Bėgimas skirtas atkreipti visuomenės dėmesį į socialinių problemų prevenciją ir paremti labdaros valgyklą "Rūpestėliai".
Kuo daugiau bėgimų - tuo geriau
Viena iš pagrindinių bėgimo organizatorių, labdaros ir paramos fondo "Rūpestėliai" vadovė Akvilė Virbalienė sakė, kad solidarumo bėgimo idėja gimė lankantis JAV.
"Vaikščiojome Bostono gatvėmis ir pamatėme afišą, kurioje atkreipiamas dėmesys, kad šalia mūsų gyvena žmonės, patiriantys socialinę atskirtį, fizinį nepriteklių arba dvasinį skurdą, - pasakojo ji. - Vadovauju paramos fondui, kurį įsteigė broliai pranciškonai, o šventasis Pranciškus visada didžiausią dėmesį skyrė vargšams, tad kilo mintis, kad galime bėgti už skurstančius žmones. Viena vertus, tai bus ugdomąją galią turintis renginys, kita vertus - galimybė padėti atskirtį patiriantiems žmonėms."
Bėgime dalyvausiantis pranciškonas Andrius Dobrovolskas iš Kryžių kalno vienuolyno, bėgsiantis ilgąją 17 km distanciją, visiškai neišgyvena, kad solidarumo bėgimai jau yra tapę tam tikra mada - patys pranciškonai kasmet rengia "Vilties bėgimą", Raudonasis Kryžius rengė solidarumo su pabėgėliais bėgimą Palangos oro uoste, organizacija "Gelbėkit vaikus" kasmet organizuoja moksleivių bėgimą prieš patyčias.
"Manau, kad kuo daugiau tokių solidarumo bėgimų Lietuvoje, tuo geriau. Juk jie tarpusavyje nekonkuruoja, o pačiam žmogui suteikia motyvaciją sportuoti, - sako brolis pranciškonas. - Į bėgimą užsiregistravęs žmogus pradeda jam ruoštis, nebegali bet kaip gyventi, pradeda gyventi sveikiau. Be to, pats gerai praleisdamas laiką jis tuo pat metu padeda kitiems žmonėms."
Pasak A. Dobrovolsko, JAV bėgimai yra labai populiarūs ir dauguma surinktus pinigus skiria geriems tikslams.
"Kiekvienas miestas turi savo bėgimą, o dar kas mėnesį vyksta mažesnio masto bėgimai. Į Bostono ar Niujorko bėgimus net sudėtinga patekti, reikia įveikti privalomus normatyvus. Juose bėga daugiau nei 10 000 žmonių. Pats esu bėgęs Caribou ir Portlando miestų maratonuose. Be to, prie pranciškonų vienuolyno Kenebunkporte vyksta Meino valstijos bėgimas, kuriame bėgau pusmaratonį, - pasakojo brolis. - JAV įprasta, kad registracija į bėgimą kainuoja brangiai, apie 100 dolerių, o surinkta didelė suma vėliau skiriama labdarai."
Kalbėdama apie "Šv. Pranciškaus taurės" tikslą A. Virbalienė sakė, jog pirmiausia nori atkreipti žmonių dėmesį, kad savo bendruomenėse turime narių, kuriems reikia pagalbos.
"Siekiame, kad žmonės nebijotų prašyti pagalbos, kad kreiptųsi į šalia esantį bendruomenės narį, o patys bendruomenės nariai taip pat pastebėtų savo aplinkos žmogų, kuriam reikia pagalbos. Aplink mus yra ir sergančių, ir skurstančių žmonių. Šiai akcijai neatsitiktinai pasirinkta diena prieš pat šventojo Pranciškaus liturginį minėjimą, nes jis kalbėjo, jog turime mylėti vargšus ir jiems padėti. Nusprendėme rengti solidarumo akciją, kad paskatintume atsigręžti į kiekvieną bendruomenės narį, kad ir koks jis būtų", - sakė moteris.
Pasak A. Dobrovolsko, dalyvavimas bėgime yra ir geras pavyzdys aplinkiniams, ir užkrečianti patirtis pačiam žmogui.
"Viena yra bėgti vienam ir visai kas kita bėgti kartu su šimtais žmonių. Tai labai motyvuoja ir sportas tampa bendrystės šaltiniu. Kita vertus, tai geras pavyzdys aplinkiniams žmonėms, kurie mato bėgikus ir susimąsto, kad galbūt ir jiems reikėtų pradėti sportuoti, - sakė brolis pranciškonas.
Jis palygino bėgimą su maldos patirtimi: "Gavęs gerą bėgimo patirtį žmogus užsikrečia, panašiai, kaip galima užsikrėsti ir tapti priklausomam nuo maldos. Jei žmogus išmoksta melstis ir patiria maldos džiaugsmą, jis tampa nuo jos priklausomas, jam reikia maldos kasdien. Panašiai ir su bėgimu."
Veikia nuo 1994 m.
Pasak A. Virbalienės, tai bus pirmasis toks bėgimas Kretingoje, kuris įtraukia ir verslą, ir jaunimą, ir mokyklas, ir studentus. Į bėgimą jau užsiregistravo daugiau nei šimtas savanorių, daugiausiai jų - Klaipėdos valstybinės kolegijos studentai. Dalis kineziterapijos ir slaugos specialybių studenčių bėgimo metu bus pasiruošusios teikti pirmąją pagalbą.
Surinkti pinigai atiteks labdaros valgyklai "Rūpestėliai".
"Pradžioje buvome sumanę nupirkti automobilį maisto produktams vežioti, - prisipažino moteris, - pradėjome vaikščioti pas verslininkus ir prašyti paramos, o trūkstamą sumą tikėjomės surinkti per bėgimą. Tačiau verslininkai pasakė, kad gali nupirkti automobilį. Tad jis jau rieda Kretingos gatvėmis. Labiausiai prie jo prisidėjo Plungės Rotary klubas, žvakių gamintoja "Geralda", "Kretingos maistas" ir "Terekas". Tad dabar visi per bėgimą surinkti pinigai bus skirti labdaros valgyklai."
"Rūpestėliai" buvo įsteigti 1994 m. Pradžioje valgyklą gausiai rėmė išeivijos lietuvių laikraštis "Darbininkas", aprūpindavęs tiek maistu, tiek puodais ir kitais reikmenimis. Vėliau, apie 2007-2008 metus, valgykla išgyveno krizinį laikotarpį, Savivaldybė buvo sumažinusi paramą. Dabar valgykla gyvuoja vien gerų žmonių ir brolių pranciškonų dėka. Kiekvieną mėnesį čia pavalgo 240 žmonių. Jie gali ateiti kasdien darbo dienomis nuo 7 iki 13 val.
Pasak labdaros fondo vadovės, pagrindiniai valgyklos lankytojai yra ne tie žmonės, kurie turi mažas pajamas, bet tie, kurie turi įvairiausių socialinių problemų - benamiai, priklausomi asmenys, neįgalūs žmonės. Jų yra tikrai nemažai ir, deja, daugėja.
"Virėja Apolonija dirba "Rūpestėlių" valgykloje nuo pat jos atidarymo ir yra tikra vargšų mama, - sakė A. Virbalienė. - Jei tik ji tuo metu yra labdaros valgykloje, tikrai atrakins duris ir pavaišins žmogų. Nereikia pateikti jokių dokumentų, ji pamaitina kiekvieną vargšą. Ateiti į labdaros valgyklą yra labai sunku. Prašyti valgyti yra paskutinė žmogaus stadija, kai jam tenka nusižeminti, pripažinti, kad pats vienas nebesusitvarko."
Pašnekovės teigimu, prie valgyklos gyvavimo labai prisideda "Maisto bankas" - pagrindinis maisto produktų tiekėjas.
Informacija
"Šv. Pranciškaus taurėje" galima pasirinkti 400 m garbės trasą (ji yra nemokama, ją gali įveikti ir neįgalieji), 3 km, 8,5 km ir 17 km ilgio trasas. Registruotis galima interneto puslapyje http://svpranciskaustaure.lt, sumokant atitinkamai 3, 5 ir 7 Eur auką.
Rašyti komentarą