Seimūnas siūlo receptą gimstamumui skatinti ir emigracijai stabdyti

Seimūnas siūlo receptą gimstamumui skatinti ir emigracijai stabdyti

Seimo narys Andrius Burba siūlo Seimui priimti rezoliucijos projektą "Dėl Lietuvos Respublikos demografinės padėties gerinimo ir emigracijos stabdymo".

Jo įregistruotame projekte numatytos priemonės, galinčios padėti spręsti emigracijos bei demografines problemas.

"Tai bėdos, kurioms šiandien privalome rodyti išskirtinį dėmesį. Priešingu atveju po metų mūsų nebebus nė trijų milijonų, o po dešimties galbūt suskaičiuosime vos du. Rezoliucija gimė po ilgų diskusijų su kolegomis, specialistais ir rinkėjais. Ne visi jai pritaria, bet aš asmeniškai esu tikras, jog siūlomi mokestiniai bei kiti pakeitimai padėtų sumažinti nepaliaujamą emigraciją, paskatintų gimstamumą, verslo kūrimą ir vystymą", - sako parlamentaras.

Jo teigimu, visų pirma būtina atsižvelgti į kitų Europos Sąjungos šalių praktiką ir parengti mokesčių įstatymų projektus, ypatingą dėmesį skiriant verslo sektoriui. Pasak A. Burbos, šiuo metu galiojantys teisės aktai neskatina nuosavo verslo kūrimosi, o dėl pernelyg didelių mokesčių gyventojai, užuot kūrę pridėtinę vertę Lietuvoje, išvyksta į užsienį.

"Todėl būtina keisti mokesčių politiką, apsunkinančią verslo sąlygas bei jo kūrimąsi. Tuomet žmonės patys dirbs čia, duos darbo kitiems, o ne emigruos. Visai realu, jog tokiu atveju į Lietuvą grįš tie, kurie šiandien to daryti neketina", - tvirtina A. Burba.

Seimo narys mano, jog lygiagrečiai reikia keisti dabartinę teisinę bazę, kuri įtvirtina neproporcingą ir neracionalų autorių, atlikėjų ir sportininkų pajamų apmokestinimą. "Toks apmokestinimas sąlygoja situaciją, kad minėta veikla dėl savo nepelningumo tampa labai nepopuliari. Dėl šios priežasties gabūs, talentingi, Lietuvą galintys garsinti asmenys neretai yra priversti užsiimti kita veikla ar net išvykti į užsienį, abiem atvejais dažniausiai prarasdami galimybę realizuoti savo gabumus",- sako A. Burba. Norėdamas pakeisti šią situaciją parlamentaras jau parengė ir užregistravo reikalingus įstatymų pakeitimo projektus.

Siekiant, kad į užsienio šalis beatodairiškai nesiveržtų jauni, ką tik universitetus baigę žmonės, A. Burba siūlo parengti švietimo sistemos pertvarkos gaires. Viena iš svarstytinų galimybių - asmenims, kurie siekia, kad jų studijos būtų kompensuojamos valstybės lėšomis, įvesti įpareigojimą po studijų nustatytą laiką pasilikti ir dirbti Lietuvoje arba grąžinti valstybei studijų kompensavimo išlaidas ir vykti dirbti į užsienį.

Siekiant skatinti gimstamumą, Seimo nario nuomone, reikėtų palikti galiojančią tvarką dėl motinystės (tėvystės) pašalpų dydžio. "Nuo šių metų liepos 1-osios jis bus sumažintas, tačiau jei norime paskatinti gimstamumą, siūlyčiau to nedaryti. Oponentams, kurie teigia, kad tokiu atveju vėl išvešės piktnaudžiavimai, turiu atsakymą: nustatykime, kad pašalpos dydis negali būti didesnis kaip 3 vidutiniai darbo užmokesčiai. Taip užkirsime kelią galimoms negerovėms, be to, toks dydis netaps nepakeliama našta valstybės biudžetui", - teigia A. Burba.

Kartu parlamentaras siūlo iki Pagalbinio apvaisinimo įstatymo priėmimo ir įsigaliojimo parengti teisės aktus, kurie nustatytų, kad šeimai, negalinčiai susilaukti vaiko natūraliu būdu, valstybė užtikrina visišką pirmo kūdikio gimdymo (nuo pagalbinio apvaisinimo iki kūdikio gimimo) išlaidų kompensavimą.

Dar vienas Seimo nario pasiūlymas - nustatyti mažesnį pensinį amžių motinoms (įmotėms), užauginusioms daugiau kaip 3 vaikus. A. Burbos nuomone, šis pensinis amžius turėtų būti nekintantis bei nepriklausantis nuo valdžios pasikeitimų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder