Išankstiniais duomenimis, mitinge prie Seimo yra sulaikyta 17 žmonių, daugiausia už pasirodymą neblaiviam viešoje vietoje.
Pasak Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovo Kęstučio Lančinsko, sulaikytas vienas šaunamasis ginklas, dujų balionėlis, keletas peilių ir kitokių neleistinų atsinešti į mitingą daiktų.
Visi į policijos akiratį patekę piliečiai sulaikyti prie įėjimo į mitingo vietą. Pasak K. Lančinsko, mitingas vyksta labai ramiai, drausmingai. Viešąją tvarką užtikrina daugiau kaip 600 policijos pareigūnų.
Vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, į mitiną prie Seimo šiuo metu yra susirinkę 5 tūkst. žmonių
Pasak mitingo organizatorės, Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkės Zitos Sorokienės, sakiusios, kad esą policija pati provokuojanti protestuotojus neramumams, su organizatoriais buvo suderinta, kad draudžiama neštis didelių išmatavimų daiktus, lazdas, kad ir pridengtas plakatais ar vėliavomis. Matyt, ne visiems ši informacija buvo pateikta. Buvo keletas atvejų, kai didelius kotus buvo paprašyta pakeisti mažesniais", - sakė Z. Sorokienė.
Pasak asociacijos "Kalvarijų turgus visiems" valdybos narės ir viešosios įstaigos "Kalvarijų turgus visiems" direktorės Liudos Nijolės Bušmontienės, asociaciją labiausiai piktina tai, kad valdžia nebendrauja su smulkiaisiais verslininkais. Ji pažymėjo, kad papildomi mokesčiai yra nutylimi.
"Neteisybė, kad smulkieji verslininkai nebus apkrauti papildomais mokesčiais įvedus aparatus. Papildomi mokesčiai paprasčiausiai yra nutylimi. Kasos aparatų registravimo kaina - 100-150 litų, kasos aparatų aptarnavimas per metus - 200-400 litų, vienkartinis meistro iškvietimas - 50 litų plius remontas, kasos juosta per metus - 480 litų. Taigi kasos aparato išlaikymas - nuo 1500 iki 2000 ir daugiau vienam žmogui per metus", - sakė L. N. Bušmontienė.
Ji minėjo, kad nėra sąlygų kasos aparatui laikyti, mes jis negali būti naudojamas drėgnose ir šaltose patalpose, o turgavietės yra neapšiltintos.
Progos pasireklamuoti prieš rinkimus nepraleido ir politinės partijos, į mitingą atėjo ir opozicinių partijų atstovų, politikos marginalų su savo vėliavomis.
Daugelis mitinguotojų rankose laiko plakatus - "Šalin rankas nuo smulkiojo verslo", "Mailiaus byla - Starkevičiaus byla", "Kiekvienam seimūnui - po kasos aparatą".
Širvintiškis Vladimas Blinevičius, kioske prekiaujantis žuvimi, sako atvažiavęs čia dėl to, kad prieštaraująs kasos aparatų įvedimui, bijąs, kad atsiras gerokai daugiau rūpesčių - aparatai genda, o žiemą kioske yra apie nulį laipsnių temperatūra, dėl to neaišku, ar aparatai veiks. Jo samprotavimu, dabar kasos aparatai kompensuojami, tačiau neaišku, kaip bus ateityje. "Kasos aparatai yra stabdis smulkiajam verslui plėstis", - sako širvintiškis.
Mitinge yra labai daug protestuotojus palaikančių žmonių, kurių šis Vyriausybės nutarimas tiesiogiai neliečia - prekiaujantys gėlėmis, drabužiais. Pasak solidarumą reiškiančių prekiautojų, pirmiausia kasos aparatai bus įvesti prekiaujantiems maistu, paskui tai palies ir juos. Vieno tauragiškio prekiautojo teigimu, "esam vienas už visus, visi už vieną, dėl to ir atvažiavom".
Seimą juosia metalinė tvorelė, palamento prieigose ir prie paties Seimo pilna policijos pareigūnų.
Organizatoriai planavo, kad mitinge prie Seimo dalyvaus apie 12 tūkst. žmonių. Mitingą organizuojanti Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija iš esmės prieštarauja kasos aparatų dengtose turgavietėse prekiaujantiesiems maistu įvedimui ir vadina tai verslininkų žlugdymu. Juos palaiko ir politikai iš opozicinių partijų.
Premjeras Andrius Kubilius yra sakęs, kad baimės dėl kasos aparatų gali būti susijusios nebent su galimai nesąžininga apskaita. Vyriausybės vadovas ir finansų ministrė Ingrida Šimonytė ne kartą yra sakę, kad kasos aparatų dengtose turgavietėse prekiaujantiesiems maisto produktais įvedimas tik palengvins apskaitą. Finansų ministrė praėjusią savaitę pareiškė mitinge nedalyvausianti.
Pagal Vyriausybės nutarimą, nuo gegužės 1 d. kasos aparatai turės būti naudojami prekiaujant maisto produktais pastatuose, patalpose, kioskuose ir autoparduotuvėse, o be kasos aparatų prekiauti maistu bus leidžiama tik ten, kur nėra fizinių sąlygų - lauke.
Iki balandžio bus kompensuojamos visos ne daugiau kaip 1000 litų kainuojančio kasos aparato įsigijimo išlaidos. Vėliau kompensacijos dalis mažės - balandžio mėnesį bus kompensuojama 60 procentų, gegužės-gruodžio mėnesiais - 50 procentų kasos aparato įsigijimo išlaidų. Kompensacijoms už kasų aparatų įsigijimą skiriama 3 mln. litų iš Privatizavimo fondo lėšų.
Rašyti komentarą