„Asmuo, nustojęs eiti pareigas valstybinėje tarnyboje, vienerius metus neturi teisės dirbti įmonės ar jos kontroliuojamos įmonės vadovu, vadovo pavaduotoju, būti šios įmonės tarybos ar valdybos nariu, taip pat eiti kitas pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo, turto tvarkymo, finansų apskaitos ir kontrolės srityse, jeigu per paskutinius darbo metus jo tarnyba buvo tiesiogiai susijusi su įmonės ar jos kontroliuojamos įmonės veiklos priežiūra ar kontrole arba jeigu asmuo tiesiogiai dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant palankius įmonei ar jos kontroliuojamai įmonei sprendimus konkurso ar kitokiu būdu teikti valstybės užsakymus ar finansinę paramą“, - sakoma Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme. Nepaisant to, žemės ūkio ministras B.Markauskas yra viešai pareiškęs, kad vadovauti VMVT siūlys žemės ūkio viceministrui D.Remeikai.
Tiesa, B.Markauskas pripažino iš premjero Sauliaus Skvernelio sulaukęs priekaištų, kad VMVT vadovu siūlo skirti politines pareigas einantį asmenį, tačiau yra įsitikinęs, kad jis - pats tinkamiausias kandidatas, mat Lietuvos maisto ir veterinarijos sistemoje dirbo 1995-2006 metais, o vėliau ėjo pareigas už šią sritį atsakingose Europos Komisijos institucijose. Beje, B.Markauskas su D.Remeika yra geri pažįstami, mat pastarasis nuo užpernai dirbo Žemės ūkio rūmų pirmininko patarėju, o B.Markauskas tada buvo Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas.
„Man atrodo, kad D.Remeika negalėtų vadovauti VMVT tik jei viceministru būtų išdirbęs ne mažiau nei metus. Bet tai tik teorinis pasvarstymas. Bet kokiu atveju aš čia nematau jokios bėdos, nes VMVT vadovas yra skiriamas ne konkurso tvarka, o teikiant ministrui ir tvirtinant Vyriausybei. Vyriausybės įstaigų vadovams niekada nebūna konkursų. Jonas Milius į VMVT vadovus taip pat buvo paskirtas tokiu pačiu būdu“, - įtikinėjo B. Markauskas.
„Vakaro žinioms“ atkreipus dėmesį, kad įstatyme nekalbama apie tai, jog įsidarbinti kontroliuotoje įstaigoje negalima tik mažiausiai metus ją kontroliavus, B.Markauskas svarstė dar pasitarsiąs su ministerijos teisininkais, tačiau vis tiek laikėsi savo - D.Remeiką siūlys į naujas pareigas. Beje, buvęs VMVT vadovas J.Milius teisme bando įrodyti, kad iš pareigų Vyriausybės buvo atleistas neteisėtai, tačiau B. Markauskas sako net nelauksiąs, kaip baigsis teismas.
„Mat J.Milius ir nenori grįžti į pareigas, jis bylinėjasi tik dėl garbės. O dėl viešųjų ir privačių interesų tarsiuosi su juridiniu skyriumi. Bet jis vis tiek bus teikiamas tiek Vyriausybės pasitarime, tiek posėdyje, mat turi labai daug patirties“, - tvirtino B.Markauskas.
Ministras sakė kalbėjęs su daugeliu žmonių, tačiau visi vadovauti VMVT atsisakė.
„Valstybės tarnyba darosi nebeįdomi niekam. VMVT visų pirma yra sudėtinga tarnyba. Be to, daugelio netenkina ir atlyginimas. VMVT vadovas į rankas tegauna apie 2200 eurų“, - teigė B.Markauskas.
Ministras sakė kelis kartus bendravęs su J.Miliumi, tačiau atsisako komentuoti, ar norėtų, kad jis grįžtų vadovauti VMVT.
„Nenorėčiau komentuoti“, - tvirtino B.Markauskas. Anot ministro, su D.Remeika buvo pokalbis apie darbą VMVT, jis nepareiškė jokių pretenzijų dėl sunkaus darbo ar mažos algos.
Pats D.Remeika irgi bando tikinti, kad perėjimas vadovauti VMVT tiesiai iš viceministro posto būtų interesų supainiojimas.
„Su ministru viskas suderinta, dabar vyksta įvairios patikros. Jei ministrui ir Vyriausybei tiks - dirbsiu, kadangi toje tarnyboje dirbau daugybę metų, net laikinai esu buvęs VMVT vadovas, po to Europos Komisijoje auditavau panašias tarnybas, todėl norėčiau pritaikyti įgytą patirtį. Interesų supainiojimo nematau, nes VMVT yra atskaitinga Vyriausybei, aš jos nekontroliuoju, mes tik dirbame bendrą darbą. Tikrai nėra tiesioginės kontrolės“, - tikino D.Remeika.
Beje, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra konstatavęs, kad būtina laikytis vienerių metų ribojimo įsidarbinant įstaigoje, kurios veiklą asmuo kontroliavo.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą