Įvykio pėdsakais
Nuo trečiadienį Švėkšną nusiaubusio gaisro iš viso nukentėjo kone dvidešimt šeimų, iš jų net septynios liko "kaip stovi".
Įpykę švėkšniškiai neslėpdami nuoskaudos vakar bandė ieškoti nelaimės kaltininkų. Kone visi vieningai tvirtino, esą gaisrą sukėlęs Virginijaus ir Virginijos Orlų sūnus, kuris trečiadienį ūkiniame pastate neva deginęs nuo laidų plastmasę.
"Padegėjais" net iš mokyklos atbėgusių mažamečių vaikų pravardžiuojami Orlos savo kaltę neigė. Visgi, nors jų gyvenamasis namas ir liko nesudegęs, ūkininkai Orlos svarstė, kad Švėkšnoje jiems gyvenimo jau nebūsią.
"Padegė kaimynai"
"Tuo metu, kai kilo gaisras, mūsų nė vieno namie nebuvo. Mes nė vienas net nerūkome, elektros beveik nenaudojame", - ranką prie širdies pridėjusi teisinosi V. Orlienė.
Ji žurnalistams iškėlė savo versiją - esą jų ūkinį pastatą iš pavydo galėję padegti patys kaimynai ar net giminaičiai.
"Mes sukamės kaip išmanome. Renkame metalą, jį parduodame. Ne visiems patinka, kad mokame iš bet ko pinigą pasidaryti, tai ir padegė", - tikino V. Orlienė.
Visas jų kiemas ir vakar buvo prigrūstas įvairių metalinių rakandų. Nors nustatyta, kad gaisras kilo iš Orlų sodybos, jie nukentėjo sąlyginai nedaug - sudegė ūkinis pastatas, jame buvęs šienas ir arklys. Keturis vaikus auginantys Orlos džiaugėsi, kad jų namas liko sveikas, tačiau svarstė, kad vistiek Švėkšnoje gyvenimo jiems jau nebūsią, tad greičiausiai teks kraustytis gyventi kitur.
"Ir vakar vietiniai jau norėjo mane sumušti. Sakė - "Orla, gausi į snukį, seniai tas tavo šiukšlynas turėjo sudegti", - pripažino V. Orla.
Yra liudytojų
Tačiau Orlų pasitesinimai aplinkinių neįtikino. Pasak Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininko Kęstučio Šarkos, viena moteris sakė savo akimis mačiusi, kaip Orlų sūnus pašiūrėje skuto nuo vielų plastmasę ir ją degino, o įsiplieskus ugniai, esą sėdo ant dviračio ir nurūko.
Be to, pasak jo, yra liudytojas, teigiantis, kad gaisras ir kilęs būtent toje pašiūrėlėje, kur laikomi Orlų sunešti metalai.
"Orlos viską neigia. Tačiau šiandien policija bandys apklausti tą berniuką. Gal viskas paaiškės", - sakė K. Šarka.
Jis sakė girdėjęs, kad Orlos Klaipėdos rajone taip pat yra sukėlę gaisrą.
Tuo metu Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis Orlus įvardijo kaip labai darbščius žmones. "Juodadarbiai, dieną naktį dirba. Vargo bitelės", - negailėjo epitetų A. Šeputis.
Po insulto - į gaisrą
Vakar gaisravietėje virė darbas. Nors iki pamatų supleškėjus namams vilties ką nors surasti buvo nedaug, nukentėjusieji dar bandė iš griuvėsių traukti likusius vertingus daiktus. Netekus viso per gyvenimą užgyvento turto žmonėms brangios atrodė net rūsyje likusios bulvės.
Nukentėjusiųjų teigimu, gaisras išplito taip smarkiai, kad daugeliui nepavyko nieko iš namų išgelbėti. Kiti džiaugėsi spėję išsinešti nors keletą rūbų. Net ir tų namų, kurių gaisras nepalietė, šeimininkai pasakojo pylę ant stogų vandenį, tad gerokai apgadinę savo turtą.
"Išnešiau visus drabužius į lauką, bijojau, kad troba sudegs. Ačiū Dievui, - trobos nepalietė, bet dranužiai taip ir supleškėjo", - verkė švėkšniškė.
Iš viso sudegė 5 gyvenamieji namai ir tiek pat ūkinių pastatų. dar 6 ūkiniai pastatai gerokai apdegė, 5 gyvenamieji namai buvo užlieti vandeniu, liko be langų, apardytais stogais. Deja, tik 2 namų savininkai namus buvo apsidraudę.
"Šešerius metus vis apsidrausdavau namus, bet ištiko insultas, ilgai sirgau ir šiemet užmiršau apsidrausti. Ir va, kas beliko iš mano turto", - rodydama į ant žolės pamestus du apdegusius kilimus rankas grąžė Aldona Liulienė.
Moteris pasakojo, kad į gaisrą ji atvažiavo tiesiai iš ligoninės, kur gydėsi. "Nežinau, kur dabar reikės dėtis, nebent į invalidų namus", - verkė A. Liulienė.
Gesino kibirais
Be namų likusi pensininkė Rūta Meilienė džiaugėsi netikėtai prie kaimynų namo aptikusi išgelbėtą savo seną sofą. "Nors turėsime ant ko atsigulti", - sėsdama ant sofos džiaugėsi moteris.
Ji pasakojo, jog apie gaisrą jai į namus įpuolęs pranešė jos vyras.
"Sako "Orlos dega". Išbėgu, žiūriu, kad ir pas mus jau ugnis persimetė. Beveik visas kaimas jau su kibirais lėkė gesinti. Bet bėda, kad čia vieną šulinį teturim, jokio tvenkinio nėra, tad vandenį sunku buvo pasemti. O gaisrininkai atvažiavo gal tik po valandos, kai jau viskas pleškėjo. Dar prakiurusiom šlangom..." - pasakojo R. Meilienė.
Jos dukra Eleonora Vingienė džiaugėsi kaimynų vieningumu ir suteikta pagalba. Be to, vietiniai vakar negalėjo atsidžiaugti jiem talkinusiais jaunaisiais šauliais iš Lietuvos šaulių sąjungos, Klaipėdos 3-iosios rinktinės, 12-osios Švėkšnos kuopos. Jaunieji šauliai padėjo žmonėms gelbėti turtą, gaisravietėje budėjo visą naktį ir pranešė ugiangesiams apie naujai įsiplieskusius gaisro židinius.
"Bėgu prie savo gatvėje stovėjusio automobilio, žiūriu, sukibę vyrai jau jį nešą į pakraštį..." - prisiminė E. Vingienė.
Gelbėjo kaimynę - atsidūrė ligoninėje
Švėkšniškiai apraudojo gaisre žuvusią 61-erių metų Zuzaną Dobrovolskienę. Toje vietoje, kur buvo rastas jos kūnas, vakar degė žvakė, buvo padėta gėlių.
Žmonės pasakojo, kad Z. Dobrovolskienę kilus gaisrui bėgo gelbėti jos kaimynė Aldona Jurijonienė, bet nuo smalkių jai pasidarė bloga, ji parkrito ir nebespėjo padėti kaimynei. Moteris buvo išvežta į ligoninę.
Gesinant gaisrą buvo sužeisti 5 žmonės, du iš jų - nepilnamečiai. Pasak K. Šarkos, vieni apdegė veidus, rankas, kiti susižeidė lipdami per metalines tvoras. Vienas jaunuolis, lipdamas per aštrią tvorą, susižalojo lytinius organus.
Vakar švėkšniškiai dar nežinojo, kaip apie įvykusią nelaimę pranešti supleškėjusio namo savininkui Gediminui Kondrotavičiui, kuris išvykęs uždarbiauti į užsienį ir namą buvo išnuomojęs jaunai šeimai.
Sudaryta komisija
Švėkšnos centre trečiadienį, apie 14.50 val., kilęs gaisras buvo lokalizuotas po 2 intensyvaus gesinimo valandų, o likviduotas 20.20 val. Ugniagesiai gaisravietėje budėjo kone iki 8 val. ryto.
Šilutės rajono savivaldybės mero Arvydo Jako potvarkiu vakar buvo sudaryta komisija dėl gaisro padarinių įvertinimo, likvidavimo ir pagalbos nukentėjusiesiems. Vakar komisijos nariai važiavo apžiūrėti gaisravietės.
Į Švėkšnos seniūniją jau vakar skambino keletas žmonių ir siūlė nukentėjusiesiems pagalbą - galimybę kuriam laikui apsigyventi kaimo sodybose. Daugelis pastogės netekusių švėkšniškių vakar glaudėsi pas gimines ir kaimynus.
Edita UŽKURAITĖ
Rašyti komentarą