Naujakuriai į kaimą – tik permiegoti ar ir gyventi?

Naujakuriai į kaimą – tik permiegoti ar ir gyventi?

Klaipėdos rajonas vilioja naujakurius dėl patrauklios geografinės padėties: šalia uostamiestis, jūra ir, žinoma, didesnė darbo rinka. Auganti 22 kaimus jungianti Dauparų–Kvietinių seniūnija iki lapkričio 1 d. suskaičiavo 2962 deklaruotus gyventojus. Per metus į seniūniją atvyko 150 naujakurių (2011 m. – 196), į užsienį išvyko 10 (17), deklaruoti 34 (39) naujagimiai. 

Vieni gyventojai šią seniūniją renkasi kaip saugią ir ramią nakvynės stotelę, kiti stačia galva neria į bendruomenės veiklą.

Ir geranoriški, ir su pretenzijomis

„Dauparų–Kvietinių seniūnija patraukli geografiškai, patogus susisiekimas ir su Klaipėda, ir su Gargždais. Daugiausia naujakurių perka ne jau pastatytus namus, o sklypus ir statosi. Šiuo metu daugiausia kuriasi Šlapšilėje, Jonušuose, Smilgynuose, Šakiniuose, Kvietiniuose, Dauparuose. Netrukus atsiras naujų namų Kretingos plento dešinėje pusėje nuo automagistralės Kvietinių link“, – patraukliausias seniūnijos gyvenvietes pristatė seniūnė Aušra Norvilienė.

Anot seniūnės, vieni naujakuriai yra geranoriški, patys ateina į seniūniją, palieka kontaktus ir prašo informuoti, kokie priimami juos liečiantys sprendimai, domisi, kas planuojama daryti kaimyniniuose sklypuose. Tokie gyventojai kuria bendrijas ir savo privačią gatvelę patys prižiūri, valo.

Kiti apsireiškia tik pareikšti pretenzijas, kelia reikalavimus, nors patys gyvena Klaipėdos gyvenimą, nenori deklaruoti gyvenamosios vietos seniūnijoje, nes esą neapsimoka, mat vaikus veža į Klaipėdą. Tokie naujakuriai nori seniūnijos paslaugų, bet patys niekuo nesidomi, neskaito rajono laikraščio, kur skelbiama visa naudinga informacija.

Opi problema – keliai

Daugiausia problemų kyla dėl kelių. Prieš pirkdami sklypą naujakuriai retai pasidomi, ar numatytas išvažiuojamas savivaldybės kelias, ar jų namas stovės privačioje valdoje. „Laukuose pastatytam namui asfaltas tikrai nebus nutiestas, eilėje strateginiame plane asfalto laukia senosios gatvės. Seniūnija į privačią teritoriją nelenda, prižiūri kelią, kai šis įtrauktas į Savivaldybės prižiūrimų kelių sąrašą“, – pasakojo A. Norvilienė. Nors žvyrkeliai labiausiai kenčia būtent nuo naujakurių vežamų statybinių medžiagų, lėšų kelių priežiūrai kasmet mažėja.

Dauparų–Kvietinių seniūnė pasidžiaugė, jog atsikėlusios jaunos šeimos gražiai tvarko aplinką, kartu gražėja ir gyvenvietės. „Sėkmingai naujakurius burtis kviečia bendruomenė „Smilgynai ir kaimynai“. Jie patys susiranda naujakurius, teikia jiems informaciją ir ragina jungtis į bendruomeninę veiklą“, – bendruomenininkus gyrė seniūnė.

Į bendruomenę – stačia galva

Rolandas ir Jūratė Bernotai prieš 4 metus Gargždus iškeitė į Kvietinius. Ieškoję ramybės, laisvės apsisprendė statytis namą Jūratės tėvų žemėje. „Ramiai neišėjo. Prieš metus įsitraukėme ne tik į folkloro ansamblio „Kvėitys“ veiklą, bet ir į bendruomenę. Kvietiniai mus įtraukė kaip siurblys“, – šypsodamasis pasakojo Rolandas. Abu sutuoktiniai šoka, dainuoja, abu aktyviai dalyvauja partijos „Tvarka ir teisingumas“ veikloje. Šeima rengia namą ir jau kitą rudenį norėtų švęsti įkurtuves, nes kol kas gyvena pirtelėje.

Rolandas prisiminęs pradžią sako, jog be mašinos būtų pražuvę, tad pirmasis pirkinys buvęs didesnis automobilis. Tėvai vykdavo į darbus Gargžduose, o dukros – į mokyklą. Vėliau dar vieną automobilį teko pirkti dukroms. 19-metė Ernesta ir 21-erių Monika dabar pačios sėda prie vairo ir važiuoja į paskaitas Klaipėdoje arba vakarais aplankyti draugų, likusių mieste.

Bendruomenėje pirmininko pavaduotojo pareigas einantis Rolandas pasakojo, jog per rinkimus į Seimą dirbo komisijoje, kad susipažintų su gyventojais. „Dirbame aktyviai ir rimtai. Vyksta bendruomenės namų remontas, rašome projektus“, – apie iš esmės pasikeitusį gyvenimą „Bangai“ kalbėjo Rolandas.

Įsijungti neskuba

Penktadienį kvietiniškiai rinkosi į vakaronę. Folkloro ansamblis „Kvėitys“ ir „Kvėitoks“ šventė 2 metų sukaktį. Susiburti visus draugėn kvietė iškabinėti plakatai, išsiuntinėti kvietimai, paraginimai žodžiu.

Anot Kvietinių bendruomenės pirmininko Raimundo Daubario, naujakuriai neskuba lankytis renginiuose ar įsilieti į bendruomenę, išsijudina įsikūrę tik po kelerių metų, ir tai ne visi. „Kvietiniai patrauklūs naujakuriams ir patogiu susisiekimu, ir gražiomis, ramiomis apylinkėmis. Naujus gyventojus kviečiame į renginius, raginame prisijungti. Didelė problema – informacijos perdavimas, vien skelbimą pakabinti neužtenka. Bus paprasčiau, kai pradėsime bendruomenės narius ir naujakurius, kurių telefonų numerius turėsime, apie vykstančius renginius informuoti trumposiomis žinutėmis“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas.

Kvietiniuose ieškojo ramybės

Naują gyvenamąją vietą trečią mėnesį jaukinasi 3 vaikus auginantys Ilona ir Dainius Tulabai. Nuo šio rudens savo namais jie vadina Kvietinių kaimą.

„Patraukli gyvenvietė, gera infrastruktūra. Kėlėmės dėl vaikų, kad turėtume kiemą, sodą, gyventume sveikiau ir ramiau, galėtume auginti šunį Anglių. Pas kaimynus ūkininkus nusiperkame pieno. Kol kas tik nakvojame, nes vaikai lanko mokyklą ir darželį Gargžduose, mergaitės dar ir mokosi groti, vyras dirba vienoje iš naftos gavybos bendrovių. Mano verslas Klaipėdoje. Kvietiniuose mūsų gyventojai dar nepažįsta ir mes visų nepažįstame. Daugiau laiko pasidžiaugti naujais namais galime sekmadieniais“, – apsisprendimą keltis į kaimą paaiškino Ilona.

Moteris, per metus numetusi 38 kg svorio, domisi sveika gyvensena ir svajoja įkurti sveikos gyvensenos mokyklą-klubą. Sėkminga verslininkė kartu su trimis kolegėmis iš „Karjeros akademijos“ skaito paskaitas, dar randa laiko internetiniam gyvenimo būdo portalui šeimoms eitne.lt – ji ir redaktorė, ir viena iš straipsnių autorių. Lyg to dar būtų maža, padeda rašyti projektus Gargždų bendruomenei, o šiemet per rinkimus į Seimą dalyvavo rinkimų komisijos darbe. Taip į Kvietinius atsikėlė dar viena veikli šeima.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder