Vyriausybei pristatyti Komisijos pasiūlymai dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo

Vyriausybei pristatyti Komisijos pasiūlymai dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo

Šiandien Ministrų kabineto nariai pasitarime išklausė Vyriausybės sudarytos komisijos žalos, padarytos Lietuvos Respublikai 1940 – 1991 metais buvusios TSRS ir 1991 – 1993 metais – Rusijos Federacijos kariuomenės, atlyginimo derybinėms nuostatoms ir veiksmų planui parengti, pateiktus pasiūlymus bei nusprendė pratęsti Komisijos veiklą.

Komisijos pirmininkė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė pristatė derybines nuostatas ir veiksmų planą, kaip būtų galima siekti atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

Savo išvadose komisija siūlo inicijuoti ir skatinti tarptautinį bendradarbiavimą SSRS okupacinio režimo nusikaltimų tyrimo ir žalos įvertinimo klausimais, perkeliant jį iš dvišalio (Lietuvos – Rusijos) į daugiašalį (Europos Sąjungos – Rusijos) formatą. Tokią pačią nuomonę šiandien ryte interviu Lietuvos radijui išsakė ir premjeras Andrius Kubilius. Vyriausybės vadovo nuomone, būtina siekti, „kad dialogas dėl okupacijos žalos atlyginimo tarp Lietuvos ir Rusijos nebūtų vien tiktai Lietuvos ir Rusijos reikalas, bet tai vis labiau virstų ir Europos Sąjungos ir Rusijos dialogo viena iš sudėtinių dalių“.

Komisija siūlo užtikrinti nemokamos teisinės pagalbos nukentėjusiems nu SSRS okupacijos asmenims teikimą. Taip pat siūloma pasitelkti užsienio ekspertus, parengti baigiamąją SSRS okupacinės žalos Lietuvoje apimčių studiją ir ją publikuoti lietuvių ir užsienio kalbomis. Rekomenduojama Vilniuje surengti tarptautinį mokslo atstovų – specialistų seminarą Baltijos šalių sovietinės okupacijos raidos ir pasekmių tema, į jį pakviečiant ir Rusijos mokslininkus.

Darbą tęsianti Komisija koordinuos pateiktų pasiūlymų įgyvendinimą, rengs ir teiks Vyriausybei bei kitoms valstybės institucijoms kitus su SSRS okupacijos žalos atlyginimu susijusius pasiūlymus.

Komisijoje dirbo ir Užsienio reikalų, Teisingumo ir Kultūros ministerijų, Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Lietuvos istorijos instituto, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti atstovai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder