LAT: streikas "Švyturyje" buvo rengiamas neteisėtai

LAT: streikas "Švyturyje" buvo rengiamas neteisėtai

Lietuvos aukščiausias teismas paskelbė sprendimą, kuriuo pripažino, kad profesinių sąjungų atstovų inicijuotas streikas "Švyturyje-Utenos aluje" buvo rengiamas neteisėtai, nes aludariai įmonėje galiojančios Kolektyvinės sutarties nepažeidė. Analogišką sprendimą pernai rugsėjo mėnesį buvo paskelbęs ir Klaipėdos apygardos teismas.

„Džiaugiamės, kad teismų maratonas baigėsi ir patvirtino, kad vadovaudamiesi Kolektyvine sutartimisu darbuotojais elgiamės garbingai ir sąžiningai. Tikime, kad šis teismo sprendimas nuramins dirbtinai keliamas aistras ir padėspratęsti dialogą ir su darbuotojais, ir su profesinėmis sąjungomis“, -sakė UAB „Švyturys-Utenos alus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas.

Seniausių Lietuvos aludarių ir profesinių sąjungų atstovų ginčas tęsiasi nuo pernai metų birželio mėnesio, o nesutariama buvo dėl darbininkų atlyginimų pakėlimo: bendrovė siūlė atlyginimus didinti beveik 2 procentais, su kuo nesutiko profsąjungų veikėjai, reikalaujantys atlyginimus kelti 12,4 procento.

Nepatenkinti šiuo pasiūlymu profesinių sąjungų atstovai inicijavo streiko paskelbimą, tačiau aktyvaus įmonės darbuotojų palaikymo nesulaukė. Balsų užteko rengti streiką tik gamybos padalinyje. „Švyturys-Utenos alus“ streiko organizavimą apskundė teismui ir streikas du kartus buvo atidėtas.

Bylą nagrinėjusi teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į tai, kad darbuotojus atstovaujančių profesinių sąjungų argumentai dėl kolektyvinės sutarties pažeidimo grindžiami netinkamu kolektyvinės sutarties nuostatų aiškinimu, t.y. teigimu, kad darbdavys įsipareigojo kasmet pakelti atlyginimus ne mažesniu kaip infliacijos dydžiu.

Pasak LAT, aiškinant vieną ar kitą sutarties sąlyga izoliuotai, remiantis vien pažodiniu teksto prasmės atskleidimu, gali būti nukrypstama nuo tikrosios prasmės ir paneigiamos kitos susijusios sąlygos, kurias šalys laikė ne mažiau svarbiomis ir įtraukė į sutartį. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, sutikdamas su apeliacinės instancijos teismo sprendimu, pažymėjo, kad darbuotojų sudarytoje kolektyvinėje sutartyje nėra įtvirtinta darbdavio besąlygiškos pareigos kiekvienais metais padidinti darbuotojų algas.

„Darbdavys įsipareigojo padidinti darbuotojų atlyginimus tik įvertinęs darbo apmokėjimo nuostatuose įtvirtintų kriterijų (vidutinio atlyginimo šalyje augimo, teigiamų įmonės ūkinės–finansinės veiklos rezultatų, konkretaus darbuotojo praėjusių metų darbo ir veiklos rezultatų bei teigiamos situacijos darbo rinkoje) visetą“, - nutartyje paskelbė Teismas.

Teismo vertinimu, nėra pagrindo išvadai, jog buvo nevykdomos šalių sudarytos kolektyvinės sutarties nuostatos, nes darbdavys nepažeidė prisiimto įsipareigojimo kiekvienais metais peržiūrėti darbuotojų atlyginimus ir sąžiningai dalyvauti derybose šiuo klausimu. Teismas ne konstatavo nesąžiningo darbdavio elgesio derantis dėl atlyginimų peržiūrėjimo. Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Teisės specialistai pabrėžia, jog profsąjungų siekis organizuoti streiką nesulaukus teismo sprendimo prieštaravo pačių profesinių sąjungų su įmone pasirašytai Kolektyvinei sutarčiai. Joje numatyta, kad, sutarčiai galiojant, nesutarimai yra sprendžiami bendradarbiaujant ir ieškant kompromisų, tačiau ne streiko būdu.

LAWIN vadovaujantys partneris Rolandas Valiūnas pabrėžė, kad Aukščiausio teismosprendimas yra nuoseklus ir logiškas. „Prieš imantis tokiųdrastiškų veiksmų kaip streikai, kurie gali įmonei kainuoti milijonus litų nuostolių, reiktų apeliuoti ne į emocijas, o į teisinę analizę. Nes, teismui patvirtinus, jog „Švyturys-Utenos alus“ laikosi Kolektyvinės sutarties, profesinės sąjungos privalėtų atlyginti nuostolius”, - teigė R.Valiūnas.

Vidutinis 1-7 lygio darbininko atlyginimas (prieš mokesčius) „Švyturyje-Utenos aluje“ siekia 3298 Lt. Tai yra 55 proc. daugiau, nei Lietuvos vidurkis. Autokrautuvo vairuotojai uždirba apie 2915 Lt, automatikai -3979 Lt, pilstymo linijos operatoriaus vidutinis atlyginimassiekia 3800 Lt. Didžiausias darbininko atlyginimas siekė 5619 litų.

„Švyturio-Utenos alaus“ kolektyvinė sutartis darbuotojams suteikia visame pasaulyje galiojantį draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, rugsėjo 1-osios pašalpą auginantiems vaikus, šventines pašalpas vedybų ir vaiko gimimo progomis, netekties pašalpas, atostogų priedus, papildomas atostogų dienas, 30 proc. siekiančius priedus už sunkesnes darbo sąlygas, dvigubą atlyginimą už darbą poilsio dienomis, trigubą - už darbą valstybinių švenčių dienomis bei pasiūlymą padidinti darbo užmokestį daugiau, negu pagal praėjusių metų infliacijos dydis.

Prieš prasidedant teisminiams procesams profesinių sąjungų veikėjai nepriėmė aludarių pasiūlymo darbuotojų algas didinti 1,8 proc. Buvo siūlomos ir papildomos naudos - papildomas privatus medicinos draudimas, galimybės sportuoti.

Paskutinio kas dvejus metus atliekamo „Švyturio-Utenos alaus“ darbuotojų nuomonės tyrimo duomenimis, 85 proc. darbuotojų rekomenduotų savo darbovietę kaip gerą vietą dirbti. 77 proc. darbuotojų yra įsitikinę, kad su darbuotojais „Švyturyje-Utenos aluje“ yra bendradarbiaujama nepažeidžiant etikos principų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder