"Šikšnosparniai yra gausiausia žinduolių grupė, gyvenanti šalia žmonių tūkstančius metų, tačiau yra mažiausiai pastebimi, nepažįstami ir dėl to demonizuojami. Europoje šikšnoparniai geriau pažįstami, labiau saugomi ir vertinami. Kaip pas mus įprastos paukščių sutiktuvės pavasarį, taip daugelyje Europos šalių vyksta šikšnosparnių palydėtuvės rudenį, nes jie, kaip ir paukščiai, migruoja. Tada šikšnosparniai yra fiksuojami su ultragarsui jautriais detektoriais, registruojami ir duomenys apie juos siunčiami į Europos Sąjungos šikšnosparnių tyrimų centrą Bonoje", - pasakojo Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininkas Deividas Makavičius.
Lietuva įstojusi į Europos Sąjungą taip pat įsipareigojo saugoti šikšnosparnius ir rinkti duomenis apie juos. Šikšnosparnių nakties Nidoje metu į naktinę šikšnosparnių paiešką su detektoriumi kviečiami dalyvauti visi norintieji.
Pasak D. Makavičiaus, Lietuvoje iš viso yra fiksuojama net 14 šikšnosparnių rūšių. "Kuršių nerija - unikali teritorija, nes joje aptinkama 12 šikšnosparnių rūšių. Jie Kuršių nerijoje ne tik gyvena, bet ir per ją migruoja, o migracijos metu sustoja dienoti", - pasakojo šikšnosparnių tyrinėtojas.
Šikšnosparniams dienoti reikalingos tinkamos vietos, kuriose jie galėtų netrukdomi pamiegoti. "Gamtoje šikšnosparniai miega drevėse, o žmonės jiems gali pagelbėti, iškeldami į inkilus panašius namelius. Šiais metais Kuršių nerijos nacionaliniame parke iškėlėme keliolika inkilų šikšnosparniams", - pasakojo Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.
Pašnekovė priminė, kad šie metai Kuršių nerijoje paskelbti Šikšnosparnių metais. "Šikšnosparnių naktis, tik vienas iš renginių, skirtų Šikšnosparnių metams. Kartu su juo Nidoje, lankytojų centre, bus atidaryta parke skelbto nuotraukų konkurso nugalėtojo Tomo Kizo personalinė fotografijų paroda, kurios herojai yra tylieji nakties skrajūnai", - anonsavo A. Feser.
Tarptautinės šikšnosparnių nakties programa:
Nidos lankytojų centre (Naglių g. 8, Neringa)
18.30 val. renginys "Paslaptingas šikšnosparnių gyvenimas". Svečiuose - tyrėjas Deividas Makavičius ir gyvas šikšnosparnis. Žaismingos kaukės vaikams, piešiniai ant veido ir šikšnosparniškos dovanos.
20.30 val. vakaro garsų ekspedicija: šikšnosparnių paieška su detektoriumi Nidoje (atstumas 2,5 km). Vakaro ekspedicijos dalyviai prašomi turėti žibintuvėlius.
Organizatoriai pasilieka teisę atšaukti vakaro ekspediciją esant šikšnosparniams stebėti nepalankioms oro sąlygoms.
Rašyti komentarą