Lietuvos galiūnus Kretinga pasitiko lietumi

Lietuvos galiūnus Kretinga pasitiko lietumi

Pirmą kartą per Kretingos miesto šventę buvo suorganizuotos Lietuvos galiūnų varžybos. Organizatorių apmaudui, šį vieną įdomiausių programos renginių išmaudė lietus. Stipruoliai negalėjo pademonstruoti visos savo jėgos, nes šlapi įrankiai tiesiog slydo iš rankų, o jų palaikyti susirinko tik nedidelis būrys pačių ištikimiausių šio sporto gerbėjų.

„Tikėjausi, kad tribūnos bus pilnos ir žmonės krykštaus iš laimės, galėdami sveikinti stipriausius Lietuvos vyrus. Tai turėjo būti vienas iš „pačių pačiausių“ renginių“, – žvelgdamas į apytuštes tribūnas, apgailestavo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, atėjęs pasveikinti renginio dalyvius ir žiūrovus.

Nors lietus nepaliaujamai merkė kelias valandas, renginio organizatoriai net nesvarstė galimybės atidėti ar atšaukti varžybas – pirmajame Lietuvos čempionato kvalifikaciniame etape geriausiai pasirodžiusių 8 stipruolių laukė kelialapis į čempionato finalą, kuris rugsėjo 10 dieną įvyks Panevėžyje.

Taigi 12 galiūnų Kretingoje teko įveikti 8 rungtis – kuo greičiau 15 metrų tempti 15 tonų sveriantį vilkiką, 8 kartus apversti 360 kg sveriančią padangą, 20 metrų nunešti 360 kg svorio naščius, sukelti ant pakylų 100, 120, 140, 160 ir 180 kg akmenis, kuo daugiau kartų pakelti 135 kg svorio rąstą, kuo toliau nunešti du lagaminus, kurių kiekvienas sveria 120 kg.

Tai, kad lyja, lemia maždaug 40 proc. blogesnius rezultatus. Kadangi įrankiai šlapi, jie slysta, yra ir didesnė traumų tikimybė. Per lietų susirenka mažiau žiūrovų – tai irgi labai svarbu sportininkams, nes publikos palaikymas, skatinimas juos motyvuoja pasirodyti kuo geriau“, – sakė varžybų teisėjai Karolis Urbanavičius ir Vytautas Kirkliauskas.

Tai vėliau patvirtino patys dalyviai, teigę, kad kai kurių jų rezultatai buvo net perpus prastesni, negu per treniruotes – juk tempiant vilkiką reikėjo griebti už permirkusios virvės ir spirtis į pelkėtą vasaros estrados grindinį, sportininkai neišmanė, kaip suimti vis iš rankų slystančią padangą, kad ją būtų galima apversti. „Visiems sąlygos vienodos“, – bent jau tuo guodėsi vyrai, kuriems dėl prastų oro sąlygų trumpinant renginio laiką teko ir trumpesnės atokvėpio pertraukėlės.

Susumavus rezultatus, I vietos laimėtoju paskelbtas 65 taškus pelnęs 45 metų Vidas Blekaitis iš Birštono – jis taip pat yra 2014 bei 2015 metų Lietuvos galiūnų čempionas. Kaišiadorietis 41 metų Donaldas Andriulis, pelnęs 58,5 taškų tapo II vietos laimėtoju, o 21 metų marijampolietis Martynas Brusokas, surinkęs 57 taškus, užėmė III vietą.

Savo sūnų Martyną į varžybas Kretingoje atlydėjęs legendinis galiūnas Saulius Brusokas „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad jam labiau gaila ne prastesnių galiūnų rezultatų, o lietaus merkiamų žiūrovų bei tų žmonių, kurie norėjo ateiti į vasaros estradą, tačiau liko namie.

„Įprastai mažesniuose miestuose žiūrovų susirenka gerokai daugiau negu tuomet, kai varžybos vyksta Vilniuje ir Kaune. Kiek atsimenu, Kretingoje varžybos pirmą kartą, todėl tikiu, kad daug žmonių norėjo jas pamatyti, – sakė S. Brusokas, pripažinęs, kad pajūrio zonoje apskritai nesama galiūnų sporto tradicijų ir šio sporto atstovų. – Kažkada prieš daug metų buvo galiūnų iš Klaipėdos, sunku pasakyti, kodėl jų neliko, nes tuomet buvo ir bazė jiems rengti. Galiūnų Lietuvoje iš viso yra sumažėję, nes dalis jų emigravo į užsienį – šią akimirką gal 6-8 jų suskaičiuočiau. Be to, mūsų sportas yra sunkus ir ne kiekvienas ryžtasi jį rinktis.“

„Tai yra fantastika – pamatyti tuos galiūnus, kurių pasirodymus stebime per televizorių. Vien Vido Blekaičio dalyvavimas ko vertas“ – sakė baubliškis sporto entuziastas Algimantas Mačiukas, kuris teigė nesuabejojęs, kad verta į varžybas važiuoti net ir per lietų.

Galiūnų varžybos Kretingoje sukvietė žiūrovų ir iš Klaipėdos. Tarp jų buvo ir Artūras Sakalauskis, kuris pasiryžo sudalyvauti viename konkursų, skirtų publikai išbandyti savo jėgas. A. Sakalauskiui pavyko ilgiausiai – 18,84 sek. – ištiestoje rankoje priešais save išlaikyti 17 kg svorio varžtą. „Tik truputį pasportuoju namuose, kad neaugtų pilvas, – linksmai pasakojo A. Sakalauskis, kuris gana lengvai ir užtikrintai pelnė pergalę rungtyje. – Kai draugai iš Kretingos pakvietė atvažiuoti į galiūnų varžybas, iš karto sutikau – neišgąsdino ir lietus, nes norėjosi pamatyti galiūnų žvaigždę Vidą Blekaitį.“

Sidebar placeholder