Siūloma labiau kontroliuoti žmonių palaikų išvežimą į užsienį kremuoti

Siūloma labiau kontroliuoti žmonių palaikų išvežimą į užsienį kremuoti

Žmonių palaikų laidojimo įstatyme siūloma nustatyti, kad žmonių palaikai į užsienį kremuoti gali būti vežami tik pagal išduotą privalomą leidimą ir tik specialiomis transporto priemonėmis.

Tai numatančią įstatymo pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narė Virginija Baltraitienė.

Pagal projektą, "žmogaus palaikai kremuoti į užsienio valstybes vežami tik gavus Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytą leidimą vežti žmogaus palaikus ir tik nustatytus specialius reikalavimus atitinkančiomis transporto priemonėmis".

Šiuo metu Žmonių palaikų laidojimo įstatyme palaikų išvežimo į užsienį tvarka nereglamentuojama.

"Palaikų išvežimas į užsienį turi būti aiškiau reglamentuotas, tokio reglamentavimo pagrindinis tikslas - palaikų transportavimo kontrolė. Priešingu atveju, nelegalus žmonių palaikų transportavimas kremuoti pažeis valstybės ir artimųjų giminaičių interesus", - sako projektą teikiančios Seimo narės V. Baltraitienė, Vida Marija Čigriejienė ir Dangutė Mikutienė.

Pasak jų, problemos aktualumą parodo faktas, kad, Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis (šiam centrui pavesta išduoti leidimus išvežti palaikus į užsienį respublikiniu lygiu), per metus išduodama vos po vieną leidimą išvežti žmonių palaikus iš Lietuvos.

"Tai yra nepateisinama, nes kalbame apie labai jautrų klausimą -žmogaus palaikų kremavimą, kuris susijęs ne tik su etika, taip pat ir veiklos skaidrumu. Nepateisinama, kai žmogaus palaikai vežami bet kaip, netgi vykdant nelegalią veiklą bei nemokant mokesčių, siekiant, kad būtų kuo pigiau ir tuo paminant pagarbos mirusiam žmogui principus. Taigi, siekiant užkirsti kelią galimoms neteisėtoms veikoms, būtina didinti žmogaus palaikų išvežimo į užsienį kontrolę", - mano projekto iniciatoriai.

Šiuo metu nėra nustatyta specialių reikalavimų transporto priemonėms, kuriomis vežami palaikai kremuoti į užsienį.

"Kai netvarkomi oficialūs dokumentai, nėra kreipiamasi į Kauno visuomenės sveikatos centrą specialaus leidimo, vežama bet kokiu (o ne specialiu) transportu, Lietuvoje veikiančios įmonės negali konkuruoti su nelegalia veikla užsiimančiomis įmonėmis, nesurenkami mokesčiai, sudėtinga pasienio kontrolė", - sako V. Baltraitienė.

Siekiant pasirengti įstatymo pataisos įgyvendinimui, siūloma jos įsigaliojimą numatyti nuo 2015 m. sausio 1 d.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder