Kretinga: unikali autobusų-geležinkelio stotis
Kretinga: unikali autobusų-geležinkelio stotis

Šią savaitę Kretingos geležinkelio stoties pastate pradėjo veikti ir autobusų stotis – nuo šiol kretingiškiai bei miesto svečiai autobusų lauks toje pačioje patalpoje išvien su traukinių keleiviais. Tai – pirmasis toks transporto stočių sudvejinimo atvejis Lietuvoje.

Renovuos aikštelę

Šiltoje keleivių laukimo salėje - 30 sėdimų vietų, priešingose jos pusėse įkurdintos geležinkelio ir autobusų stočių kasos. Stebėti eismą lauke įrengtos dvi kameros. Autobusai kol kas dar kursuos įprasta tvarka iš senosios aikštelės, kurios asfalto danga užima 2,5 tūkst. kv. m ploto.

Bendrovės „Kretingos autobusų parkas“ vadovo Ramūno Korsako teigimu, tokį keleiviams patogų sprendimą nulėmė artima abiejų stočių kaimynystė.

Į stoties atidarymo iškilmes atvykę Kretingos rajono savivaldybės atstovai – administracijos direktorius Virginijus Domarkas, jo pavaduotoja Danutė Skruibienė bei vicemeras Vytautas Ročys – patvirtino, jog šią vasarą bus pradėti ir aikštelės renovacijos darbai. Rudeniop jie turėtų būti užbaigti.

„Dabar rengiamas aikštelės techninis projektas: rinksimės iš dviejų variantų, tačiau specialistų žodis čia bus lemiamas. Keleiviams būtų patogiausia, jei aikštelę priartintume prie pat stoties, tačiau su tuo nesutiko aplinkinių namų gyventojai. Įgyvendinant šį sprendimą reikėtų nustatyti servitutinio kelio ribas. Tačiau būtina išsiaiškinti, koks gruntas susisluoksniavęs po asfalto danga, ir ar jis atlaikytų sunkiasvorį transportą“, - aikštelės įrengimo problemas dėstė V. Domarkas.

Svarstomas ir kitas variantas – aikštelę palikti dabartinėje vietoje, tačiau peronus atsukti į stoties pusę. „Šiandieninėje aikštelėje yra 10 autobusų peronų, po renovacijos jų pakaktų 7, nes sumažėjo autobusų maršrutų“, - sakė R. Korsakas.

Nuo Klaipėdos gatvės aikštelė būtų atitverta, o į stotį einantiems pėstiesiems - pažymėta perėja. Keleivius į stotį atvežančiam asmeniniam transportui liks ta pati erdvi aikštelė prie stoties. „Reikės tik pasirūpinti išbraižyti konkrečias automobilių stovėjimo vietas, kad nebūtų užstatyta privati teritorija, - R. Korsakas baigė piešti aikštelės, kurioje lieka vietos ir estetiniam šios miesto dalies įvaizdžiui, viziją. - Labai norėtųsi, kad renovuojant aikštelę išliktų senieji prie stoties augantys medžiai“.

Aikštelę ketinama įrengti iš Kelių direkcijos šiemet rajono keliams tvarkyti skirtų lėšų - 1,752 mln. Lt - bei Autobusų parko apyvartinių lėšų.

Pretendavo keli investuotojai

Vienas iš galimų sprendimų – apsukti dabartinės aikštelės peronus į stoties pusę.

„Nors pagrindiniai keleivių srautai išjuda iš Kretingos miesto centro, tačiau ir iš Autobusų stoties kasdien išvyksta apie 300 – 400 žmonių. Vasarą iš Kretingos autobusų stoties į Palangą ir atgal važiuoja antra tiek keleivių, vykstančių į kurortą traukiniais. Ir šis Kretingos transporto stočių susiartinimas jiems bus itin patogus. Juolab, kad autobusų judėjimo grafikas yra priderinamas prie traukinių eismo“, - pabrėžė R.Korsakas.


Autobusų stoties įkurtuvės po sutarties su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ pasirašymo dėl patalpų nuomos, kurios vidutinė 1 mėn. kaina, anot R. Korsako, sieks apie 500 Lt, tetruko vos porą mėnesių.

„Tačiau derybos ligi šio susitarimo užtruko ilgokai: dar prieš 5 metus, kai pats vadovavau autobusų parkui, bandžiau tartis su bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovais. Bet tada jie nesutiko išnuomoti dalies savų patalpų. Čia bazuojasi ne vien stotis, bet ir geležinkelių tarnybos administracija, reguliuojami keleivių srautai. Tačiau per kelerius metus situacija pasikeitė - sumažėjo ir geležinkelio keleivių srautai, ir šiemet derybos buvo sėkmingos“, - neslėpė V.Ročys.

Anot V. Domarko, per daugel metų ne vienas investuotojas pareiškė norą įsikurti senosios autobusų stoties vietoje. Paskutinis pretendentas – prekybos centras „Senukai“, kuris už įsigytą sklypą būtų suteikęs patalpas įsikurti stočiai jų patalpose. Tačiau šio sumanymo jie atsisakė dėl per mažo sklypo ploto. R.Korsakas pastebėjo, jog per pastarąjį dešimtmetį naujų autobusų stočių Lietuvoje nebuvo pastatyta, tik renovuojamos senosios. Ligi šiol Kretingos autobusų stotis glaudėsi privačiame pastate.

*

Faktai

Šiandien Kretingos autobusų parko autobusai važiuoja 33 maršrutais: tolimiausias iš jų yra tarpmiestinis į Naująją Akmenę – 170 km, o rajono ribose į Peldžius – 57 km.

Kasdien Kretingos autobusai nurieda apie 3 tūkst. km, per metus – 1,2 mln. km.

Bendras autobusų stoties plotas – 56 arai

Raktažodžiai
Sidebar placeholder