Šiuo metu kaip tik bandoma pagauti du atėjūnus Juodkrantėje. Manoma, kad tai – porelė su vaikinga patele. Šie iš pažiūros meilūs, o iš tiesų vienais didžiausių chuliganų tarp sausumos gyvūnų laikomi keturkojai Neringos kurortui gali pridaryti dar neregėtų eibių.
„Vienas meškėnas pernai buvo apsigyvenęs Nidos dailininkų kolonijoje. Jis net daržoves vogė, bet po kurio laiko buvo pagautas. O dabar jau Juodkrantėje, ties Gintaro įlanka, apsigyveno dar du. Vietiniai pasakojo, kad patelė yra išsipūtusi, vaikinga, o čia jau labai blogai. Jei meškėnai pradėtų daugintis Neringoje ir čia įsikurtų, grėstų daugybė nemalonumų tiek poilsiautojams, tiek pačiai Neringos gamtai“, - LŽ pasakojo Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.
Todėl netikėtu meškėnų pasirodymu jau susirūpinta net Vilniuje. Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento vadovas Laimutis Budrys apie tai kalbėjo be užuolankų.
„Reikia užkirsti kelią meškėnams plisti, tuo labiau jiems daugintis. Tai yra baisūs gyvūnai, banditai ir chuliganai, jų kaimynystės tikrai nenorės neringiškiai. Meškėnai ir urvus rausia, ir laipioja, turi neįtikėtinų gabumų įsibrauti į žmonių valdas, virtuves, kambarius, sandėliukus, miegamuosius. Šiaurės Amerikos gyventojai puikiai žino, ką reiškia meškėnų draugija: nuolatinį terorą“, - teigė specialistas.
Išties pasidomėjus liūdna patirtimi kitame žemyne akivaizdu, kad apgaulingai meilūs gyvūnėliai yra tikri siaubūnai. Internete pilna nuotraukų su meškėnų baisiai sužalotais žmonėmis, net vaikais, apdraskytais veidais, sukandžiotomis kojomis. Kenčia ir naminiai gyvūnai: aštrius ir stiprius dantis turintys meškėnai juos greitai sudoroja.
„Jie prasibrauna į namus pasikasdami po pamatais, padaro skyles stoguose, įlenda pro menkiausius plyčius, sugadina sienas. Kuo skubiau reikia sunaikinti tuos Juodkrantės meškėnus, yra duotas nurodymas tai padaryti Klaipėdos regiono aplinkosaugininkams. Jei meškėnai apsigyventų, kiltų grėsmė ir visos Neringos gamtai, nes šie gyvūnai sugeba išnaikinti net kenkėjais mintančius paukščius. Jie savo letenėlėmis pasiekia uoksuose sudėtus kiaušinius, suėda paukščių jauniklius tiek lizduose ant žemės, tiek medžiuose“, - pasakojo L. Budrys.
Jis paminėjo, kad Lietuvoje jau esama liūdnų pavyzdžių, kai atėjūnai tiesiog sunaikino vietinius: pavyzdžiui, kanadinės audinės visiškai išstūmė iš mūsų šalies europines audines, jų niekas nebematė jau dešimtmečius.
„O meškėnas oficialiai yra invazinė rūšis. Jo ne tik auginti, tuo labiau veisti namie negalima, bet ir leidžiama naikinti visus metus tiek medžiotojams, tiek gyventojams“, - tikino jis.
Kol kas lieka mįslė, kaip Šiaurės Amerikos „gangsteriai“ pateko į Kuršių neriją. Viena versijų: jais atsikratė žmonės. Mat meškėnai nelaisvėja tik pirmus dvejus metus būna meilūs ir draugiški, vėliau tampa tikrais despotais, todėl žmonės greitai jų atsikrato. Sulaukėję meškėnai jau gyvena kaimynėje Lenkijoje ir Čekijoje.
Rašyti komentarą