Pasirodo, tokią tendenciją galima paaiškinti tuo, kad šiemet savivaldos rinkimai neeiliniai - pirmą kartą merą rinksime tiesiogiai. „Įžymių žmonių pavardžių sąrašuose naudojimo praktika dažniau būdavo taikoma rinkimuose į Seimą, bet šiemet savivaldybių tarybų rinkimų kainą smarkiai pakelia tiesioginiai mero rinkimai. Partijos siekia būti kuo stipresnės, todėl į sąrašus traukia daugiau žinomų žmonių, tikėdamosi, kad šie žmonės padės ne tik pačiam tarybos sąrašui, bet ir atitinkamai partijos kandidatui į merų postus“, - situaciją aiškina KTU profesorius politologas Algis Krupavičius.
Pasak jo, tokia situacija primena praėjusioje Seimo kadencijoje matytą scenarijų, kai į Seimą žengė visa partija žvaigždučių ir žvaigždūnų: „Tautos prisikėlimo partija, kuri dažniau vadinama Valinsko partija, yra vienas iš blogų tokios praktikos pavyzdžių.“
Kita vertus, politologas primena, kad ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje esama pavyzdžių, kai visiškai kitų sričių atstovai gali tapti gerais politikais ir net padaryti karjerą. Pasak jo, tokiais pavyzdžiais galėtų būti laikomas kelis kartus Kalifornijos gubernatoriumi rinktas aktorius Arnoldas Švarcnegeris, premjero patarėjas kultūros klausimais režisierius Faustas Latėnas, dabartinis Seimo narys krepšininkas Sergejus Jovaiša.
„Jeigu kultūros, meno ar sporto atstovai eina į politiką ne siekdami tapti vestuvių generolais partijų sąraše, o žinodami, kaip dirbti ir ko pasiekti savo sričiai ar žmonėms, tuomet tikėtina, kad politinė karjera gali susiklostyti. Tačiau tam reikia konkrečiai žinoti, kodėl įžymybė eina į politiką ir ką ten darys“, - svarsto politologas. Paklaustas, ar vyks regionų plėtra, didės investicijos ir gerės situacija savivaldybėse tuo atveju, jei po rinkimų į jas sugužės žymūs žmonės, politologas spėlioti nedrįso: „Rinkimai visuomet yra prielaida padaryti ką nors teigiamo. Bet nebūtinai taip atsitinka po rinkimų.
Tam kiekvienas, einantis į politiką ir turintis nepolitišką specialybę, turi ruoštis, mokytis ir tinkamai išmokti. Kitaip negali būti, nes būtų tik laiko klausimas, kada paaiškės, kad vienas ar kitas žinomas žmogus atėjo į valdžią tik dėl pokšto.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą