Skvere prie Klaipėdos g. esančio knygyno siūloma pastatyti skulptūrinę kompoziciją „Amber O“ su stiklo kubu „Kubo magija“. Kūrinio autorius – skulptorius Vytautas Karčiauskas (kubo grafika – Laura Potet).
2,46 m aukščio kompozicija 2012 metais buvo pagaminta iš plieno, inkrustuoto gintaru (panaudota apie 3,6 kg gintaro), viduje įmontuotas LED apšvietimas. 3,2 m. diametro skulptūrą įrėminantis kubas būtų pagamintas iš grūdinto stiklo. Pasiūlyta išgraviruoti dvi kubo kraštines, suteikiant baltų simbolikos tematiką bei trumpus tekstus su krašto istorijos įvykiais.
Kubo prireikė dėl to, kad sumanyta skulptūrą eksponuoti lauke, nors svarstomi ir kiti variantai: nekurti stiklinio sarkofago ir demonstruoti pačią, gintaru inkrustuotą skulptūrą uždaroje erdvėje (pavyzdžiui, Gargždų kultūros centre arba arba Klaipėdos rajono savivaldybės laiptinės hole).
Portalui lzinios.lt Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas sakė, kad nieko dar nėra nuspręsta: tiesiog merija kitų metų biudžete yra rezervavusi 50 tūkst. eurų meniniam akcentui, skirtam Valstybės atkūrimo 100-mečiui, sukurti ir pastatyti.
„Bus diskusijų dėl V. Karčiausko skulptūros. Ji pati kainuotų apie 14 tūkst. eurų be mokesčių, o jei pirkti su stikliniu sarkofagu – apie 48 tūkst. eurų. Yra daug klausimų. Pirma, jei kompoziciją nutariame statyti lauke, ar nebus prašauta pro šalį? Nes visi žinome mūsų pajūrio klimatines sąlygas, stiklas greitai apsineštų dulkėmis, šalia yra labai judri Klaipėdos gatvė, o gal nuo drėgmės, oro temperatūros kaitos ir pati plieninė skulptūra imtų žaliuoti ir panašiai“, – sakė jis.
Esą neatmetama ir galimybė, jei V. Karčiausko siūlymui Taryboje nebus pritarta, skelbti atvirą idėjų konkursą.
„Galima ir neprisirišti prie 2018 metų, o vėliau pastatyti valstybingumo šimtmečiui skirtą meninį akcentą Gargždų viešojoje erdvėje. Minčių kelia ir faktas, kad V. Karčiausko skulptūra jau buvo eksponuojama 2012 metais Lietuvos paviljone pasaulinėje parodoje „EXPO 2012 YEOSU“ Pietų Korėjoje. Galbūt Gargždams reikėtų kažko naujo, nematyto, specialiai sukurto“, – mintimis dalijosi S. Karbauskas.
Rašyti komentarą