Bendrijų problemoms narplioti trūksta rankų

Bendrijų problemoms narplioti trūksta rankų

Kone kasdien pasigirsta vis naujų daugiabučių namų savininkų bendrijose (DNSB) verdančias intrigas atskleidžiančių istorijų. Jų herojai - gyventojai, administratoriai, pirmininkai ar buhalteriai - vienas už kitą ryškesnį ir išmoningesni. Tie, kuriems tenka susidurti su sunkumais piktinasi, jog bendrijų veiklą kontroliuoti turinti miesto savivaldybė to nedaro.

Tuo metu atsakingi savivaldybės specialistai tikina, jog skundų yra tiek daug, jog išnagrinėti jiems trūksta pajėgų.

Neaišku, kas neteisūs

Apsistumdymu su Nagliu Puteikiu ir neteisėtai kieme įrengtomis automobilių stovėjimo vietomis su specialiais užraktais išgarsėjusi I. Simonaitytės g. 34 name įsikūrusios DNSB "Goda" pirmininkė Gražina Korsakė dalies namo gyventojų nemalonę užsitraukė po to, kai paaiškėjo, jog Juridinių asmenų registre ji nėra įregistruota kaip įgaliota bendrijos atstovė. Gyventojai stebėjosi, kodėl bendrijai vadovaujanti moteris gauna atlyginimą, priiminėja gyventojams svarbius sprendimus, užsako darbus, disponuoja bendrijos pinigais. Pirmininkės piniginę veiklą buvo sustabdę net keli bankai.

Pati G. Korsakė "Vakarų ekspresą" tikino, jog vadovaujasi įstatymais, visi reikalai vyksta teisėtai, o jei kam nors kažkas yra neaišku, tuomet reikėtų kreiptis į savivaldybę ar kitas institucijas. Dalies gyventojų kaltinimus ji vadino šmeižtu.

Pagelbėti išsiaiškinti situaciją bandė ir Klaipėdos savivaldybės administracijos Būtų ir energetikos poskyrio specialistai. Pasak vyriausiosios specialistės Dianos Gerasimovienės, bendrijoje "Goda" susidarė dviprasmiška situacija. Išnagrinėjus dokumentus paaiškėjo, jog su namo administratore G. Korsake buvo sudaryta darbo sutartis, yra susirinkimų protokolai ir panašūs dokumentai, todėl pirmininkė yra teisėta. Tiesa, Juridinių asmenų registre ji nėra įregistruota kaip bendrijos įgaliotas atstovas, todėl D. Gerasimovienė tikino išsiuntusi rekomendaciją šį veiksmą atlikti.

Iniciatyvine grupe pasivadinusi dalis I. Simonaitytės g. 34 namo gyventojų prieš porą savaičių bandė organizuoti susirinkimą, tačiau jiems nepasisekė. Į jį nesusirinko reikiamas skaičius būtų savininkų. Susirinkimo metu imta kalbėti, jog pirmininkė G. Korsakė prieš pat susirinkimą vaikščiojo po butus ir įspėjo, kad joks susirinkimas nėra rengiamas, o iniciatyvinė grupė nėra niekaip susijusi su valdymo organais. Susirinkusi nedidelė dalis gyventojų piktinosi dar ir dėl to, jog į susirinkimą neatvyko ir kviestas savivaldybės atstovas.

"Taip, tokį prašymą buvome gavę, tačiau į susirinkimą nevykome, nes dar prieš jį gavome bendrijos valdybos raštą ir 50-ies gyventojų parašus, kuriais jie patvirtina, jog iniciatyvinei grupei nepriklauso ir naujų valdymo organų anksčiau laiko rinkti nenori. Išklausius abi puses susidaro gana dviprasmiška nuomonė. Sunku atskirti, kas yra neteisus", - pasakojo D. Gerasimovienė.

Nespėja nagrinėti

Būtų ir energetikos poskyrio vyriausioji specialistė tikino, jog raštas nebuvo vienintelė priežastis, kodėl savivaldybės atstovai į susirinkimą neatvyko. Specialistams esą neužtenka nei laiko, nei jėgų atsiliepti į visus prašymus. Be to, gyventojų susirinkimai dažniausiai vyksta jau pasibaigus darbo valandoms.

"Po bendrijų įstatymo pasikeitimo praėjusių metų liepą savivaldybės turi vykdyti bendrijų priežiūrą ir kontrolę. Nuo to laiko, kai įstatymo pokyčiai buvo paviešinti, įvairūs skundai į mūsų skyrių plūsta masiškai. Nespėjama visų nagrinėti ir į juos atsakinėti. Ažiotažas yra iš tikrųjų labai didelis. Iki tol sulaukdavome įvairių nusiskundimų, ne tik bendrijų pirmininkų, bet ir administratorių ar namų valdų atžvilgiu. Dabar dažniausiai užverčiama skundais būtent dėl bendrijų reikalų. Kol kas kontrolės funkcija mūsų skyriui nėra perduota, todėl gyventojams galime padėti tik rekomendacinio pobūdžio patarimais", - pasakojo D. Gerasimovienė.


Savivaldybės atstovė pasakojo vien nuo praėjusių metų spalio 1 d. iki gruodžio pabaigos gavusi 80 raštų. Atsakymai pateikti į 38. Beje, įdomus faktas - 26 raštai savivaldybę pasiekė būtent iš DNSB "Goda".

Gaunama skundų iš įvairių pusių - skundžiasi ne tik gyventojai, bet ir patys pirmininkai, kiti valdymo organų nariai, buvę vadovai ir panašiai. Būtent todėl į kiekvieną situaciją D. Gerasimovienė teigė žvelgianti atsargiai: "Niekada negali žinoti, kokiais tikslais skundžiamasi. Būna daug atvejų, kai skundžiasi buvę nušalinti vadovai arba gyventojai, norintys nuversti pirmininką ir patys juo tapti. Intrigų tikrai netrūksta. Dalis skundų nepasitvirtina."

Dažniausiai skundžiamasi, jog bendrijos pirmininkas neorganizuoja ataskaitinių susirinkimų, nekeičia įstatų, neatsako į teisėtus prašymus gauti dokumentus ir panašiai.

"Viename rašte dažnai puikuojasi apie 20 skundo punktų. Mūsų skyrius fiziškai nepajėgia jų išnagrinėti", - sakė D. Gerasimovienė.

Tenka dalintis patirtimi

Kai savivaldybės specialistai gyventojams į pagalbą nespėja, patarti skuba su panašiomis situacijomis jau susidūrę asmenys.

Šiandieninė 19 namų vienijančios bendrijos "Bandužiai" pirmininkė ir apygardos seniūnaitė Ligita Girskienė per porą metų pasisėmė neįkainojamos patirties. Į jokius jų klausimus ar prašymus nereaguodavęs buvęs bendrijos pirmininkas Algirdas Paleckis iš bendrijos pirmininko vietos su dideliu trenksmu buvo išguitas tik teismų pagalba. Tiesa, net ir tai, kad pastarasis žmogus nebėra bendrijos vadovas, visų problemų nebaigė - besitęsiantys teismai ir tyrimai, sunaikinti kietieji kompiuterių diskai su svarbiausia finansine ir kitokia bendrijos dokumentacija, neva savavališkai skaičiuoti ir dalinti gyventojų pinigai bei kitokie vargai vis dar tebeperesekioja bendrijos gyventojus ir naująją pirmininkę it nemalonaus kvapo šleifas.

"A. Paleckio veiklą tyrė ekonominė policija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, prokuratūra, Teismo ekspertizės centras. Tyrimų rezultatai buvo skirtingi, kiek gyventojai iš tikro patyrė nuostolių tektų aiškintis teisme. Svarstome, ar verta vėl užsukti teismų maratoną, mat neturime nei jėgų, nei lėšų. Juk teismo procesai bendrijai atsieina brangiai. Galima pasidžiaugti tik tuo, jog reikalai bendrijoje stumiasi į priekį, buvęs pirmininkas prie mūsų nebepristoja. Su valdyba sutariame puikiai, buvau išrinkta antrai kadencijai", - pasakojo L. Girskienė.

Moters teigimu į ją ne tik kaip į didžiausios Klaipėdos bendrijos pirmininkę, bet ir kaip į seniūnaitę dažnai kreipiasi kitų bendrijų gyventojai. L. Girskienė pripažino, jog nors uostamiestyje yra tikrai puikiai besitvarkančių bendrijų, tačiau problematiškų yra ne ką mažiau.

"Norėtųsi daugiau pagalbos iš savivaldybės. Padėtų konsultacijos, patarimai, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Taip pat specialistai galėtų rasti laiko bent kartais atvykti į gyventojų organizuojamus susitikimus. Suprantu, kad jie vyksta jau po darbo, tačiau kitaip gyventojai susirinkti negali. O patiems gyventojams patarčiau nelaukti, kol kažkas bus padaryta už juos. Čia kaip su užsnigtais takais - vietoje bambėjimo, kad niekas nenukasa, patys paimkite kastuvą į rankas. Reikia būti savo turto šeimininkais. Patys turime juo rūpintis. Domėkitės, dalyvaukite, bendraukite su kaimynais. Viskas jūsų rankose", - patarė L. Girskienė.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder