Raimundas Palaitis tikina, kad saugumas kurortuose vasarą bus užtikrintas

Raimundas Palaitis tikina, kad saugumas kurortuose vasarą bus užtikrintas

Kaip užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą šalies kurortuose vasaros sezono metu? Aptarti šio klausimo šiandien į Nidą susirinko vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, Viešojo saugumo tarnybos vadovas Sergejus Madalovas, kurortinių miestų merai, policijos ir kiti pareigūnai.

Susitikime aptarta esama šalies kurotų padėtis, galimybės ir priemonės pasirūpinti žmonių saugumu vasaros metu, pareigūnų pasiruošimas ir kiti klausimai.

Apie tai, ar vasarą atostogauti Palangoje, Nidoje, Druskininkuose ir Biršones bus saugu - pokalbis su vidaus reikalų ministru Raimundu Palaičiu.

Gal galėtumėte apibūdinti esamą šalies kurortų situacija? Kuriame kurorte poilsiauti šiuo metu saugiausia?

Visoje Lietuvoje, o ir šalies kurortuose pastaruosius kelerius metus stebimos gana netikėtos ir labiau teigiamos tendencijos. Tiesa, duomenys labai skirtingi: lyginant praėjusius metus su 2009 m., nusikalstamumas 20-50 proc. mažėjo Palangoje, Nidoje ir Druskininkuose, deja, apie 30 proc. šie skaičiai didėjo Birštone.

Tokią statistiką, matyt, lėmė ne tik kurortų policijos pareigūnų darbas, tačiau ir pajėgų vasaros sezonu sustiprinimas, vietos valdžios pagalba viešojo saugumo srityje.

Ko trūko užtikrinti saugumą Birštone?

Iki šiol Birštonas kaip kurortas buvo šiek tiek nuvertintas – dažnai manyta, kad čia atostogauja mažai ir nedideles pajamas turintys žmonės. Tačiau didėjantis nusikaltamumas rodo kurorto atsigavimo ženklus. Birštonas vejasi kitus šalies kurortus, vadinasi, ir čia dirbantys policijos pareigūnai turės pasitempti semdamiesi patiries iš kituose kurortuose dirbančių pareigūnų, kurie, kaip matome, rodo labai neblogus darbo rezultatus.

Koks metų laikas apskritai šalies kurortuose saugiausias, koks – neramiausias?

Tiek statistika, tiek praktika byloja, kad nusikaltėliai dažniausiai nepaiso metų laikų. Tačiau ten, kur daugiausia žmonių, ten ir nusikaltimai. Visi žinome, kad pavyzdžiui, pajūryje jų daugiausia vasarą ir ypatingai – liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

Kokie pagrindiniai kurortuose daromi nusikaltimai?

Kiekviename šalies kurorte – specifinė kriminogeninė situacija. Pavyzdžiui, Palangoje pernai itin žymiai sumažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, plėšimų, vagysčių ir sukčiavimų atvejų, o taip pat gerokai ūgtelėjo nusikaltimų išaiškinimas. Tačiau vis dar opi problema – viešąją tvarką pažeidinėjentys neblaivūs asmenys. Tokia pat problema egzistuoja ir Nidoje. Ir Druskininkuose daugiausia problemų kyla dėl viešosios tvarkos. Tuo tarpu Birštone būtų galima išskirti vagystes.

Kita vertus, palyginus duomenis apie padarytas nusikalstamas veikas viešosiose vietose šalies kurortuose ir kituose miestuose, situacija nėra kuo nors išskirtinė. Lietuvoje registruojamas tokių veikų vidurkis pernai buvo 25,7 proc., tuo tarpu visuose kurortuose – gerokai mažesnis.

Kaip vertinate tokias tendencijas?

Negalėčiau pasakyti, kad pasirinkta taktika užtikrinti saugumui kurortuose nepasiteisino – ten, kur vasarą buvo sustiprintos pajėgos užtikrinti viešąjį saugumą, nusikalstamumas žymiai mažėjo ir atvirkščiai. Žinome ką daryti – reikia tik dirbti.

Kokius tikslus šį vasaros sezoną keliate pareigūnams, kurie rūpinsis poilsiautojų saugumu?

Žmonių saugumas – visų šalies pareigūnų prioritetas ne tik vasarą, bet ir ištisus metus. Kalbant apie kurortus, labai norėtųsi, kad jų viešąjį saugumą ir tvarką užtikrinantiems pareigūnams vasarą apskritai nebūtų ką rašyti į nusikaltimų suvestines. Tačiau tai tikriausiai priklauso ne tik nuo pareigūnų darbo, bet ir nuo visuomenės supratimo. Deja, kol to supratimo nebus, šis tikslas bus sunkiai įgyvendinamas.

Tikiuosi, kad pareigūnams pavyks šį sezoną išlaikyti teigiamas tendencijas Palangoje, Nidoje ir Druskininkuose, o taip pat – teigiama linkme pakeisti nusikaltimų statistiką Birštone.Ar šalies kurortuose jau atlikti visi pasirengimo vasaros sezonui darbai? Kokių numatoma naujovių?

Pareigūnai dirba ne pirmus metus ir tam yra tinkamai pasiruošę. Pasiteisino ir šiemet taip pat bus stengiamasi kuo efektyviau išnaudoti galimybę siųsti pareigūnus iš vienos apskrities miesto į kitą, t.y. pavyzdžiui, iš Klaipėdos į Palangą. Užtikrinant saugumą, šiais metais numatyta daug ir įvairių priemonių – nuo tradicinių, tokių kaip patruliavimas gatvėse, iki prevencinių, tokių kaip viešosios tvarkos pažeidimų žemėlapio sudarymas, intensyvi nesaugių vietų priežiūra ir pan.

Pažymėtina, kad iki vasaros ketinama paruošti ir pagreitinto ikiteisiminio tyrimo proceso tvarką, kuria naudojantis pareigūnai galės greičiau išaiškinti nusikaltimus ir nubausti pažeidėjus.

Tikiuosi, kad vasarą nusikaltėliai Lietuvos kurortuose būtų priversti ne "darbuotis", o atostogauti.
 
Ar tiesa, kad šiais metais į pajūrio kurortus nebus siunčiami Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, nes Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate šiam tikslui įsteigti papildomi kriminalinės policijos darbuotojų etatai?

Netiesa. Šiais metais pajūryje viešosios tvarkos pažeidėjus ir toliau drausmins komandiruoti pareigūnų būriai. Numatyta, kad pavyzdžiui, Palangoje patruliuos 30 Viešosios saugumo tarnybos pareigūnų, taip pat Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato mobilusis būrys, kurį sudaro 25 pareigūnai, tuo tarpu į Neringą bus siunčiami 4 kelių patrulių ekipažai.

Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate išties yra įsteigti 9 nauji kriminalinės policijos tyrėjų etatai, kurie vasaros sezono metu dirbs Palangoje. Juk jie gyvena arčiau pajūrio žmonių, žino jų problemas, tad reikia tikėtis, kad prisidės prie didesnio nusikaltimų išaiškinamumo.

Pernai viešasis saugumas buvo stiprinamas ne tik kurortuose, bet ir didžiuosiuose šalies miestuose. Ar tai bus daroma iš šiais metais?

Jei bus poreikis – svarstysime tokią galimybę. Tačiau kol kas stiprinti viešąjį saugumą didžiuosiuose šalies miestuose numatyta tik krepšinio čempionato metu.

Ar tai, kad lėšos užtikrinti viešąjį saugumą Lietuvos kurortuose mažėja, nebus kliūtis siekiant poilsiautojų saugumo?

Reikia pripažinti, kad pastaraisiais metais finansavimas šiai sričiai mažėjo ir jau ne kartą esu sakęs, kad taupyti žmonių saugumo sąskaita nėra gerai.

Kita vertus, per kelerius darbo Vidaus reikalų ministerijoje metus ne kartą įsitikinau, kad ne visada pinigų kiekis užtikrina ir lemia žmonių saugumą. Tai, kad patvirtina ir statistika – nusikalstamumas mažėjo ne šalies pakilimo, bet ekonominės krizės laikotarpiu.

Ko palinkėtumėte poilsiautojams ir pareigūnams artėjančiam vasaros sezonui?

Ne tik saugumo, bet ir atsakomybės – juk nuo to, kiek sugebėsime būti atsakingi už save bei kitus, ir priklauso mūsų visų saugumas.
Sidebar placeholder