Teismas: rinkimų rezultatai Šilutės rajono savivaldybėje pagrįstai pripažinti negaliojančiais

Teismas: rinkimų rezultatai Šilutės rajono savivaldybėje pagrįstai pripažinti negaliojančiais

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pripažino, jog Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pagrįstai pripažino savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus Šilutės rajono savivaldybėje negaliojančiais, o pareiškėjų - V. L. ir partijos Tvarka ir teisingumas - skundą atmetė.

Teismas pažymėjo, jog priimdama ginčijamą sprendimą VRK rėmėsi Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatomis, įtvirtinančiomis balsavimo slaptumo svarbą, draudimą papirkti rinkėjus bei VRK teisę pripažinti rinkimų rezultatus negaliojančiais, taip pat vadovavosi Konstitucinio Teismo išvadomis.

Teismas nurodė, jog VRK darbo grupė, kurios pažyma remtasi priimant ginčijamą sprendimą, nustatė tris Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų grupes rinkimų į Šilutės rajono savivaldybės tarybą metu - įtariamus 7 asmenų balsų pirkimus; galėjusius būti pakeistais iki 429 biuletenių balsuojant iš anksto ir keliasdešimt biuletenių, kurie užpildyti ir juose pasikartojantys kandidatų pirmumo balsai nurodyti panašia rašymo priemone, panašiu raštu.

LVAT nuomone, draudimą papirkti rinkėjus ar rinkimų teisę turinčius asmenis įtvirtinančios Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatos pažeidimų mastas buvo pakankamas konstatuoti šiurkštų šios įstatymo normos pažeidimą. Teismas atkreipė dėmesį, jog iš balsavimo rezultatų vienmandatės apygardos rinkimų apylinkėse matyti, kad galimai pakeistų biuletenių mastas galėjo turėti įtakos kandidatų, esančių antroje ir trečioje vietose, pozicijas ir lemti, kas pateks į antrą rinkimų turą. Be to, balsavimo rezultatai daugiamandatės apygardos rinkimų apylinkėse taip pat rodo, kad nustatytas galimai pakeistų biuletenių mastas galėjo daryti įtaką ir mandatų paskirstymo skaičiui tarp politinių partijų.

VRK darbo grupė rado 74 rinkimų biuletenius su panašiais reitingo skaičiais, o dalis reitingo skaičių galimai rašyti panašiu šriftu.

Penktadienį baigiasi terminas pateikti prašymus VRK registruotis savarankišku politinės kampanijos birželio 21 d. vyksiantiems pakartotiniams Šilutės rajono savivaldybės tarybos rinkimams dalyviu, primena ELTA.

Politinės kampanijos dalyviais VRK kol kas užsiregistravo vos keturios politinės partijos. Varžytis dėl šios savivaldybės tarybos narių mandatų ir mero posto iki kovo 31 d. užsiregistravo Liberalų sąjūdis, Socialdemokratų partija, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Darbo partija.

Užsiregistravęs politinės kampanijos dalyvis turi teisę rinkti aukas.

Kandidatus ar kandidatų sąrašus gali kelti politinės partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai, o kandidatu į tarybos narius - merus galima išsikelti ir pačiam. Kelti kandidatus, jų sąrašus ar pačiam keltis kandidatu galima tik prieš tai užsiregistravus savarankišku politinės kampanijos dalyviu. Tokių dalyvių registracija, prasidėjusi kovo 21 d., baigsis balandžio 3 d. Užsiregistravusios partijos galės kelti kandidatų sąrašus ar kandidatus į merus Šilutės rajono savivaldybėje.

Balandžio 3 d. baigsis ir visuomeninių rinkimų komitetų registravimo terminas. Iki kovo 31 d. VRK savivaldos rinkimams užregistravo vienintelį komitetą - "Šilutės garažus".

Nuo kovo 28 d. iki balandžio 17 d. VRK iš politinių partijų priiminės pareiškinius dokumentus. Kai jie bus užregistruoti, partijos galės kreiptis į savivaldybės rinkimų komisiją ir pateikti kandidatų sąrašus bei kandidatų pareiškinius dokumentus ir gauti parašų rinkimo lapus paremti kandidatų iškėlimą. Iki kovo 31 d. pareiškinius dokumentus pateikė keturios anksčiau minėtos partijos.

Visi keliami kandidatų sąrašai ir kandidatai bus užregistruoti tik po to, kai sulauks pakankamo rinkėjų palaikymo. Kiekvienam atskirai keliamam kandidatui ar jų sąrašui Šilutės rajone reikės surinkti 310 rinkėjų parašų. Rinkėjų parašų rinkimo lapus iki gegužės 12 d. privalu bus grąžinti savivaldybės rinkimų komisijai. VRK duomenimis, šioje savivaldybėje yra beveik 39 tūkst. rinkėjų. Užregistruotus kandidatus ir jų sąrašus VRK paskelbs iki gegužės 22 d.

Kovo 25 d. VRK sudarė naują šios savivaldybės rinkimų komisiją, kurios pirmininku patvirtino Vytautą Žiogą (Liberalų sąjūdis).

Birželio 21 d. Šilutėje bus renkami 25 savivaldybės tarybos nariai, įskaitant merą. Jei meras nebus išrinktas iš pirmo karto, pakartotinis balsavimas vyks po dviejų savaičių, liepos 5 d., kai varžysis du daugiausia rinkėjų balsų surinkę kandidatai. Norintys balsuoti iš anksto (savivaldybės pastate) rinkėjai tai galės padaryti birželio 17-19 dienomis, specialiuose paštuose - birželio 17-20 dienomis, namuose - birželio 19-20 dienomis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder