Lietuvos bankas pasiūlė priemonių pensijų sistemos iššūkiams atremti

Lietuvos bankas pasiūlė priemonių pensijų sistemos iššūkiams atremti

Lietuvos bankas (LB) antradienį pasiūlė priemonių paketą atremti pensijų sistemai galinčius kilti iššūkius. Centrinis bankas perspėja, kad nesiimant ryžtingų veiksmų pensininkų finansinė būklė tik blogės. Tarp siūlymų yra asmeninių sąskaitų įteisinimas, lankstesnės vyresnio amžiaus gyventojų darbo ir išėjimo į pensiją formos.

LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigia, kad demografinė situacija šalyje nėra patenkinama.

„Jau kuris laikas jaučiame ir jausime didžiulį demografinį spaudimą. Jeigu laikosi dabartinės tendencijos, akivaizdu, kad pensinė sistema suspaudžiama tarsi replėmis: dirbančiųjų skaičius mažėja, o pretenduojančiųjų į pensijas - didėja. Nieko nedarant, galime tikėtis mažesnių pensijų“, - antradienį sakė V. Vasiliauskas.

Lietuvos banko ekonomistų ir mokslininkų rengto tyrimo pagrindu Lietuvos banko valdyba patvirtino pasiūlymų paketą, kuris padėtų atremti iššūkius. V. Vasiliausko teigimu, pasiūlymai yra išskirti į dvi strategines kryptis: ilgalaikio fiskalinio pensijų sistemos I pakopos tvarumo užtikrinimas; pajamų ir socialinės nelygybės problemų sprendimas.

„Tvarumas yra esminis momentas, viena iš pagrindinių strateginių krypčių būtent I sistemos užtikrinimui. Nustokime vieną kartą spekuliuoti dėl „Sodros“ bankroto, nustokime diskredituoti pirmąją pakopą. Ji turi būti. Antra strateginė kryptis - nelygybės mažinimas“, - teigė V. Vasiliauskas, spaudos konferencijoje antradienį pabrėždamas būtinybę kovoti su šešėline ekonomika.

„Esminiai neigiami faktoriai, kurie neigiamai veikia I pakopą - emigracija ir šešėlinė ekonomika, kuri sudaro ketvirtadalį mūsų ekonomikos. Be šešėlio išsprendimo taip ir liksime šešėlių pasaulyje“, - kalbėjo centrinio banko vadovas.

Konkretizuodamas siūlomas priemones, V. Vasiliauskas įvardijo asmeninių sąskaitų įteisinimą, jos tvirtai susietų asmens per gyvenimą sumokėtas įmokas ir gaunamas išmokas nepriklausomai nuo darbo stažo.

Tai būtų virtualios sąskaitos, kuriose matytųsi, kiek žmogus sumokėjo įmokų, kokių išmokų galėtų tikėtis senatvėje. Pagrindinis tikslas, kurio būtų pasiekta, - skaidrumas ir didesnė motyvacija mokėti „Sodrai“. Taip pat siūlomas stabilizavimo mechanizmas (automatinis pensijų išmokų perskaičiavimas, atsižvelgiant į demografinius pokyčius ir ekonominį augimą). Asmeninių sąskaitų grąžos parametrus siūloma nustatyti nepriklausomai institucijai, kad pensijų sistema netaptų politinio ciklo įkaite. Lygiagrečiai siūloma įsteigti rezervinį fondą, kuris leistų stabilizuoti pensinio amžiaus žmonių pajamas kriziniu laikotarpiu.

Taip pat norima įtvirtinti lankstesnes vyresnio amžiaus gyventojų darbo ir išėjimo į pensiją formas, kurios būtų atsakas į visuomenės senėjimą. Tarp priemonių - dalinė pensija dirbantiesiems, pensijų išmokų ir darbo ne visą darbo dieną arba visą darbo dieną derinimas.

V. Vasiliauskas atkreipė dėmesį į nepakankamą kaupimą II pensijų sistemos pakopoje.

„Kaupimo mastas nepakankamas. Didžioji dalis - apie 70 proc. II pakopos dalyvių, atsižvelgiant į jų amžių, kaupia netinkamame II pakopos fonde: prisiima arba per mažą, arba per didelę riziką. 2 proc. - nepakankamas kaupimas. Kaupimo mastas turi didėti“, - sako V. Vasiliauskas.

Tad siūloma skatinti pensijų sistemos dalyvius daugiau kaupti savo lėšomis ir kartu paskatinti deramo lygio kaupimą. Be kita ko, siūloma įteisinti privalomą gyvenimo ciklo investavimą kaupiantiesiems pensiją II pakopoje. LB rekomenduoja paskatinti asmenis, kurių papildoma pensija šiuo metu kaupiama tik iš 2 proc. įmokų, kaupti daugiau arba grįžti į „Sodrą“.

Pasak V. Vasiliausko, pasiūlytų priemonių tikslas - didesnis pensijų sistemos tvarumas ir didesnės pajamos senatvėje. Bet proveržiui pasiekti būtinas politinis sutarimas.

„Ko reikia proveržiui - ilgalaikio politinio susitarimo. Pavyzdžių turime: Skandinavijos šalys. Susitariama dėl ilgalaikės perspektyvos ir to susitarimo laikomasi. Tikimės, kad ši mūsų pozicija prisidės prie diskusijų su visuomene, rinka, sprendimų priėmėjais“, - kalbėjo LB vadovas V. Vasiliauskas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder