Lietuva pagerbia sovietų okupacijos aukas

Lietuva pagerbia sovietų okupacijos aukas

Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dieną - prisimenamos ir pagerbiamos masinio nekaltų civilių gyventojų trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir Tolimosios Šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas aukos.

Karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.

Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus - kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.

Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940-1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.

Birželio 14-ąją, ketvirtadienį, Seime bus atidaryta ekspozicija - "Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940-1958 m.".

Iškilmingas Gedulo ir vilties dienos ir Okupacijos ir genocido dienos minėjimas bus surengtas Seimo Kovo 11-osios salėje. Vidudienį Nepriklausomybės aikštėje bus keliama Valstybės vėliava.

Vėliau genocido ir teroro aukos bus pagerbtos prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje, prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo.

Šv. Mišios pavakare bus aukojamos Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

Birželio 15-ąją, penktadienį, Ūtos kaime, Varėnos rajone, žūties vietoje bus pagerbtas pirmosios 1940-ųjų sovietinės invazijos į Lietuvą aukos, tuometės Pasienio policijos pareigūno Aleksandro Barausko atminimas. Prie jo kapo Perlojoje, Varėnos rajone, bus dedama gėlių ir aukojamos šv. Mišios Perlojos bažnyčioje.

Tą pačią dieną Parlamento galerijoje bus pristatytas fotomenininko Rimanto Dichavičiaus fotografijų albumas "Laisvės paženklinti".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder