Šeimyninė ranga Seime
Šeimyninė ranga Seime

Sutuoktiniai, vaikai, draugai, partijos bičiuliai – tai kriterijai, pagal kuriuos dalis Seimo narių renkasi sau padėjėjus. Mokesčių mokėtojams šios politinio pasitikėjimo komandos išlaikymas kasmet kainuoja daugiau kaip 10 mln. eurų, o jos veiklos rezultatus vertina tik darbdaviais tapę politikai.

Seimo statutas numato, kad kadencijos laikotarpiu parlamentarams talkina asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojai – padėjėjai-sekretoriai, kurie padeda politikams vykdyti parlamentinę veiklą rengiant įstatymus, atliekant parlamentinę kontrolę, palaikant ryšius su rinkėjais. Kiekvienam Seimo nariui įsteigiamos trys padėjėjų pareigybės, bet gali būti ir daugiau pagalbininkų, jeigu jie įdarbinami ne visu, o puse ar ketvirtadaliu etato.

Parlamentarai, rinkdamiesi padėjėjus, turi visišką laisvę, nors šie, įdarbinti Seimo kanceliarijoje, tampa valstybės tarnautojais. Dėl šios priežasties politikų padėjėjais itin dažnai tampa į Seimą neišrinkti jų partijos bičiuliai ar politinei organizacijai nusipelnę asmenys, buvę kolegos, šeimos draugai. Kadencija po kadencijos kartojasi ir atvejai, kai Seimo nariai įdarbina vieni kitų šeimos narius, o kai kurių dabartinių parlamentarų komandose galima aptikti net dinastijų.

Šios kadencijos Seime, kaip ir anksčiau, parlamentarų padėjėjais neretai įdarbinami partijos bendražygių artimieji ar buvę kolegos. Ir ne po vieną, bet ištisomis šeimomis.

„Tokius faktus vertinčiau kaip nepotizmo – tam tikros formos korupcijos – pasireiškimus, kai žmonės įdarbinami ne pagal kompetenciją, bet dėl giminystės, draugystės, partinių ryšių. Būna situacijų, kai teigiama, jog tie giminės ar artimieji yra labai kompetentingi, puikūs specialistai. Tačiau demokratinėse valstybėse galioja atitinkami įstatymai, draudžiantys įdarbinti giminaičius net tuo atveju, jeigu jų kompetencija labai aukšta“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Vytauto Didžiojo universiteto docentas Bernaras Ivanovas.

Byla – ne kliūtis

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Gintautas Kindurys į pagalbą pasitelkė tris padėjėjus-sekretorius. Viena jų – jo partijos kolegos Seime Vytauto Rastenio žmona, Švenčionių rajono tarybos narė Vida Rastenienė. Dar 2013 metais šiai rajono politikei, ėjusiai savivaldybės administracijos direktorės pareigas, buvo iškelta byla. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai teigė nustatę, kad dėl jos neveiklumo savivaldybė patyrė didelę turtinę – daugiau kaip milijono litų (apie 327 tūkst. eurų) – žalą. Administracijos direktorė kaltinta, kad, būdama atsakinga už vandentiekio infrastruktūros plėtrą, neužtikrino vykdyto projekto kontrolės.

Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė G. Kindurys, jo duomenimis, pavasarį V. Rastenienės bylą turėtų nagrinėti aukštesnės instancijos teismas. „Esu įsitikinęs, nors gal negražu taip sakyti, kol teismai nesibaigė, kad tai keistas procesas – pirmos pakopos teismas, kiek žinau, ją išteisino, projektas yra užbaigtas, pretenzijų jį finansavusios institucijos neturi. Turiu tokios informacijos, todėl dėl padėjėjos gana ramiai jaučiuosi“, – kalbėjo parlamentaras.

Problemos jis neįžvelgia ir dėl to, kad įdarbino bendražygio sutuoktinę. „Visi esame kieno nors vyrai ar žmonos. Man ji nei asmeninė draugė, nei giminaitė, tačiau nuosekliai dirbame kartu nuo pat rinkimų. Bent kol kas net nekyla abejonių, kad jos veikloje galėtų būti kas nors negražaus“, – aiškino G. Kindurys.

Padėjėją, kurios veikla anksčiau buvo suabejota, pasirinko ir kitas LVŽS atstovas Seime Audrys Šimas, iki Seimo rinkimų turėjęs Biržų rajono savivaldybės tarybos nario mandatą. Jis į komandą pasikvietė šių metų pradžioje iš Biržų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pareigų šalių susitarimu pasitraukusią Eugeniją Prokopovičienę. Jos sprendimą tuo metu vertinęs savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža yra teigęs, kad Biržų vadovai E. Prokopovičienei „dažnai turėdavo pastabų dėl darbo ir požiūrio į jį“.

Įdarbina šeimomis

Šios kadencijos Seime, kaip ir anksčiau, parlamentarų padėjėjais neretai įdarbinami partijos bendražygių artimieji ar buvę kolegos. Ir ne po vieną, bet ištisomis šeimomis.

Anksčiau konservatorius, o dabar LVŽS frakcijos narys Egidijus Vareikis padėjėjais pasitelkė Bieliauskų šeimą. Jo komandoje – maisto technologas, Lukšinės kaimo kepyklos šeimininkas Marijonas Bieliauskas bei jo dukra pedagogė ir teisininkė Eugenija Bieliauskaitė. „Man jie reikalingi ne kaip šeima. Tiesiog abu atlieka savo misiją mano apygardoje Vilniaus rajone. M. Bieliauskas ilgą laiką buvo parlamentaro Kazimiero Uokos patarėju, turi reikiamą kvalifikaciją. E. Bieliauskaitė tvarko Trakų-Vievio apygardos reikalus. Dar planuoju jai pavesti tvarkyti ir informacinę sistemą“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino E. Vareikis.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) frakcijos narys Petras Gražulis padėjėjais yra įdarbinęs brolius – Egidijų ir Evaldą Viskontus. Egidijus Viskontas prieš tai buvo tuometinio parlamentaro Povilo Gylio padėjėju, o dar anksčiau talkino į šį Seimą nepatekusioms „Drąsos kelio“ frakcijai bei jos lyderei Neringai Venckienei. „Į tą istoriją nesigilinau. Pasikviečiau Egidijų Viskontą, o jis kaip specialistą man pasiūlė savo brolį. Evaldas Viskontas dirba mano apygardoje su feisbuku, jam skirtas ketvirtadalis etato“, – sakė P. Gražulis.

Bernaras Ivanovas: „Vadovaujamasi logika: šiandien prisigrobsiu, nes rytoj neaišku, ar tame poste būsiu. Tokioje sistemoje galioja principas „aš tau, tu – man“.“

Tėvas su dukra dirba ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos seniūnės, parlamentinės Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės Ritos Tamašunienės komandoje. Tai – LLRA-KŠS atstovas, Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys Marijanas Buinickas bei jo dukra Justyna Buinicka. Kitam Seimo LLRA-KŠS frakcijos atstovui Jaroslavui Narkevičiui talkina LLRA-KŠS atstovė iš Šalčininkų Danuta Jusel, o jos sūnus Viktoras Juselis dirba kito LLRA-KŠS nario – Zbignevo Jedinskio – komandoje.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) parlamentinės frakcijos nariui Arvydui Anušauskui padeda šios partijos narys, buvęs parlamentaras Algis Kazulėnas. Šio sūnus Tomas Kazulėnas, vadovaujantis Demokratinės politikos institutui, yra kito Seimo konservatoriaus – Manto Adomėno – padėjėjas.

LVŽS frakcijos nario Stasio Tumėno (anksčiau jis priklausė Šiaulių universiteto tarybai) padėjėja dirba jo frakcijos kolegos, buvusio Šiaulių universiteto senato nario Arūno Gumuliausko sutuoktinė pedagogė Aida Striaukaitė-Gumuliauskienė. Pats A. Gumuliauskas savo padėjėjais yra įdarbinęs į Seimą nepatekusį savo partijos kolegą, Šiaulių universiteto lektorių Egidijų Elijošių bei jo sūnų – to paties universiteto absolventą, Šiaulių „Aušros“ muziejaus ekspozicijų konsultantą Tautvydą Elijošių. Beje, E. Elijošius yra ir S. Tumėno padėjėjas.

Pagalba saviems

Seimo narys V. Rastenis, kurio žmona dirba pas G. Kindurį, savo padėjėja pasirinko LVŽS nario – Ignalinos rajono mero Henriko Šiaudinio dukrą Moniką Šiaudinytę.

Seimo LVŽS frakcijos narė Asta Kubilienė padėjėja įdarbino viešosios įmonės „Tėvystės centras“ vadovę Ievą Dapšauskę. Tai aktyvaus LVŽS rėmėjo Juozo Dapšausko, su šia politine jėga kandidatavusio ir pastaruosiuose Seimo, ir 2014 metais vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose, žmona.

Tarp LVŽS atstovaujančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos padėjėjų Seime – nesėkmingai su „valstiečiais“ parlamentaro mandato siekęs Arminas Mockevičius. Šis aktyvus kovotojas už blaivybę anksčiau savanoriavo A. Verygos vadovautoje Nacionalinėje tabako ir alkoholio kontrolės koalicijoje, yra išrinktas Sveikuolių sąjungos, kuriai vadovavo kitas Seimo „valstietis“ Dainius Kepenis, valdybos nariu.

Seimo socialdemokratės Ramintos Popovienės komandoje – tai pačiai partijai atstovaujančio Kauno rajono mero Valerijaus Makūno žmona Aurelija Makūnienė. Konservatoriui Pauliui Saudargui talkina buvusio Seimo nario, TS-LKD atstovo Justino Urbanavičiaus sesuo medikė Dovilė Urbanavičiūtė.

Su TT į Seimą patekęs žiniasklaidos kanalų savininkas Kęstutis Pūkas vienu iš savo padėjėjų pasirinko jo vadovautoje televizijoje laidas vedusį Karolį Bruderį, anksčiau vadintą skandalingojo politiko Vytauto Šustausko dešiniąja ranka, o paskui patarinėjusį net keliems Kauno merams.

Savarankiškai į Seimą patekusio LVŽS frakcijos nario Dariaus Kaminsko vienas padėjėjų – buvusios Kėdainių rajono merės pareigas ėjusios Nijolės Naujokienės žentas Paulius Aukštikalnis. D. Kaminskas ir N. Naujokienė anksčiau buvo Darbo partijos nariai, abu dirbo Kėdainių rajono taryboje.

Tarp Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės, LVŽS frakcijos narės Agnės Širinskienės padėjėjų – aktyvi jos idėjų skleidėja Laisvos visuomenės instituto direktorė Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Ji buvo viena iš praėjusių metų rudenį organizuotos akcijos, kuria politikai spausti paremti dalies medikų ir visuomenės kritikuojamą konservatyvų Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, organizatorių. Jį vėliau vetavo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kainuoja milijonus

Politologo B. Ivanovo teigimu, jo visai nestebina, kad iki šiol dalis politikų Seimo nario mandatą vertina kaip galimybę pasinaudoti valstybės pinigais. „Vadovaujamasi logika: šiandien prisigrobsiu, nes rytoj neaišku, ar tame poste būsiu. Tokioje sistemoje galioja principas „aš tau, tu – man“, todėl politikai įdarbina vieni kitų artimuosius ir tarsi nepažeidžia įstatymų, bet kelia rimtų klausimų dėl interesų. Kol visuomenė rimtai nesukils, tol situacija nepasikeis“, – įsitikinęs jis.

Šiuo metu Seime parlamentarams talkina beveik 500 padėjėjų, dalis jų dirba puse ar ketvirčiu etato. Neatskaičius mokesčių, viso padėjėjo-sekretoriaus etato atlyginimas siekia 678 eurus. Per metus šiai komandai išlaikyti valstybė išleidžia daugiau kaip 10 mln. eurų, per vieną Seimo kadenciją – daugiau kaip 40 mln. eurų.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder