Nenori nuleisti negirdomis
Projekte teigiama, kad komisija turi būti sudaroma atsižvelgiant į įsiteisėjusius teisminius sprendimus dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėto atleidimo iš pareigų, taip pat įvertinus kylančias grėsmes valstybės stabilumui dėl visuomenėje paskleistos ir oficialiai nepaneigtos informacijos apie ilgalaikę galimai neteisėtą VSD įtaką politiniams bei ekonominiams procesams. Taip pat primenama, kad buvęs FNTT vadas ir dabartinis Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V.Gailius savo viešais pasisakymais yra pareiškęs, jog Lietuvoje veikia organizuota asmenų grupė, daranti galimai neteisėtą poveikį aukščiausių valstybės vadovų sprendimams.
Vienas iš laikinosios tyrimo grupės kūrimo iniciatorių parlamentaras Povilas Urbšys „Respublikai“ sakė, kad komisijai iš viso suformuluota 14 užduočių. Ji, be kita ko, turės įvertinti ankstesnių komisijų, tyrusių galimą neteisėtą politinių ir interesų grupuočių poveikį teisėsaugos institucijoms, komercinių bankų priežiūros efektyvumą ir t.t., išvadas.
Tektų įvardyti kaltuosius
Taip pat komisija turės ištirti, kas yra atsakingas, kad Lietuvos bankas neįslaptino medžiagos, susijusios su banku „Snoras“, nustatyti ir įvardyti asmenis, kurie yra susiję arba kurie turėjo įtakos FNTT vadovų neteisėtam atleidimui, įvardyti asmenis, kurie galbūt neteisėtai pateikė poligrafo duomenis, kas ir kodėl nurodė, kurie asmenys turi būti tikrinami poligrafu, o kurie ne, kokią informaciją turėjo šalies vadovai dėl neva galimo V.Gailiaus ir V.Giržado suinteresuotumo netirti bylų, susijusių su konservatoriais ir jų rėmėjais. Taip pat nustatyti, ar atitinka tikrovę paskelbta informacija, kad generalinis prokuroras Darius Valys galbūt neteisėtai pateikė prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjams operatyvinę medžiagą dėl AB „Snoras“ banko veiklos.
Be to, komisijai formuluojama užduotis peržiūrėti teisinį reguliavimą ir nustatyti, ar reikia keisti įstatymus bei kitus teisės aktus siekiant išvengti piktnaudžiavimo valdžia, skiriant ir atleidžiant pareigūnus į aukštus postus bei priimant valstybei svarbius sprendimus, parengti teisės aktų pakeitimų projektus esant reikalui.
Keistos konservatorių kalbos
„Tarp tų 38 pasirašiusiųjų yra Seimo narių iš visų frakcijų. Tačiau tai nereiškia, kad komisija bus sudaryta arba kad jos išvados turės kokį nors poveikį. Ir anksčiau panašių komisijų būta, tačiau Seimas nenubalsavo už jų išvadas. Todėl specialiųjų struktūrų įtaka politikams ir politikų įtaka toms struktūroms kaip problema išlieka. Man susidaro įspūdis, kad pagrindinės partijos, kurios vienu ar kitu metu sudaro Seimo daugumą (turiu omenyje konservatorius ir socialdemokratus), nesuinteresuotos išnarplioti šito kamuolio. Man labai keistos konservatorių kalbos, kad komisijos sudarymas yra kerštas už Darbo partijos bylą. Juk Darbo partijos frakcijos nariai nedominuoja tarp 38 pasirašiusiųjų, rašant tekstą Darbo partijos nariai net nedalyvavo. Be to, reikia prisiminti 2006-uosius, kai buvo tvirtinamos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvados dėl VSD. Tada būtent konservatorių balsai nulėmė, kad būtų patvirtintos išvados“, - priminė P.Urbšys.
Siūlo tirti pačiam save
Pasak jo, vien įvardyti asmenis neužtenka. Svarbiausia taip pakeisti teisės aktus, kad specialiosios tarnybos neveiktų nekontroliuojamai.
„Man atrodo, kad partijos, nenorinčios, kad būtų viešai įvardyti asmenys, minėti V.Gailiaus kaip sudarantys neteisėtai veikiančią grupuotę, yra pažeidžiamos, todėl joms tyla ir yra patogi. Jei partijos yra laisvos ir nėra pažeidžiamos iš specialiųjų tarnybų, jos turėtų palaikyti siūlymą sudaryti laikinąją komisiją. Paskui komisija turėtų pasiūlyti taip keisti teisės aktus, kad būtų įkurta specialiąsias tarnybas kontroliuojančio nepriklausomo vyriausiojo inspektoriaus tarnyba. Kai kurie kolegos sako, kad visą skandalą turėtų tirti ne Seimo komisija, o Generalinė prokuratūra. Tačiau juk ir dėl jos vaidmens kyla daugybė klausimų. Argi nebūtų keista, kad generalinis prokuroras, kuriam Seimas pareiškė nepasitikėjimą, tirtų tas aplinkybes, į kurias ir jis pats įpainiotas?“ - klausė P.Urbšys.
Parlamentaro teigimu, tikėtina, kad įvardijus asmenis, sudarančius galbūt neteisėtai veikiančią V.Gailiaus minimą grupuotę, bus priimtas politinis sprendimas juos eliminuoti iš specialiųjų tarnybų.
Rašyti komentarą