos ir rajonų turguose.
Kiaušinių kainos svyruoja apie pustrečio lito, bet jaunų vištelių kiaušinių dešimtį Klaipėdos senajame turguje galima gauti ir už pusantro lito.
Pabrango medus
Šiemet gerokai pabrango medus - palyginus su pernykštėmis kainomis, vos ne dvigubai. Anot bitininkų, dėl to kalta šalta vasara, vėlavo žydėti augalai ir bitės nespėjo pakankamai medaus prinešti. Medų brangiausiai pardavinėja telšiškiai - už puslitrį turguje prašoma net 15 litų. Gargžduose medus irgi nepigus - 13-15 litų kainuoja, nelygu, koks medus, Kretingoje - 12-14, Šilutėje, Skuode - po 14 litų. Vėlgi pigiau medaus galima nusipirkti Klaipėdoje. Praėjusį trečiadienį vienas senajame turguje prekiavęs bitininkas puslitrinius medaus stiklainius pardavinėjo po 11 litų. Bet kiti bitininkai prašė daugiau - po 12-13 litų. Medus brangus, pirkėjų nedaug, todėl pasiderėjus dar galima vieną kitą litą ir nusilygti. Juolab, kad medus - puiki profilaktinė priemonė nuo peršalimo ligų ir kitokių negalavimų.
Klaipėdiečiai gali džiaugtis žuvies gausa
Rajonų turguose žuvies pasirinkimas nedidelis - ypač šviežios. Daugiau siūloma silkės, rūkytos skumbrės ar karšiai. O Klaipėdos mieste bene pigiausiai šviežios žuvies galima nusipirkti senojo turgaus žuvies paviljone. Antai plekšnės kilogramą čia gausi už 1,80-2,50 lito, nelygu žuvies stambumas, menkės - net po 3,50-6 litus, menkės, jūrų lydekos file - po 10 litų už kilogramą, norvegiškos lašišos - tik po 13-16 litų, lydekos, skanios jūrinės žuvies syko - po 6 litus. Tokių žuvies kainų nerasi nei viename apskrities rajonų turgelyje.
Jolanta BENIUŠYTĖ

Rašyti komentarą