O štai prie Palangos tilto esančios kavinės vadovė Svetlana rugpjūčio laukia – tik įsigis licenciją, leidžiančią pardavinėti alkoholį. „Seniai reikėjo tokių pakeitimų. Nuo rugpjūčio liks tik vienas mėnuo, bet gal bent tiek pasieksime, kad į minusą neįkrisiu“, – su viltimi kalbėjo Svetlana.
Moteris neslepia – verslininkai tikisi, kad prekyba alkoholiniais gėrimais palengvins mokesčių naštą. „Kiek vandens reikia parduoti, kad atsipirktų prekybos vietos nuoma! Žiauriai sunku dabar. Tikimės, kad, leidus prekybą alkoholiu ir pasitaikius geram orui, pinigų dar liks“, – sakė direktorė.
Diskriminaciniu verslininkų vadinamas iki rugpjūčio galiosiantis įstatymas jiems itin neparankus. „Pas mus ir šampano taurės išgerti negalima, o vos nusileidus už tilto – alaus kiek nori. Atėję užsieniečiai nesupranta, kaip taip gali būti, kad pas mus nerasi nė tokio gėrimo“, – kalbėjo Svetlana.
„Lietuvos ryto“ televizijos pajūryje kalbinti poilsiautojai – ne vienos nuomonės.
„Nežinau, kam reikalingas tas gėrimas. Ir taip skęsta: kiek per visą vasarą nuskęsta žmonių ežeruose, upėse, jūroje“, – sakė vienas vyras.
„Jei žmogui reikia, tegul pardavinėja. O jei nepadavinėja, vis tiek atsineša tie, kas nori“, – svarstė kitas.
„Žmonės gėrė ar leido, ar neleido. Aš manau, kad paplūdimiuose reikėtų uždrausti gerti alų – nelaimės dažniausiai atsitinka dėl to, kad žmonės vartoja alkoholį“, – kalbėjo poilsiautoja.
Bus aiškiau dėl kitų metų
O štai M.Junokas dėl Seimo priimtų pakeitimų paskutiniam vasaros mėnesiui džiaugiasi vien dėl to, kad galės planuoti kitus metus.
„Praregėjimas , – apie parlamentarų pakeistą įstatymo aktą sako verslininkas. – Kai alkoholio vartojimą siekta sumažinti uždraudus juo prekybą, suvartojimas kaip sykis padidėjo – tas matyti ir iš šiukšlių: tempia maišais butelius, skardines iš paplūdimių, barška...“
Kol kas, anot M.Junoko, ne vienas kavinės paplūdimyje savininkas pats stovi prie baro – žmonių nesamdo, nes nežino, ko tikėtis. „Kai dalyvavome konkurse dėl teisės paplūdimiuose prekiauti alkoholiu, sąlygose buvo numatyta, kad galėsime siūlyti ir tokią prekę. Paskui mūsų neklausę sąlygas pakeitė, o mes jau spėjome sudaryti sutartis su partneriais, su tiekėjais. Pavyzdžiui, turime įsipareigojimų aludariams, o alumi prekiauti negalime. Nepastovumas – pats blogiausias dalykas turintiems verslus“, – kalbėjo pašnekovas.
Priminsime, kad antradienį Seimas pritarė grupės parlamentarų siūlymui sušvelninti prekybą silpnu alkoholiu paplūdimiuose įrengtose nestacionariose viešojo maitinimo vietose. Nuo rugpjūčio mėnesio iki 15 laipsnių stiprumo alkoholiu bus galima prekiauti paplūdimiuose ir lauko kavinėse.
Kelios dienos iki Seime buvo pakoreguotas įstatymas, Palangos meras Šarūnas Vaitkus feisbuke rašė:
„Kaip daugelis pajūrio merų ir prognozavome, kad uždraudus civilizuotai išgerti bokalą ar vyno taurę pliažo kavinukėje, situacija darysis nekontroliuojama. Žmonės į pliažą tempsis maišus su alkoholiniais gėrimais iš prekybos centrų. Pliažuose po beveik 10 metų pertraukos vėl atsiras nelegali prekyba alkoholiu. Alkoholis kaip sovietų laikais mirks vandenyje, kad atšaltų. Užsieniečiai nesupras, kas vyksta vienoje iš Europos valstybių.
Taip ir atsitiko. Nuoširdžiai „dėkojame“ Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Astai Kubilienei už „geras“ įžvalgas, kad alkoholio vartojimas pliažuose sumažės, bet, kaip žemaičiai pasakytų, išėjo ONTREP.
Be to, sumažėjo apie 100 darbo vietų jaunimui, o verslas priverstas galvoti, kaip apeiti įstatymą, draudžiantį prekiauti alkoholiu nestacionariose kavinukėse net ir miesto centre. Deja, bet kai kurioms iš jų teko užsidaryti. Šis įstatymas draudžiantis pliažo kavinukėse išgerti vyno taurę ar alaus bokalą pasitarnavo ne smulkiajam verslui, o prekybos centrams, iš kurių maišais perkamas alkoholis keliauja į pliažus“.
Sprendimą peikia
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neigiamai vertina Seimo priimtą siūlymą sušvelninti prekybą silpnu alkoholiu paplūdimiuose bei lauko kavinėse.
„Blogai vertinu, manau, kad alkoholiui ten – ne vieta. Aš esu tai ne kartą sakęs. Tenka tik apgailestauti, kad yra blaškomasi. Ne tik mano supratimu, bet ir tarptautinių organizacijų raštiškais patikinimais, Lietuva tinkamai elgiasi priimdama tokius sprendimus. Galų gale ir visuomenės apklausos parodė, kad visuomenė gerai juos vertina. Na bet artėja rinkimai.
Aš manau, kad atsiranda noro pataikauti tam tikra prasme visuomenei. Žinoma, kaip demokratiškos šalies politikai, kiekvienas galime turėti ir reikšti savo nuomonę ir balsuoti laisvai. Bet aš vertinu neigiamai tokius sprendimus“, – naujienų agentūrai ELTA teigė jis.
Alkoholį atsineša patys
Kad draudimo rezultatai buvo visiškai kitokie, nei tikino idėjos sumanytojai, patvirtino ir Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas Jis portalui lrytas.lt teigė, kad nuo šių metų įsigaliojus draudimui prekiauti alkoholiu nestacionariose lauko kavinėse, tarp jų – ir įsikūrusiose pajūryje, svaigiuosius gėrimus prie jūros besinešančių žmonių padaugėjo net 75 proc., taip pat suklestėjo ir nelegali prekyba alkoholiu.
Anot J.Pirožniko, kartu su čeburekais alų siūlantys nelegalūs prekybininkai už skardinę šio alkoholinio gėrimo prašo nuo 6-8 eurų, ir vis tiek sulaukia pirkėjų. „Pernai to nebūdavo. Apskritai kokį 10-15 metų to nėra buvę“, – portalui lrytas.lt sakė pašnekovas.
Rašyti komentarą