Miškininkai kviečia į namus parsinešti Kalėdas

Miškininkai kviečia į namus parsinešti Kalėdas

Akcijos "Parsinešk Kalėdas į savo namus" vietos

Klaipėdos Teatro aikštė

Kretingos Rotušės aikštė

Rietavo savivaldybės aikštė

Šilalės savivaldybės aikštė

Šilutėje, prie centrinės eglės

Tauragės centrinėje aikštėje

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausių žiemos švenčių pradžios Aplinkos ministerija, Generalinė miškų urėdija ir visos šalies miškų urėdijos kviečia įvairių miestų ir miestelių gyventojus į namus parsinešti po gabalėlį Kalėdų - jau šiandien nuo 14 val., visoje Lietuvoje bus išdalinta tūkstančiai eglių šakų, tapsiančių namų puošmena.

Eglių šakų dalinimo akcija, simboliškai pavadinta "Parsinešk Kalėdas į savo namus", šiemet vyksta jau trečią kartą, tačiau daugelio urėdijų atstovai tikino, jog eglių šakas gyventojams siūlydavo dar gerokai prieš akcijos pradžią, todėl dabar tik tęsia gražią tradiciją.

Eglių šakų dalinimas - graži iniciatyva, kuria stengiamasi išsaugoti miškuose augančias žaliaskares, ypač jaunąsias, ne tik nuo pardavimo, bet ir nuo neretai pasitaikančių vagysčių siekiant ne tik pasipuošti namus, bet dažnai ir pasipelnyti.

Be to, šakų dalinimo akcija, turi ir kitokių tikslų. Tiesiog norima, kad kiekviena šeima savo namuose per gražiausias žiemos šventes turėtų bent po dalelę gyvo miško - šakelę, kurią galėtų papuošti. Tai itin aktualu šiuo metu, kai žmonėms dažnai striuka pinigų, tad nemokamos eglių šakelės tampa tikru išsigelbėjimu.

"Parsinešk Kalėdas į savo namus" taip pat yra gera proga miškininkams pabendrauti su visuomene.

Prekyba naudos neneša

Prie centrinės miesto eglės šakas dalinsiančios Šilutės miškų urėdijos urėdas Stepas Bairašauskas tikino, jog šiemet miškininkai atvykę į vietą 13 val. žada šakas dalinti tol, kol bus žmonių arba gerokai sutems. Eglišakių urėdija pasiruošė pusę tūkstančio, tačiau yra pasiryžę iškilus būtinybei atsargas papildyti. Beje, šakas ketinama vežti ir į Pagėgių savivaldybę, Kintus, Švėkšną ir kitus didesnius miestelius, kad ir šių gyventojai turėtų ką pasipuošti šventėms.

"Akcijoje dalyvaujame nuo pat pradžių, tačiau ir iki akcijos eglių šakas dalindavome, tik tai nebuvo taip reklamuojama. Jau bemaž 21-erius metus į eglučių pardavinėjimo vietas atveždavome ir eglišakių, kuriuos žmonėms leisdavome pasiimti nemokamai. Juk ne tik ne visi išgali nusipirkti eglutę, kitiems jos nereikia. Pavyzdžiui, jei žmonės gyvena nedideliame bute, tai tos eglės kartais net nėra kur pastatyti. Šakos tokiu atveju tinka puikiai", - šypsojosi S. Bairašauskas.

Beje, vyras prisiminė, jog kartais nutinka ir taip, jog kai kurie gyventojai piktnaudžiaudami eglių šakų griebia kelias krūvas. Buvo išaiškinta ir šio reiškinio paslaptis - pasirodo, kai kurie šakeles ne Kalėdoms puošia, o rožes ar kitokius augalus dangsto nuo žiemos speigų.

Urėdas tikino, jog akcijos nauda labai apčiuopiama - juk šaka jokio nuostolio gamtai nedaro, skirtingai nei nukirsta eglaitė.

"Apskritai prekyba eglutėmis urėdijai jokios naudos neneša. Ji netgi nuostolinga, nes kainos išlikusios tokios pačios jau kelerius metus. Eglutėmis prekiaujame tik dėl to, kad žmonės galėtų pasidžiaugti Kalėdomis, medelį pasipuošti - nenorime atimti iš jų tokio džiaugsmo", - pasakojo S. Bairašauskas.

O štai eglišakių dalinimo naudą urėdas pastebi. Pasak jo, nemažai žmonių pasitenkinant tik šakomis, reikia kirsti ir parduoti mažiau eglučių. Tikėtina, kad išsaugoma tiek medžių, kiek paimama šakų.

"Prieš 5-10 metų eglučių buvo nuperkama dvigubai daugiau. Žinoma, visos garbės negalime atiduoti vien eglių šakų dalinimo akcijoms. Juk daugelis šiais laikais puošia ir dirbtines eglutes. Bet tuo mes, miškininkai, taip pat labai džiaugiamės", - sakė S. Bairašauskas.


Susidomėjimas - didelis

Tauragės miškų urėdija centrinėje miesto aikštėje šiandien ketina išdalinti apie 1 000 eglišakių. Tai šiek tiek daugiau nei pernai. Miškininkai ketina šakas dalinti iki 18 val.

"Vos akcijai prasidėjus miestelėnai buvo šiek tiek nustebę, kaip čia nemokamai dalinama. Tačiau dabar džiaugiasi, kalbasi su miškininkais, bendrauja", - pasakojo Tauragės miškų urėdijos urėdas Paulius Martinavičius.

Beje, urėdas taip pat prisipažino, jog eglišakiai miestelėnams buvo siūlomi irgi gerokai anksčiau nei prasidėjo masinė akcija. Eglišakiais taip pat dalintasi eglučių pardavimo vietose.

"Dabar eglutės brangios. Be to, žmonės neturi vietos, kur jas statyti. O viena šakelė ar kelios - paprastai imamos ne daugiau kaip trys, yra puiki alternatyva", - teigė P. Martinavičius.

Urėdo pasakojimu, eglišakiai genėjami nuo ruošiamų stambesnių kalėdinių eglių, o pušaičių šakų tenka dairytis jaunuolynuose.

Kretingos miškų urėdijos urėdas Antanas Baranauskas pasakojo, jog šiemet urėdija šakas dalins Klaipėdos Teatro aikštėje prie centrinės miesto eglės ir Kretingos Rotušės aikštėje. Miškininkai ruošiasi išdalinti net per 2000 eglišakių.

A. Baranauskas irgi tikino, jog šakos ieškantiesiems žaliosios namų puošmenos Kalėdoms, buvo siūlomos visada, tik tuomet jokių masinių akcijų nevyko. Tačiau pradėjus vykti akcijoms "Parsinešk Kalėdas į savo namus", šios iš karto susilaukė didžiulio žmonių susidomėjimo. Akcijos vietose nuolat driekiasi eilės žmonių, norinčių į namus parsinešti dalinamų eglišakių. Smagu ir tai, kad ne tik eglaitės saugomos, bet ir šitiek žmonių pradžiuginama, sakė urėdas.

TAUSOJA. Akcijoje dalijamos nuo kertamų eglių nugenėtos šakos, todėl taip apsaugoma nuo dar dažnesnio medžių iškirtimo. Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder