Į redakciją paskambinusi Laima pasakojo, jog šią vasarą nuo angių tiesiog negalinti atsiginti.
"Prižiūrime vieną sodybą netoli Pėžaičių. Anksčiau viskas buvo gerai, bet šią vasarą ropliai tiesiog pašėlo - jų pilna ir kieme, ir aplinkiniuose laukuose, reikia nuolat saugotis, kad neužliptum.
Vyras net užmušė vieną angį, o jos pilve radome net 14 jauniklių. Tai tik įrodo, kad jos veisiasi dideliais kiekiais", - aiškino moteris.
Viskas paaiškinama
Vis dėlto gamtininkų tokie dalykai nestebina.
"Jau dabar žalčiai, gyvatės ieško geresnių žiemojimo vietų, todėl ir suaktyvėjo. Kita judėjimo priežastis - atsargų kaupimas. Kol dar šilta, ropliai stengiasi sukaupti kuo daugiau medžiagų žiemai", - "Vakarų ekspresui" aiškino Klaipėdos universiteto Biologijos katedros asistentas Julius Morkūnas.
Jis nepataria kovoti su ropliais.
"Tiek gyvatės, tiek žalčiai yra saugomi gyvūnai, ir jų imti negalima, tai traktuojama kaip brakonieriavimas", - perspėjo specialistas.
Įgėlė į liežuvį
Tiesa, ne visi klauso protingų patarimų. Dienraščio žiniomis, maždaug prieš savaitę pajūryje atsitiko pamokanti istorija. Būrelis žmonių šventė gamtoje ir pagavo angį, uždarė ją į stiklainį. Kitą dieną kompanija, matyt, vis dar drąsi nuo alkoholio, sugalvojo su ropliu pažaisti - vienas vyriškis, atidengęs stiklainį, ėmė angiai rodyti liežuvį ir neapdairiai prisiartino. Gyvatė buvo kerštinga ir įgėlė į liežuvį "biologui mėgėjui". Šią istoriją patvirtino ir medikai. Klaipėdos universitetinės ligoninės Priėmimo skyriaus darbuotojų teigimu, nukentėjęs vyras po gyvatės įkandimo buvo skubiai paguldytas į Reanimacijos skyrių. Jam buvo suteikta medicininė pagalba, vėliau žmogus sveikas grįžo namo.
Nukentėjusiųjų - nedaug
J. Morkūnas pataria po gyvatės įkandimo nedelsti ir kreiptis į medikus pagalbos.
"Nors Lietuvoje yra tik viena nuodinga gyvatė - paprastoji angis, tačiau žmogus gali būti alergiškas ir kitoms. O žalčiai be reikalo nekanda, jų ir įkandimas nėra nuodingas, jie greičiau apsimeta negyvais arba ima skleisti nemalonų kvapą taip bandydami apsiginti", - pasakojo Biologijos katedros darbuotojas.
Nepaisant to, kad gyventojai skundžiasi pagausėjusiu roplių skaičiumi, išskyrus panašius retus atvejus, kaip ir minėtasis anksčiau, uostamiesčio gydymo įstaigose iškvietimų dėl gyvačių įkandimų - nedaug. Įprastai jų sulaukiame iki kelių atvejų per metus, tačiau būtent šiuo metų laiku.
Pavyzdžiui, Respublikinė Klaipėdos ligoninė per šiuos metus turėjo vieną nuo roplių nukentėjusį pacientą, Jūrininkų ligoninėje tokio atvejo šiemet net nebuvo.
Vis dėlto ne visi kaimų gyventojai yra apimti panikos.
"Aš kaip tik manau, kad pas mus roplių sumažėjo. Nei patys pastebėjome, nei žmonės pagauna. Anksčiau būdavo, kad pagaudavo, bet dabar nebegirdime apie tokius atvejus. Rupūžių yra, bet nei gyvačių, nei žalčių", - teigė Klaipėdos rajone esančio Tilvikų kaimo bendruomenės pirmininkė Barbora Petkevičienė.
INFORMACIJA
Paprastoji angis (lot. Vipera berus) - angių (Viperidae) šeimos roplys. Lietuvoje angis dar vadinama gyvate marguole, margąja gyvate, pantine gyvate. Tai vienintelis nuodingas Lietuvos roplys. Aptinkama drėgnuose miškuose, miško aikštelėse, kirtavietėse, pamiškėse, aukštapelkėse, paežerėse ir vietose, kur auga aukšta žolė. Mėgsta šiltas ir saulėtas vietas. Pasižymi sėslumu: juda aplink savo gyvenamąją vietą 60-100 metrų spinduliu. Žiemoja grupėmis graužikų, kurmių urvuose, po kelmais. Žiemojimo laikas - nuo rugsėjo ar spalio iki balandžio mėnesio. Anksčiau buvo įprasti pelkėtų vietovių ropliai. Naikinant pelkes, šių gyvačių labai sumažėjo, vietomis tapo retos ar net išnyko. Gyvatė atsiveda jauniklius rugpjūčio mėnesį. Ką tik gimusios angys siekia 16-18 cm, iš pat pradžių yra nuodingos.
Roplys pradeda medžioti prietemoje, yra aktyviausias pirmomis nakties valandomis. Minta smulkiais graužikais, driežais, varlėmis, kiaušiniais, jaunos angys - vabzdžiais, kirminais. Žmogaus nepuola, tačiau užminta ar pajudinta gali skaudžiai įgelti. Įkandimas paprastai nėra mirtinas. Gyvatė gelia dantimis, o kaišiodama dvišaką liežuvį uodžia kvapus.
Rašyti komentarą