Latviai nori, kad Vladimiras Antonovas būtų išduotas Lietuvai

Latviai nori, kad Vladimiras Antonovas būtų išduotas Lietuvai

Lon­do­no Vest­mins­te­rio ma­gis­tra­to teis­mui ren­gian­tis skelb­ti spren­di­mą dėl bu­vu­sių ban­ko „Sno­ras“ ak­ci­nin­kų Rai­mun­do Ba­ra­naus­ko ir Vla­di­mi­ro An­to­no­vo iš­da­vi­mo Lie­tu­vai, kai­my­nės Lat­vi­jos gy­ven­to­jai pa­gei­dau­ja, kad pa­sta­ra­sis bū­tų tei­sia­mas mū­sų ša­ly­je.

Kaip par­odė gruo­dį Lat­vi­jo­je kom­pa­ni­jos TNS at­lik­ta eko­no­miš­kai ak­ty­vių gy­ven­to­jų apk­lau­sa, 64 proc. jų no­rė­tų, kad V.An­to­no­vas, vie­nas bu­vu­sio ban­ko „Sno­ras“ ir „Lat­vi­jas Kraj­ban­ka“ sa­vi­nin­kų, bū­tų iš­duo­tas Lie­tu­vos tei­sė­sau­gai ir tei­sia­mas mū­sų ša­ly­je. Šis klau­si­mas ta­po ak­tua­lus, nes sau­sio 20 die­ną Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos teis­mas tu­rė­tų skelb­ti spren­di­mą dėl V.An­to­no­vo ir R.Ba­ra­naus­ko eks­tra­di­ci­jos.

Skau­džios pamokos

Už tai, kad V.An­to­no­vas bū­tų iš­duo­tas mū­sų vals­ty­bei, pa­si­sa­kė dau­giau už­dir­ban­tys Lat­vi­jos gy­ven­to­jai ir tie, ku­rių šei­mo­se kal­ba­ma lat­viš­kai. Prieš jo eks­tra­di­ci­ją į Lie­tu­vą tei­gė esan­tys 13 proc. res­pon­den­tų. Tarp jų - ne­ma­žai ki­tų tau­ty­bių žmo­nių. Dar be­veik ket­vir­ta­da­lis apk­lau­so­je da­ly­va­vu­sių kai­my­nų ne­tu­rė­jo kon­kre­čios nuo­mo­nės mi­nė­tu klau­si­mu.

Pra­ėjus dve­jiems me­tams, kai ban­kas „Lat­vi­jas Kraj­ban­ka“ bu­vo pa­skelb­tas ne­mo­kiu, pa­dau­gė­jo gy­ven­to­jų, ma­nan­čių, kad toks spren­di­mas ne­ati­tin­ka ša­lies eko­no­mi­nių ir po­li­ti­nių in­te­re­sų. Ab­so­liu­ti dau­gu­ma apk­laus­tų 18-55 me­tų žmo­nių (91 proc.) įsi­ti­ki­nę, jog vals­ty­bė ne­pa­kan­ka­mai griež­tai el­gia­si su tais, ku­rie iki kra­cho pri­ve­dė na­cio­na­li­nės svar­bos įmo­nes.

Kom­pa­ni­jos TNS fi­nan­sų sri­ties ty­ri­mų eks­per­tė Il­va Pu­du­lė pa­žy­mė­jo, kad nuo ta­da, kai „Lat­vi­jas Kraj­ban­ka“ bu­vo pri­pa­žin­tas ne­mo­kiu, gy­ven­to­jai tu­rė­jo ga­li­my­bę įver­tin­ti, kaip šis įvy­kis at­si­lie­pė jiems as­me­niš­kai, taip pat ko­kios įta­kos tu­rė­jo ša­lies eko­no­mi­kai. „De­ja, kri­tiš­kai nu­si­tei­ku­sių žmo­nių da­lis pa­di­dė­jo. Iš es­mės gy­ven­to­jai yra ga­na jau­trūs su­krė­ti­mams ban­kų sek­to­riu­je. Tai bū­tų ga­li­ma pa­aiš­kin­ti ne­ga­ty­via pra­ėju­sio am­žiaus pa­sku­ti­nio de­šimt­me­čio pa­tir­ti­mi, kai ban­kru­ta­vo „Ban­ka Bal­ti­ja“, taip pat ban­ko "Par­ex" iš­gy­ven­to­mis fi­nan­si­nė­mis prob­le­mo­mis. Aki­vaiz­du, jog vals­ty­bė­je dar rei­kia daug nu­veik­ti, kad bū­tų pa­ge­rin­ta ši sis­te­ma, nu­spręs­ti, kaip elg­tis su tais, ku­rie pri­ve­dė na­cio­na­li­nės svar­bos Lat­vi­jos įmo­nes prie ban­kro­to, ir su­teik­ti žmo­nėms pa­si­ti­kė­ji­mo, kad im­ama­si griež­tų prie­mo­nių“, - ko­men­ta­vo I.Pu­du­lė.

Ko­va Lon­do­no teisme

Spren­di­mas na­cio­na­li­zuo­ti „Sno­rą“ pri­im­tas 2011 me­tų lap­kri­čio 16 die­ną, vė­liau šiam ban­kui iš­kel­ta ban­kro­to by­la. Su­skai­čiuo­ta, kad jo tur­tas bu­vo ke­liais mi­li­jar­dais li­tų ma­žes­nis nei įsi­pa­rei­go­ji­mai.

Kri­to ir Lat­vi­jos ko­mer­ci­nis ban­kas „Lat­vi­jas Kraj­ban­ka“, ku­rio ak­ci­jas val­dė „Sno­ras“ ir V.An­to­no­vas. Ban­ko veik­la su­stab­dy­ta 2011-ųjų lap­kri­čio 21 die­ną, o po mė­ne­sio Ry­gos apy­gar­dos teis­mas pa­skel­bė jį ne­mo­kiu.

Bu­vę „Sno­ro“ ak­ci­nin­kai V.An­to­no­vas ir R.Ba­ra­naus­kas šiuo me­tu gy­ve­na Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je ir lau­kia teis­mo spren­di­mo jų eks­tra­di­ci­jos by­lo­je. Lie­tu­vos ge­ne­ra­li­nė pro­ku­ra­tū­ra yra pa­tei­ku­si Eu­ro­pos areš­to or­de­rį dėl šių as­me­nų su­ėmi­mo. Jiems par­eišk­ti įta­ri­mai pa­si­sa­vi­nus apie 1,7 mlrd. li­tų „Sno­ro“ tur­to. Pro­ku­ro­rai taip pat yra ap­ri­bo­ję įta­ria­mų­jų nuo­sa­vy­bės tei­ses į 805 mln. li­tų ver­tės tur­tą.

Lon­do­no Vest­mins­te­rio ma­gis­tra­to teis­me V.An­to­no­vo ir R.Ba­ra­naus­ko eks­tra­di­ci­jos klau­si­mas nag­ri­nė­ja­mas be­veik dve­jus me­tus. Bu­vę "Sno­ro" ak­ci­nin­kai at­me­ta kal­ti­ni­mus dėl fi­nan­si­nių ma­chi­na­ci­jų ir tvir­ti­na, kad su jais ban­do­ma po­li­tiš­kai su­si­do­ro­ti.

Image removed.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder