Žaliųjų kišenėje

Žaliųjų kišenėje

Vadinamoji profesionalų Vyriausybė pradėjo skaičiuoti antruosius savo darbo metus. Metinių proga Sauliaus Skvernelio Ministrų kabinetas išgirdo labai mažai kritikos, nors ir nusipelnė jos. O priežastis labai paprasta - aršiausi kritikai, nebijantys rėžti tiesos į akis, yra privilioti dirbti į Vyriausybę ar ministerijas. Negi dabar kritikuos patys save ir kolegas?

Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui visuomeniniais pagrindais patarinėja prof. Algis Krupavičius, kitą profesorių Romą Lazutką pasisamdė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, dar vienas profesorius Boguslavas Gruževskis patarinėja ministrui pirmininkui S.Skverneliui. Politikams dirba žinomi žurnalistai, todėl viešojoje erdvėje mažai kritikos „profesionalų“ Vyriausybės atžvilgiu. Kritika nutildyta postais.

Politologas, Mykolo Romerio universiteto doc. dr. Vytautas Dumbliauskas - vienas iš politikų dar nenusamdytų politologų, todėl aštrių žodžių dabartinei Vyriausybei negaili.

„Ta profesionalų Vyriausybė - eilinė Seimo valstiečių demagogija, nes demokratiniame pasaulyje yra priimta, kad ministrais dirba politikai. O Ramūnas Karbauskis perrašinėja politikos mokslus. Aišku, iš viso to išeis šnipštas. Teisybę kalbant, politikos moksle yra terminas ne profesionalų, o „technokratų“ Vyriausybė. Kai Parlamente nesusiformuoja dauguma ir negalima paskirti tikros politikų Vyriausybės, tada ministrais skiriami tos srities specialistai, tačiau tokia Vyriausybė dirba tik laikinai, kol situacija normalizuojasi ar baigiasi krizė, o tada juos pakeičia ministrai. O tai, kas dabar vyksta Lietuvoje, yra net juokinga. Valstiečiai žadėjo „profesionalų“ Vyriausybę tik todėl, kad rinkėjams labai nepatinka, kai ministrais dirba politikai. Valstiečių visa rinkimų kampanija taip buvo sustyguota, kalbėjo tai, ką žmonės nori girdėti. Pavyzdžiui, teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Kokia ji profesionalė? Gal kaip teisininkė ji ir yra gera, tačiau ministras turi būti partijos narys, kad būtų didesnė atsakomybė“, - kalbėjo V.Dumbliauskas.

Politologas pastebėjo tendenciją, kad dabartinėje Vyriausybėje dirba daug žmonių, kurie anksčiau nevengdavo politikų kritikuoti.

„Tačiau nemanau, jog jie specialiai nusamdyti tam, kad būtų užčiaupta kritika. Pavyzdžiui, Amerikoje patarėjais labai dažnai dirba universitetų profesoriai, kurie, baigę kadenciją, vėl grįžta į universitetus. Štai R.Lazutka yra vienas geriausių socialinių reikalų specialistų Lietuvoje. Jis oponuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutui, vis kalančiam į galvas, kad pas mus per daug mokesčių. Kaip valstybė gali gyventi be mokesčių? Tai R.Lazutka tam oponuoja ir jo paėmimas į ministeriją yra labai geras dalykas. Aišku, jei jo nuomonės yra paisoma“, - dėstė V.Dumbliauskas.

Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis irgi negaili kritikos dabartinei Vyriausybei.

Valstiečių įvardytas terminas „profesionalai“ labai suvulgarina šį žodį. Kalbėti apie profesionalus neverta, nes jei tikrai dirbtų profesionalai, jie nesukurtų tokių problemų, kokias sukuria, ir dar išspręstų problemas, buvusias iki jų. Deja, jie kuria problemas, o profesionalai taip nesielgia. Taip, į komandą yra paimta ir profesionalų. Profesoriai tikrai yra reikalingi, nes padeda stebėti situaciją, analizuoti. Tačiau ar politikai įsiklauso į tai, kas jiems sakoma? Turbūt ne, nes priešingu atveju būtų išvengta daugybės klaidų. Gali būti, kad dideli kritikai į komandą priimti tam, kad nebekritikuotų. XX amžiuje būta valstybių, kurių vadovai taip atrinkdavo ministrus ar aukštus valdininkus“, - priminė L.Bielinis.

Prof. R.Lazutka tvirtina nemanantis, jog buvo nusamdytas tam, kad jam būtų užčiaupta burna, nors ir prisipažįsta, jog dabar jo burna ir yra užčiaupta.

„Negalvoju, kad dėl to pasikvietė. Dėl to tikrai nebūčiau ėjęs. Tačiau rinkimų pažadai buvo patrauklūs daug kam, todėl žmonės už juos balsavo, buvo patrauklūs ir man, todėl sutikau. Be to, ministras buvo pažįstamas, mano buvęs studentas, todėl žinau jį kaip labai sąžiningą, atsidavusį socialiniams reikalams. O kritikuoti dabar Vyriausybės darbą, reikia pripažinti, nebūtų gerai. Vis tiek laikoma, kad tai yra komanda, tad kritikuoti būtų tas pats, kas iš šeimos nešti nešvarius baltinius. Jei nepatinka - išsiskiri ir tik tada „varai“ ant žmonos“, - sakė R.Lazutka.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder