L. Kernagis: slaptas pasitarimas dėl "Snoro" nebuvo toks jau slaptas

L. Kernagis: slaptas pasitarimas dėl "Snoro" nebuvo toks jau slaptas

Seimo Antikorupcijos komisiją labiausiai nustebino faktas, kad slaptu laikytas lapkričio 14 d. posėdis prokuratūroje dėl padėties "Snoro" banke nebuvo visiškai slaptas - jis vyko generalinio prokuroro pavaduotojo Dariaus Raulušaičio kabinete ir į patalpą galėjo patekti daug žmonių, taip pat egzistavo ir slapto pasiklausymo galimybė. Todėl informaciją nutekinti galėjo daug daugiau žmonių negu manyta, sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis.

"Posėdis prokuratūroje, iš kurio, manoma, buvo nutekinta informacija, nebuvo slaptas. Tas dalykas labiausiai mus nustebino, kad į tą patalpą, kurioje vyko posėdis, vaikščiojo daug žmonių, buvo darinėjamos durys. Pats generalinis prokuroras nepaneigė, jog informaciją galima buvo išgirsti iš už durų arba su slapto pasiklausymo įranga per langą. Šitie atsakymai suponuoja, kad tikrai reikia žymiai giliau ieškoti pačio šaltinio, kas nutekino informaciją", - ketvirtadienį žurnalistams po komisijos posėdžio teigė L. Kernagis.

Komisijos pirmininkas taip pat stebėjosi, kodėl lapkričio 15 d. pasirodžius "Lietuvos ryto" straipsniui prokuratūra nesiėmė jokių priemonių - nesekė telefonų, žmonių, neapklausė paties laikraščio savininko Gedvydo Vainausko.

"Va į šitą klausimą mums niekas neatsako. Uždavėme jį visiems, niekas neatsako" , - kalbėjo L. Kernagis.

Taip pat, jo teigimu, Valstybės saugumo departamento (VSD) atliktas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų Vitalijaus Gailiaus ir Vytauto Giržado tyrimas poligrafu "kelia abejonių", kadangi apklausus Vadovybės apsaugos departamento (VAD) direktoriaus pavaduotoją, poligrafologą Vitą Saldžiūną šis teigė, kad pasiruošimas kvalifikuotam tyrimui poligrafu turėtų būti ilgesnis negu kad buvo leista pasiruošti FNTT vadovams prieš jų apklausą VSD.

Pirmojo tyrimo poligrafu, atlikto VSD, parodymai V. Gailiui buvo nepalankūs, o antrojo, atlikto Krašto apsaugos ministerijoje, - palankūs, sakė L. Kernagis. Antrasis tyrimas, pasak jo, ir buvo atliktas įvertinus, kad pirmajam tyrimui buvo duota per mažai laiko pasiruošti.

V. Giržadui nepalankūs buvo abiejų tyrimų rezultatai.

"Remiantis vienu iš geriausių mūsų poligrafistų, pagal suformuotus klausimus galima "sumauti" tą, kuris yra tikrinamas. Klausimai ir atsakymai turi būti labai konkretūs ir lakoniški - taip arba ne. VAD atstovas mums pareiškė, kad klausimai nebuvo taip suformuluoti" , - pabrėžė L. Kernagis.

L. Kernagis sakė, kad komisija domėsis pačio Poligrafo įstatymo samprata - nuo jo traktavimo priklauso, ar FNTT vadovus šiuo atveju galima laikyti kaltais, ar ne, o traktavimai skiriasi. Taip pat, Antikorupcijos komisijos pirmininko teigimu, VSD vadovas komisijai sakė, kad VSD tik pateikė informaciją, o sprendimą atleisti pareigūnus priėmė ministras.

"VSD vadas sakė, kad jie tiktai teikė informaciją. Tai nebuvo kaltinimas, tai nebuvo nuosprendis, tai buvo tik informacija. Ministro prerogatyva buvo pačiam nuspręsti, kaip elgtis. Jis taip elgėsi pasitaręs su Prezidente. Rezultatus šiandien matote patys", - kalbėjo L. Kernagis.

Pasak jo, Antikorupcijos komisija po savaitės žada dar kartą apklausti visus kviestus žmones, kadangi dabar kai kuriuose apklaustųjų atsakymuose esama tarpusavio neatitikimų, ir reikia surinkus medžiagą išsiaiškinti, ar neatitikimai atsirado dėl to, kad buvo neteisingai suprasti klausimai, ar dėl sąmoningo melo. Taip pat bus kviečiami visi į poligrafo klausimus atsakinėję pareigūnai, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas.

L. Kernagis taip pat teigė, kad komisija planuoja sudaryti visų galimai prie informacijos nutekinimo prisidėjusių žmonių sąrašą ir juos patikrinti poligrafu.

"Yra iš komisijos iniciatyva ir patį generalinį prokurorą patikrinti poligrafu, bet aš nežinau, ar mes galime to prašyti. Tą dalyką, ko gero, turi pasiūlyti pati Prezidentė", - pridūrė L. Kernagis.

Pasak jo, trečiadienį Antikorupcijos komisijos posėdis buvo efektyvesnis. Jo manymu, kažkas iš komisijos narių arba iš svečių nutekino informaciją, nors posėdis irgi buvo laikomas slaptu.

"Po vakarykščio mūsų posėdžio, kurį mes taip pat laikėme slaptu, kažkas, aš tikiuosi, ne iš komisijos narių, o iš svečių nelaikė liežuvio už dantų ir didelė dalis informacijos nutekėjo į viešumą, kas buvo šnekama už uždarų durų. Vakar mūsų apklausos buvo daug produktyvesnės negu šiandien. Patys žinote, pareigūnai ir tarp savęs bendrauja, ir gali pasiruošti klausimams, žino, ko mes jų klausime" , - dėstė L. Kernagis.

Jis sakė, kad komisija kreipsis ir bandys gautis visas reikalingas pažymas, norėdama išsiaiškinti situaciją, tarp jų ir VSD pažymą, kuria remdamasis Raimundas Palaitis atleido FNTT vadovus.

L. Kernagis sakė tikįsis, kad VSD sutiks pateikti ją Antikorupcijos komisijai.

"Aš manau, kad jie turės duoti tą pažymą. Mes turime susipažinti su šita informacija. Mes turime ir teisę, ir galimybę dirbti su slapta medžiaga", - pabrėžė komisijos pirmininkas.

Sidebar placeholder