Kam politikui pinigai

Kam politikui pinigai

Seimui patvirtinus naują Vietos savivaldos įstatymo pataisą savivaldybių tarybos privalo iki spalio 1-osios sukurti ir patvirtini tvarkas, pagal kurias į municipalinę valdžią išrinktiems politikams reikės įrodyti, jog iš mokesčių mokėtojų gaunami pinigai leidžiami pagal paskirtį, tačiau kaip reglamentuoti sistemą, - dar sukamos galvos.

Mažiau rūpesčių turi tų savivaldybių politikai, kur vadinamieji vokeliai yra ploni ir išmokos siekia kelis šimtus litų.

Klaipėdoje miesto Tarybos nariai kas mėnesį gauna po 700 litų, nors ši suma, remiantis atlikta anonimine apklausa, esą yra per didelė.

Tad Tarybos nuolatinė komisija reglamentui rengti bei koreguoti jau šią savaitę ketina surengti posėdį ir bandyti sukurti teisės aktus atitinkančią naują tvarką. Neatmestina, kad ir pats išmokos dydis politikams gali būti sumažintas.

Oficialiai "vokelių" neima uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius, jo pavaduotojas Benas Šimkus, Rimantas Cibauskas ir Tarybos konservatorių frakcija. Tiesa, jos narys Kęstutis Gabšys neseniai pareiškė, kad norėtų gauti išmoką. Esą tai lėmė teisės aktų korekcijos.

Pirktų kompiuterius

Tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis "Vakarų ekspresui" teigė, kad naujas mechanizmas turėtų būti kuo paprastesnis.

"Pavyzdžiui, kiek man pavyko išsiaiškinti, Kretingos rajono tarybos nariai gauna 150 litų per mėnesį kuro sąnaudoms kompensuoti. Mūsų atveju taip pat reikėtų apibrėžti, kad už kurą, mokamą automobilių stovėjimą, telefono, interneto išlaidas gal nereikėtų deklaruoti. Taip būtų mažiau apkraunama savivaldybės administracijos buhalterija", - svarstė jis.

Manau, kad politikai už tuos išmokoms skirtus pinigus galėtų nusipirkti ir nešiojamuosius kompiuterius. Dabartiniai, kuriais naudojamasi jau antrą kadenciją, labai susidėvėję. Tad būtų protinga nenaudoti papildomų biudžeto lėšų ir kompiuterius įsigyti iš tų "vokelių"

Vidmantas PLEČKAITIS, Klaipėdos miesto tarybos sekretorius

Vienas variantų - Tarybos narių prievolė viešai atsiskaityti, kur panaudoti pinigai, kas ketvirtį ar kas pusmetį.

"Būtų atsiskaitoma už tai, ko nereikėjo deklaruoti. Taip pat manau, kad politikai už tuos išmokoms skirtus pinigus galėtų nusipirkti ir nešiojamuosius kompiuterius. Dabartiniai, kuriais naudojamasi jau antrą kadenciją, labai susidėvėję. Tad būtų protinga nenaudoti papildomų biudžeto lėšų ir kompiuterius įsigyti iš tų "vokelių", - mintimis dalijosi politikas.

Jis pripažino, kad naujosios įstatymo pataisos yra "žalios". Esą centrinė valdžia savivaldybėms vėl numetė reikalavimus, o kaip juos įgyvendinti, - jau vietos politikų reikalas.

"Seimui ar Vyriausybei lengva sukurti vieną sakinį, o patį veikimo mechanizmą kurpti reikia mums. Čia - tas pats, kaip ir su atliekų deklaravimu. Teismas nusprendė, kad būtina sudaryti gyventojams sąlygas deklaruoti sukauptas atliekas, o kaip tai įgyvendinti, - nepasakė. Anksčiau būdavo įstatymų išaiškinimai, o dabar tuo niekas neužsiima", - konstatavo Tarybos sekretorius.


Sumą mažintų

Miesto tarybos Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas teigė, kad kas mėnesį Tarybos nariui užtektų gauti ir 200 litų išmoką.

"Sąvaržėlėms ir popieriui užtektų... Manau, kad niekas realiai su Tarybos nario susijusiai veiklai tų 700 litų neišleidžia. Jei būtų skiriami 200 litų, net nereikėtų atsiskaitinėti, o įrodyti, kad pagrįstai išleisti 700 litų, kai kam gali būti problema", - dėstė buvęs uostamiesčio meras.

Išties sunku paaiškinti, ar su Tarybos nario veikla susijusios išlaidos pagrįstai kompensuojamos, pavyzdžiui, Lilijai Pupinytei, kuri dirba ir gyvena Londone.

Manau, kad niekas realiai su Tarybos nario susijusiai veiklai tų 700 litų neišleidžia. Jei būtų skiriami 200 litų, net nereikėtų atsiskaitinėti, o įrodyti, kad pagrįstai išleisti 700 litų, kai kam gali būti problema

Eugenijus GENTVILAS, Klaipėdos miesto tarybos narys

Kalbama, kad yra ir tokių Tarybos narių, kurie gyvenamąją vietą deklaravo Klaipėdoje, tačiau gyvena rajone, dėl to esą jie daug važinėja "susitikinėti" su rinkėjais.

Vieno aršiausių Tarybos valdančiosios daugumos kritikų konservatoriaus Naglio Puteikio manymu, dėl atsiskaitymo už "vokelius" reikėtų elgtis taip pat, kaip ir privačiose įmonėse.

"Tiesiog visas išlaidas pagrįsti dokumentais. Neturi būti skirtumo tarp privilegijuotų politikų ir paprastų žmonių, kurie atsiskaito už ūkinę veiklą. Manau, reikėtų apibrėžti konkrečias ribas, kur galima naudoti lėšas. Tai - internetas, pokalbiai telefonu, kanceliarinės išlaidos. Gal ir reprezentacija, jei perki gėlių, norėdamas pasveikinti kokį garbų pilietį. Tačiau tai - pavojingas dalykas, nes prancūzų politikai cigarų "reprezentacijai" prisipirko", - teigė uostamiesčio konservatorių lyderis.

Tarybos nario manymu, reikėtų riboti išlaidų dydį, kai kompensuojamos sąnaudos kurui, nes uostamiesčio politikai esą tikrai nevažinėja tiek, kiek, tarkime, Plungės ar Skuodo tarybų nariai.

N. Puteikis taip pat sutiko su versija, kad realiai Tarybos narys nepatiria didelių išlaidų dirbdamas su rinkėjais.

"Aš net drįsčiau sakyti, kad daug politikų su rinkėjais konstruktyviais tikslais ir nesusitinka. O jei tai daroma, tai kai kurias išlaidas pagal teisės aktus padengia savivaldybės administracija. Pavyzdžiui, aš susitinku su rinkėjais vakare pačios savivaldybės administracijos patalpose. Už jų nuomą mokėti nereikia, už elektrą, šildymą - taip pat. Tad, manau, užtektų skirti po 200-300 litų kas mėnesį", - niuansus vardijo politikas.


Valdininkams - daugiau darbo

Uostamiesčio savivaldybės administracijos Finansų ir turto departamento direktorė Aldona Špučienė dar negalėjo pasakyti, kokia tvarka bus atsiskaitoma.

"Žinoma, mūsų darbuotojams tai bus papildomas darbas. Politikams reikės pateikti išlaidų dokumentus, kurie turi juridinę galią. Raštelis nebus pagrindas. Netiks ir čekiai, kuriuose nebus įvardytos prekės", - sakė ji.

 Aš net drįsčiau sakyti, kad daug politikų su rinkėjais konstruktyviais tikslais ir nesusitinka. O jei tai daroma, tai kai kurias išlaidas pagal teisės aktus padengia savivaldybės administracija. Pavyzdžiui, aš susitinku su rinkėjais vakare pačios savivaldybės administracijos patalpose. Už jų nuomą mokėti nereikia, už elektrą, šildymą - taip pat

Naglis PUTEIKIS, Klaipėdos miesto tarybos narys

Savo ruožtu Neringos savivaldybės meras Vigantas Giedraitis dėl prievolės politikams atsiskaityti, kur išleisti pinigai, nematė jokios problemos.

"Mūsų savivaldybėje tie "vokeliai" buvo ploninami, Tarybos nariai gavo po 150 litų. Tačiau dabar tvarką keitėme: išmokos suma priklauso nuo vietos, kurioje gyvena politikas. Nidiškiai gauna mažiausiai - 150 litų, Juodkrantės, Preilos politikai - daugiau. O sumos neviršija 300 litų. Tie pinigai skirti transporto sąnaudoms padengti", - sakė meras.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Vytautas Kurpuvesas naują pataisą vertino teigiamai ir teigė, kad atsiskaitymo sistema savivaldybėse galėtų būti tokia pati, kaip ir parlamente.

"Tačiau pačios tarybos turi apsispręsti dėl tvarkos. Žinoma, neneigsiu, kad būna įvairių fantazijų, kaip suvokiama ta tarybos nario veikla. Visgi kompensuoti politikams su jų veikla susijusias išlaidas būtina, nes dirbama visuomeniniais pagrindais, algų negaunama", - sakė Seimo narys.

Pačiame parlamente jau buvo kilęs milžiniškas skandalas, kai paaiškėjo, kad kai kurie jo nariai visus darbui su rinkėjais skirtus pinigus išleisdavo prabangių automobilių išperkamajai nuomai, mokėdavo neadekvačiai dideles sumas biurų išlaikymui, pirkdavo knygas apie Mikę Pūkuotuką, saldainius, važinėdavo taksi po sostinę ar net iš jos į Kauną.

Paaiškėjus šiems faktams ir buvo sukurta griežta sistema, pagal kurią privaloma viešai deklaruoti, kur leidžiami pinigai. Po ažiotažo tautos išrinktieji ėmė elgtis atsargiau.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder