S.Skvernelis siūlo neleisti valdininkams reikalauti iš interesantų tokios informacijos ar dokumentų, kurie ir taip randami valstybės registruose ar kitose valstybės ar savivaldybių informacinėse sistemose. Kadangi Lietuvos pilietis beveik kiaurai „peršviestas“, valstybė žino apie jį beveik viską, tai daugeliu atvejų interesantui teliktų pateikti asmens dokumentą. O valdininkas jau negalėtų reikalauti pažymų, kur asmuo gyvena, kur dirba, kiek uždirba, koks darbo stažas, kiek turi vaikų, kiek iš jų nepilnamečiai ir t.t., ir t.t. Valdininkui teliktų pačiam prisijungti prie informacinių sistemų ir pačiam pasmalsauti apie interesantą. Nes biurokratizmas, anot S.Skvernelio, tai kai laikomasi visai nereikalingų, išgalvotų formalumų. Kai biurokratas sąmoningai tempia laiką, neskuba atlikti savo pareigų. Ar net sąmoningai pateikia klaidingą informaciją. Ar blogai vykdo įstatymus.
O kaip nustatys, kad sąmoningai? Nebent patys praneš, kad dėl smagumo meluoja.
Jei įstatymo pataisa būtų priimta, piliečiai būtų mažiau varinėjami atnešti vienokią ar kitokią pažymą. Kita vertus, o kaip valdininkija pademonstruos savo galią? Kaip įvarys nuolankumo ir baimės? Jei patys ars už klientą ieškodami kompiuteryje duomenų. Juk dalis pažymų sugalvota tik tam, kad piliečiai bijotų ir būtų pagarbūs. Pagarbiai vertintų valstybines įstaigas. Ir viltingai, nuolankiai lauktų, kada jos teiksis duoti atsakymą, leidimą ir t.t. O visai praradę viltį, viltingai ryžtųsi kyšiui. O dabar, jei S.Skvernelio pataisa bus priimta, visa sistema sugriūna. Kas tokį klerką gerbs? Kas su juo skaitysis? Kas valdžią šlovins? Kas nuoširdžiai kaip vaikas apsidžiaugs, kad pagaliau leidimą gavo? Be to, jei klerką viršininkas aprėkia, bent atsikeršydamas gali pareikalauti iš interesanto pažymos, kad kvėpuoja. Dabar ir šis psichikos subalansavimo būdas bus prarastas.
Įstatymo pataisai įsigaliojus, valstybės tarnautojams padaugės darbo, nes reikės daugiau naršyti duomenų registruose. Sugaiš daugiau laiko. O klientai, išlaisvinti nuo pažymų ieškojimo, sutaupys laiko. Tad vienur laiko sąnaudos išaugs, kitur sumažės. Ar galima tikėtis, kad sprendimai bus priiminėjami greičiau? Kažkiek greičiau, bet ne tiek, kiek žmogui norėtųsi. Sprendimų vilkinimo grėsmė vis vien išliks. Biurokratas juk gali sakyti: „Atsiprašau, dar neradau jūsų duomenų. Anoje ar kitoje sistemoje viskas suvelta. Ateikite po dviejų savaičių. O gal pats greičiau tuos duomenis rasite, jei asmeniškai į tą įstaigą nuvažiuosite? Po S.Skvernelio pataisos priėmimo padidėjo darbo krūvis. Nespėjame. Nes sistemos užlūžta.“ Jei biurokratas kalbės mandagiai, atsiprašinėdamas, pusė žmonių nesupyks ir toliau patys ieškosis pažymų. Kad tik būtų greičiau.
Biurokratams būdinga puikybė ir susireikšminimas. Būtinai ką nors sugalvos, kad ir toliau liktų reikšmingi. Nes jei S.Skvernelio pataisa veiks 100 proc., piliečiai praras poreikį duoti kyšius. Neteks šio sąlyginio reflekso. Negi tikrai? Lietuva taptų tiesiog stebuklinga valstybe. Tad tikėtina, kad tam tikrą laiką vyraus apgaulingas štilis. O vėliau bus prigalvota pažymų apie duomenis, kurių nesaugo joks registras.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą