Klaipėdos darželiai kimba į rūšiavimą

Klaipėdos darželiai kimba į rūšiavimą

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) uostamiesčio ikimokyklinių įstaigų atstovams surengė seminarą "Mokomės rūšiuoti".

Pedagogams jų kolegos ir ekologai žėrė patarimus, kaip nuo mažų dienų klaipėdiečius išmokyti pagarbiai elgtis su aplinka ir civilizuotai tvarkyti atliekas.

Nuo ko pradėti?

Prieš mėnesį Klaipėdos darželiams buvo išdalintos antrinių žaliavų rūšiavimo dėžutės ir dauguma ikimokyklinių įstaigų pirmąkart pabandė rūšiuoti popierių, plastiką bei stiklą.

"Tai tik pirmasis ekologinio ugdymo žingsnis. Šiuo edukaciniu eksperimentu nesiekiama, kad darželiai surinktų tonas antrinių žaliavų. Mūsų tikslas, kad vaikai nuo mažų dienų išmoktų skirti atliekas, žinotų, kad jas reikia mesti į skirtingas dėžutes", - sakė KRATC ekologė Ramunė Šličienė.

Pasak jos, nors Lietuvoje jau penktus metus veikia nauja europietiška atliekų tvarkymo sistema, yra prikurta daugybė teisės aktų, reglamentuojančių rūšiavimą, tačiau pakeisti visuomenės požiūrį į atliekų tvarkymą, ar juo labiau, kaip ekologinio gyvenimo pagrindų išmokyti vaikus, jokių metodikų mūsų šalyje parengta nėra. Todėl atliekų sistemos administratoriams lieka tik improvizuoti, semtis patirties iš pažangesnių valstybių ir jų metodus pritaikyti Lietuvoje.

"Daugelyje valstybių rūšiavimo mokoma ir darželiuose, ir mokyklose. Tad ir mes kartu su Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriumi pradedame ekologijos pamokas nuo miesto darželių", - aiškino KRATC ekologė.

Rūšiavimas darželiuose - ne naujovė

Klaipėdoje yra darželių, kurie ekologines akcijas pradėjo jau kone prieš dešimt metų. Tad seminare didžiausio pedagogų dėmesio ir plojimų sulaukė kolegų pasakojimai, kaip išradingai galima į rūšiavimo ir edukacijos procesus įtraukti visą įstaigos bendruomenę - vaikus, tėvus ir net politikus.

Pavyzdžiui, į seminarą atvykusios Palangos darželio "Nykštukas" atstovės papasakojo, kaip organizavo vaikų eiseną per miestą su plakatais, raginančiais miesto žmones neteršti aplinkos ir surinkti ne tik šiukšles, bet ir savo keturkojų paliktas "dovanėles". Šią eiseną matė daugybė palangiškių, sutiko ir pasveikino miesto meras.

Klaipėdos lopšelio-darželio "Aitvarėlis" vadovė pasidalino patirtimi, kaip kasmet kartu su tėvais vyksta makulatūros rinkimo konkursai. Rezultatas - ne tik didžiulis vaikų ir tėvų ažiotažas tempiant nereikalingą popierių iš namų, bet ir vaikų žinios, jog surinktos tonos popieriaus išsaugos ne vieną žaliuojantį medį.

"KRATC, kaip atliekų sistemos administratorius, tik sukuria sąlygas, kad visi norintys galėtų rūšiuoti ir to mokytųsi. O ar tai pasieks mažųjų protus ir širdis, priklausys nuo ikimokyklinių įstaigų vadovų ir darbuotojų išradingumo", - vylėsi R. Šličienė.

KRATC ikimokyklinių įstaigų vadovėms perdavė vaikams skirtus edukacinės medžiagos komplektus bei įsteigė prizus, kuriuos prieš Kalėdas įteiks įdomiausius ekologinius projektus paruošusiems darželiams.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder