Kunigų laukia baudos

Kunigų laukia baudos

Kunigų, leidusių į Tytuvėnų muziejų išvežti retas sakralines relikvijas, kurios sudegė gaisre, gali laukti baudos, nes anot paveldosaugininkų, šventikai apie meno kūrinių pergabenimą turėjo pranešti. Taip pat šiose bažnyčiose atliekami patikrinimai, norima įsitikinti, ar tikrai vertybės buvo išvežtos, praneša LTV naujienų tarnyba.

Tytuvėnų vienuolyno gaisras sunaikino retus auksakalių dirbinius – gotikines taures, kryžiaus formų monstrancijas, relikvijorius, komunines. Sidabrinės ir auksinės vertybės buvo puoštos brangakmeniais, jų amžius siekia XVI–XIX amžius, vertė skaičiuojama milijonais, tad gaisras apaugo įvairiais gandais.

Jų išsklaidyti nepadėjo ir Tytuvėnų piligrimų centro vadovai, kurie paveldosaugininkams nepateikė tikslaus sunaikintų meno kūrinių sąrašo. Porą savaičių tikinę, kad jis yra, vėliau pripažino niekada sąrašo neturėję, tik vertybių paėmimo aktus.

Tytuvėnų gaisre galimai sudegė vertybės suvežtos iš 13 Šiaulių apskrities bažnyčių. Juose šią savaitę pradėjo lankytis paveldo specialistai. Norima įsitikinti, ar tikrai sakralinės relikvijos buvo perduotos vienuolyne buvusiam muziejui.

„Dabar esame atlikę apie trečdalį patikrinimų ir viskas atitinka. Tie dokumentai, kurie buvo pateikti, aktai, kuriuos klebonai pateikė, jie ir vietoje paaiškėjo, kad tos vertybės buvo išvežtos į vienuolyną“, – sako Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinio vedėjas Rytis Budrys.

Paveldosaugininkai tikrinimus ketina užbaigti artimiausią savaitę. Tačiau nurimti nežada ir tikina, kad jų vizito vėliau sulauks visos Šiaulių apskrities bažnyčios, nes norima įsitikinti, ar šventovėse vertybės saugomos tinkamai.

Baudos galimai laukia ir kunigų, leidusių į Tytuvėnus išvežti meno kūrinius. Anot paveldosaugininkų, tai buvo padaryta be jų žinios, be to, vertybės eksponuotos muziejuje, kurio net neturėjo būti, nes vienuolyne nebuvo tinkamos signalizacijos, saugyklų.

Už nekilnojamojo kultūros vertybių apsaugos įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims gali grėsti įspėjimas arba bauda iki trijų tūkstančių litų, o pareigūnams – nuo trijų iki penkių tūkstančių litų. Tiesa, specialistams dar teks pasukti galvas dėl kunigų statuso.

Gaisro likučiuose iki šiol atrasta apie trečdalis čia buvusių vertybių. Policija jas atidavė ekspertams, kurie turės įvertinti jų autentiškumą. Artimiausiu metu gaisravietėje pradės dirbti ir archeologai, kurie išsijos kiekvieną muziejaus centimetrą, nes tikimasi surasti daugiau sunaikintų meno kūrinių.

Šiuo metu gaisravietėje vykdomi valymo darbai, džiovinamos patalpos. Vietoje nudegusio vienuolyno stogo artimiausiu metu bus uždėtas laikinasis, o jau gegužę pradėtos ir nuolatinio stogo statybos.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder